Historie se opakuje: úřady práce opět čekají zmatky s výplatou dávek

  2:30aktualizováno  2:30
Začátek roku "oslaví" úřady práce podobně jako před dvěma lety: hrozí zpožďování a zmatky v dávkách, přetížení úředníků a táhlé právní komplikace pro ministerstvo práce. Důvodem je neblahé dědictví exministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Právní uzel, který pečlivě zamotalo bývalé vedení ministerstva práce, působí nové potíže.

Na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu přestala mezi svátky úřadům práce dodávat své IT služby společnost Fujitsu. A náhradní dodavatel, Vítkovice IT Solutions, který pod záštitou Fujitsu tyto služby poskytoval a s nímž ministr práce František Koníček najisto počítal, nemohl kvůli právním námitkám ze strany Fujitsu uzavřít smlouvu novou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tak hledalo narychlo jiné řešení a rozhodlo vrátit se k dodavateli Oksystem, který úřadům práce systém dlouhodobě poskytoval před nástupem Drábka.

"Za daného stavu jedinou zákonnou možností zajištění výplaty nepojistných sociálních dávek je spolupráce se společností OKsystem, která má s MPSV na tyto služby uzavřenou rámcovou smlouvu účinnou do 31. 12. 2014," uvedl Petr Sulek, tiskový mluvčí MPSV.

Výplaty dávek se mohou zpožďovat

Úřady práce se na toto řešení vůbec neměly čas připravit.

Ministerstvo si zatím netroufne příjemce dávek ujistit, že své peníze dostanou do data, na které byli zvyklí. Společnost Vítkovice IT Solutions se od možných problémů s výplatou distancovala. "Od konce prosince nenese žádnou odpovědnost za výplatu sociálních dávek," uvedla v prohlášení Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.

Je pravděpodobné, že podobně jako za dob Jaromíra Drábka, bude ministerstvo argumentovat tím, že dodrží 30denní zákonnou lhůtu pro výplatu dávek, i když lidem budou chodit později než byli zvyklí.

A může opět dojít k chybám ve výplatách. Úředníci dva roky spravovali část dávek (v nezaměstnanosti, v hmotné nouzi, pro zdravotně postižené) v systému Fujitsu a nyní budou muset data z něj dostat zpátky do systému staronového dodavatele. Při přesunu dat pak dochází k chybám a dávky buď chybí, anebo se vyplatí vícenásobně.

"Úředník bude muset každý případ před další výplatou ověřit, případně doplnit chybějící data. Budeme průběžně monitorovat, které dávky byly v prvních dnech roku 2014 ještě ze systémů Fujitsu vyplaceny, abychom zamezili duplicitním výplatám," vysvětlil Martin Procházka, ředitel OKsystem.

Úředníci se musejí na "starý" systém zaškolit

Pracovníky úřadů tak první pracovní den nového roku čeká v práci překvapení: systém pro výplatu dávek, se kterým se dva roky učili pracovat a který Fujitsu postupně odchybovávalo, na svých počítačích nenajdou. Budou si muset vzpomenout na to, jak se ovládal původní systém. Řada lidí, která by si starý systém OK mohla pamatovat, ovšem na úřadech už nedělá - i kvůli překotným změnám před dvěma lety.

Hned ve čtvrtek tak začínají intenzivní školení. To vše přichází v době, kdy na úřady práce obvykle proudí noví nezaměstnaní.

Historie výměny IT systémů začala v roce 2011, kdy exministr práce Jaromír Drábek (TOP09) a jeho náměstek Vladimír Šiška nahradili bez výběrového řízení dlouholetého dodavatele IT systému pro výplatu dávek Oksystem skupinou IT firem zastřešených Fujitsu. Ty narychlo vyvinuly nový systém, který působil úřadům práce mnohé komplikace.

Část smlouvy s Fujitsu (dodatky) napadly společnosti Indoc či Student Agency u antimonopolního úřadu. Ten 18. prosince rozhodl, že Fujitsu na úřadech práce koncem prosince musí skončit. Bývalé vedení ministerstva slibovalo, že na systém vypíše řádný tendr a že nový dodavatel Fujitsu bude levnější. Nakonec se výměna dodavatelů tam a zase zpátky naopak prodraží a navíc hrozí právní spory.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pohledávky Citibank za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank,...

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

PŘEHLEDNĚ: Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní...

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz