Největší šanci při privatizaci Československé obchodní banky má údajně německá Deutsche Bank. Za podíl v ČSOB měla nabídnout 1,2 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 42 miliard Kč. Nabídky dalších zájemců, belgické KBC Bank a německé HypoVereinsbank dosahují údajně poloviny této částky. Uvedla to ve zpravodajství Česká televize.
V rámci privatizace by měl být prodán celý, takřka 67procentní podíl státu v ČSOB. Nabídky jsou nyní vyhodnocovány, ale termín pro výběr té nejvhodnější nebyl zatím určen.
"Poradce pro privatizaci ČSOB, firma Schröders, by nyní měla zpracovat právní, cenovou a obchodní analýzu závazných nabídek," řekl dále Tománek. Ta by měla sloužit jako základ pro rozhodování Řídícího výboru pro privatizaci bank, který vybere jednoho kandidáta z dané trojice potenciálních investorů ke schválení vládě.
"Vláda nechce rozhodovat variantně, ale chce dostat návrh kupní smlouvy vybraného investora," zdůraznil Tománek s tím, že návrh vládě předloží ministr financí.
Situaci v ČSOB komplikuje dlouholetý spor mezi ČSOB a slovenskou stranou kvůli patnáctimiliardové pohledávce za Slovenskou inkasní. Česká republika, která vlastní 66 procent akcií ČSOB, se kvůli tomuto sporu rozhodla prodat své akcie samostatně. Pro Národní banku Slovenska, která vlastní 24 procent akcií, je riziko zejména v tom, že nový majoritní vlastník nemusí mít zájem o odkoupení jejího menšinového podílu.
Řešení tohoto problému, ve kterém se angažuje ministerstvo financí, stojí podle mluvčího České národní banky Martina Švehly mimo privatizaci ČSOB, přesto ale zástupci Národní banky Slovenska (NBS) a slovenského ministerstva financí koncem minulého týdne jednali s potencionálními investory ČSOB v údajné snaze nabídky ovlivnit.