Tato zjištění vyplývají ze srovnávacích tabulek, které s využitím dat ze státních závěrečných účtů sestavila MF DNES.
Data ukazují nejen to, že na některých úřadech dramaticky rostly mzdy i počty pracovníků, ale i to, že se zvedaly mnohem rychleji, než byl průměr v soukromé sféře.
Zatímco Státní ústav pro kontrolu léčiv svým lidem za posledních šest let přidal na platech zmíněných 117 procent, průměrná mzda v soukromé sféře rostla za stejnou dobu o 44,1 procenta.
Proč tak rychlý růst mezd?
"Kvůli novým úkolům jako výrazné zapojení do evropských procesů registrace léků nebo evropské spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje jsme museli zvýšit podíl specialistů, tj. vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců," vysvětluje mluvčí ústavu Veronika Petláková. A specialisté se podle ní musí dobře zaplatit, aby neutekli. Průměrný plat v úřadě je 42 485 Kč.
V České plemenářské inspekci loni pracovalo 58 lidí. To je bezmála dvaapůlkrát víc než před šesti lety. Podle ředitelky inspekce Zdeňky Mejzlíkové se však tehdejší a nynější počet pracovníků nedá porovnávat, protože teprve v roce 2005 došlo k plnému obsazení předepsaných míst.
Dnes tvoří dvě třetiny personálu úřadu vysokoškoláci převážně s dlouholetou praxí. Což je řadí vysoko i v platových tabulkách. "Nemáme pozice zařazené do nižších tarifních tříd, například řidič, uklízečka, vrátný a jiné pomocné síly," dodává Mejzlíková.
Instituce zvyklé na zvyšování platů nebo příliv nových zaměstnanců teď čeká nepříjemný obrat. Budou muset začít šetřit.
A zaměstnancům ve státní sféře, kterým platy několik let rostly nebo alespoň neklesaly, se nyní výdělky začnou kvůli úsporám snižovat.