Nový zákoník práce: až pět let na dobu určitou a nižší odstupné

  2:07aktualizováno  2:07
Nižší odstupné pro často přecházející zaměstnance, možnost používat smlouvy na dobu určitou pro firmy až na pět let a rozšíření počtu hodin odpracovaných na dohodu o provedení práce až na tři sta hodin ročně. To jsou základní změny, které chce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek prosadit v zákoníku práce již od počátku příštího roku.
Firmy vítají plán zjednodušit konta pracovní doby. Ilustrační foto.

Firmy vítají plán zjednodušit konta pracovní doby. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zároveň by se měly uvolnit ruce velkým firmám, které by mohly lépe reagovat na dlouhodobé výkyvy v poptávce pomocí kont pracovní doby.

"Legislativně připravujeme čtyři základní změny zákoníku práce, vycházející z koaliční smlouvy. Budeme je projednávat ve zrychleném připomínkovém řízení a chceme, aby byly v účinnosti od 1. ledna 2011," uvedl Drábek pro MF DNES.

Drábek: Jsou to drobné změny

Ministr tato opatření již předběžně konzultoval se zástupci zaměstnavatelů i odborů a nepředpokládá "žádné další formální kroky".

"Změny považuji za drobné a je nutné je udělat velmi rychle," dodal Drábek s tím, že budou předcházet dalším úpravám zákoníku práce směřujícím k jeho zjednodušení v příštím roce.

Ne všichni zástupci odborů jsou však s načrtnutou situací smířeni. Pravděpodobně se strhne bitva hlavně o možnost řetězit smlouvy na dobu určitou až na pět let. To znamená, že s pracovníkem může být několikrát po sobě uzavřena smlouva na dobu určitou a firmy se tak kryjí před tím, aby například v případě úbytku zakázek nebo neshod s pracovníkem, musely vyplácet odstupné. Dosud je možné řetězit smlouvy jen dva roky.

Co se má změnit

1) vzrostle rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin ročně
2) odstupné bude vázáno na počet odpracovaných let (do 1 roku práce 1měsíční, do 2 let práce 2měsíční, nad 2 roky práce 3měsíční odstup.)
3) bude možné řetězení smluv na dobu určitou u nových prac. poměrů
4) firmy budou moci po delší dobu převádět zaměstnance podle aktuální potřeby
5) nezaměstnaný si již nebude moci přivydělávat, pokud bere podporu
6) propuštěný, který dostal odstupné, nebude dostávat po dobu, na niž dostal odstupné, podporu v nezaměstnanosti

"Pětileté řetězení je pro nás nepřijatelné. To je věc, která například může bránit zaměstnancům dostat hypotéku a je jednoznačně proti nim," varoval včera místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Podle něj budou o návrzích obsažených v koaliční smlouvě s Drábkem ještě jednat. Hrozí tak vyhrocení situace až do stávek? "O stávkách či protestech rozhodují členové, nebudeme dopředu vyhrožovat vládě. Pokud se ale lidé budou cítit ohroženi, tak samozřejmě protestovat mohou," dodal Pícl s tím, že je nutné mít každé opatření podložené argumenty tak, aby bylo zřejmé, že je výhodné nejen pro zaměstnavatele.

Firmy zatím s plány spíše souhlasí. "Vítám záměr zjednodušit konta pracovní doby. Od řady zaměstnavatelů vím, že tento nástroj by byl pro ně přínosný, ale dosud byl administrativně natolik složitý, že jej nevyužívali," říká Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která je členem iniciativy Pružné pracovní právo 2010, jež se snaží o zpružnění zákoníku práce.

Výpověď bez udání důvodů, ani kratší výpovědní lhůta nebude

Konta pracovní doby umožňují firmám nechat lidi doma, pokud nemají dost zakázek, a přitom jim platí mzdu. Jakmile je práce více, mohou je povolat do práce za "předplacenou" dobu. Dosud je tento cyklus omezen jen na jeden rok, což chtějí firmy prodloužit.

"Neodpracované hodiny i přesčasy by lidem spadaly do jakéhosi osobního konta, které by mělo víceletou platnost, aby se dokázaly vyrovnat i větší hospodářské výkyvy," nastínil Radek Špicar za Svazu průmyslu a dopravy. Ministerstvo na to slyší a chystá se zavést pružnější konta pracovní doby.

Naopak zatím neuvažuje o opatřeních, proti nimž by odbory pravděpodobně nejvíce protestovaly: výpověď bez udání důvodů a zkrácení výpovědní lhůty. "S výpovědní lhůtou se nic měnit nebude a neuvažujeme ani o výpovědi bez udání důvodů," dodal Drábek.

Pro některé podnikatele je to zklamání. "Vyměnit člověka, který prostě špatně pracuje, je v dnešní právní úpravě téměř nemožné," upozorňuje spolumajitel softwarové společnosti JetSoft Vojtěch Pihrt. Podle něj nepružný zákoník jen nahrává obcházení.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Ti, kteří umějí boty číslo 56. Lidé vymírající obuvníky stále potřebují

Tůma ve své dílně v pražských Kunraticích šije od roku 1991.

Opravářů obuvi je v Česku mnoho, ale řemeslníků, kteří by dokázali vyrobit botu od základů, zbyla hrstka. A pokud zmizí...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

KOMENTÁŘ: Systém stravenek funguje, není důvod ho měnit

Ilustrační snímek

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenomže proč?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz