NPI Invest Group nabízí místo peněz akcie

  11:07aktualizováno  11:07
- Naděje tisíců lidí, kteří svěřili v průběhu let 1992 až 1997 peníze NPI Invest Group, se rozplývá čím dál víc. Po pěti letech mělo začít vyplácení vkladů, naprostá většina podílníků ovšem čeká marně. Firma jim navíc začala vnucovat místo peněz své akcie.
Do komanditní společnosti NPI Invest Group vložilo celkem přes půl miliardy korun zhruba dvacet pět tisíc lidí. V průběhu června obdrželi dopis, ve kterém jim zástupce společnosti W erner Kokott sděluje: »Obchodní vedení společnosti se za účelem ochrany vkladů rozhodlo provést transformaci společnosti.

Majetek NPI Invest Group se tak vloží do stávající akciové společnosti NPI Lékařský dům, a. s., která vydá proti vloženému majetku akcie.« Před kým chce Werner Kokott vklady ochránit, už neuvedl. V prohlášení ovšem neopomněl ubezpečit, že se lidé nemusí bát například tunelování firmy:

»Členové představenstva a dozorčích rad podepíší čestná prohlášení ohledně nezcizení majetku společnosti. Tato čestná prohlášení budou na žádost podílníků k nahlédnutí.« Mnozí podílníci ovšem chtějí nadále své peníze, čemuž se představitelé NPI Invest Group brání. »Firmu jsem informovala, že o žádné akcie nemám zájem, že chci zpět svoje peníze. Řekli mi, že jestli si nevezmu akcie, nedostanu vůbec nic,« říká podílnice, která nechce být ze strachu o vlastní bezpečnost jmenována.

Podílníci ovšem akcie přijmout nemusí, a zůstanou tak komanditisty NPI Invest Group - těmi se stali po vložení peněz do této firmy. Komanditista nemá podle zákona nárok na vrácení podílu a svou účast ve společnosti může ukončit pouze dohodou všech společníků, ne na základě vlastního rozhodnutí. Bude-li však na NPI Lékařský dům převeden veškerý majetek NPI Invest Group - a podle dostupných informací tomu všechno nasvědčuje, pak může podat jménem společnosti žalobu o náhradu škody.

Návrh společnosti vyvolává dohady

Nový návrh NPI Invest Group je značně nejasný. V e zprávě o hospodaření se sice hovoří o její transformaci na NPI Lékařský dům, ale navrhované kroky vypovídají podle právníků spíš o pouhém vkladu majetku. Na transformaci komanditní firmy do akciové společnosti by totiž představitelé NPI Invest Group potřebovali souhlas úplně všech podílníků a ten nemají.

Převod části majetku by mohl proběhnout i bez souhlasu komanditistů. Ovšem s převodem veškerého jmění - a to zřejmě představitelé NPI Invest Group plánují - by opět museli souhlasit všichni komanditisté. Při výměně jmění NPI Invest Group za akcie se navíc akcionářem nestanou jednotliví komanditisté, ale společnost jako celek. Jestliže by se akcie měly dále postoupit jednotlivým podílníkům, šlo by o velice netradiční právní postup.

Pokud by za akcie byl vyměněn veškerý majetek společnosti NPI Invest Group, bylo by takové jednání možné podle právníků považovat i za neplatné. Představitelé společnosti by se totiž vyhnuli likvidaci, a tak by nezákonně snížili své dluhy vůči podílníkům.

Podílníci se nechali zlákat vysokými úroky

NPI Invest Group získala peníze stejně jako řada podobných firem - lákadlem byly vysoké úroky. Obchodní zástupci slibovali leckdy roční zhodnocení vyšší než dvacet procent. Společnost se však později od těchto nabídek distancovala. »My jsme nic neslibovali, nabízeli jsme jen spoluúčast na podnikání. Co říkali naši prodejci, za to neručíme,« říká Werner Kokott. Rovněž podepsané smlouvy zavazují firmu jen k tomu, že podílníkům peníze vyplatí podle výsledků hospodaření.

Podle informací NPI se za rok 1997 přitom majetek ztenčil o pět procent a za rok 1998 byl výsledek jen o málo lepší. Nárok na vrácení vkladů svým podílníkům - komanditistům - však Werner Kokott v minulosti neupíral. Před časem uvedl, že kvůli nízkým cenám nemovitostí firma peníze pouze nevyplácí.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz