Představenstva NWR a OKD rozhodla o uzavření dolu Darkov. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

NWR uzavře důl Paskov. Kdy zmizí tisíce pracovních míst, záleží i na vládě

  • 895
Společnost New World Resources se rozhodla uzavřít ztrátový důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Pokud těžbu podpoří stát, skončí těžba až za pět let, bez jeho pomoci ale už na konci příštího roku. V dole pracuje 2 500 zaměstnanců OKD.

O uzavření dolu v úterý rozhodla představenstva OKD a NWR. Podle společností není pokračování provozu dolu Paskov udržitelné.

Pokud všechny náklady útlumu ponese OKD, ukončí se těžba k 31. prosince 2014. Do této doby bude na dole pracovat i většina zaměstnanců. Několik set lidí by se v první části roku 2015 podílelo na technickém útlumu.

Komu patří důl

NWR sídlící v Amsterodamu je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl Zdeněk Bakala.

NWR se potýká s poklesem cen černého uhlí. Loni firma vykázala čistou ztrátu milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur.

"Společnost OKD je zároveň připravena zpracovat projekt prodloužení životnosti Dolu Paskov o několik let, pokud se stát bude chtít podílet na sociální těžbě v tomto ztrátovém dolu. Vzhledem k pravidlům EU by bylo možné útlum dolu takto prodloužit až do roku 2018," uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Zatím není jasné, jak by pomoc státu mohla vypadat. "Budou se zpracovávat varianty, jakým způsobem by do toho stát mohl vstoupit. Tady zasedá komise pro řešení krizové situace v Moravskoslezském kraji. V pátek nebo v pondělí se znovu sejde, máme přinést varianty, teď se na nich pracuje. Bude se to diskutovat s ministerstvem průmyslu," řekl iDNES.cz Síbrt.

O dole bude jednat vláda

Vláda bude o OKD jednat na svém středečním jednání. "Je ale jasné, že se o případné podpoře nerozhodne na tomto zasedání, těch kol určitě bude více. S návrhy na případnou pomoc státu ale musí přijít OKD, my pak musíme vyhodnotit všechny varianty. Zvláště pak ty, které by mohly být ve střetu s pravidly EU, například nedovolená podpora," uvedl ministr průmyslu a dopravy v demisi Jiří Cienciala.

V dole Paskov pracuje zhruba 2 500 zaměstnanců OKD a 500 pracovníků dodavatelských firem. "Předpokládáme, že velká část zaměstnanců by přešla na karvinské doly. Zhruba 600 pracovníků dolu Paskov je z Ostravy, tisíc lidí z okresu Frýdek-Místek. Ti by neměli nejmenší problém dojíždět. Problém by to mohl být pro 200 až 300 lidí, kteří jsou směrem na Valašsko a Nový Jičín," doplnil mluvčí. Kolik lidí přijde o práci, neuvedl.

Paskov

Paskov je posledním činným dolem OKD v ostravské části revíru, ostatní jsou na Karvinsku. Je nejmenším z dolů OKD, ročně se v něm vytěží asi milion tun koksovatelného uhlí. Podle majitelů se zde těží uhlí ve velkých hloubkách v náročných geologických podmínkách v nízkých slojích a náklady na těžbu jsou až dvakrát vyšší, než je průměr OKD.

V příštích týdnech bude vedení dolu ve spolupráci s odbory zjišťovat, kolik zaměstnanců by bylo na karvinské doly ochotno přejít.

"Ta zpráva mě ani moc nepřekvapila, asi čekali všichni, že k tomu dojde," řekl MF DNES v reakci na zavření dolu šéf hornických odborů Jaroslav Pytlík. "Pro horníky by určitě bylo výhodnější, kdyby se podařilo prosadit delší variantu, doufám, že jsme ale v tomto případě poněkud nezaspali," dodal. 

Problémy trápí těžební společnost OKD již delší dobu a jednou ze součástí jejich řešení je i utlumení těžby na dvou šachtách dolu  - ve Staříči a v Chlebovicích. Podle již dříve zveřejněných plánů OKD na restrukturalizaci podniku byly ve hře dvě hlavní varianty, prodej případnému zájemci nebo utlumení těžby.

Konec těžby na Paskově tak visel ve vzduchu už dříve. "Asi se shodneme na tom, že nejde o to, zda, ale kdy se tak stane," konstatoval počátkem září Cienciala.

Státní financování těžby na dole Paskov je také jedním z návrhů, které vláda zvažuje. To by ovšem zanemanlo miliardovou zátěž pro státní rozpočet. "Při současné úrovni ztrátovosti by si prodloužení těžby do roku 2018 vyžádalo čtyři až šest miliard korun," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi generální ředitel OKD Ján Fabián.

O protestu můžete číst zde

Situace na dolech už vyvolává nepokoje mezi horníky. V Ostravě přišlo v úterý odpoledne zhruba 2 500 lidí na hornickou demonstraci nazvanou Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. V jejím závěru organizátoři přečetli prohlášení vyzývající majitele OKD, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. Demonstranti nesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD.

NWR v Česku vlastní čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 milionu tun uhlí.

Hornická demonstrace v Ostravě:

, ,