Nový rok sáhne do kapes. Podívejte se, co podraží

  12:07aktualizováno  12:07
Kdo musí počítat s nejvýraznějším zdražením? Možná náchodští pejskaři. Zatímco letos platí za své miláčky šedesát korun, od ledna to budou dvě stovky. Přestože se jedná o obrovský skok, mnohem více vyždímají lidem peněženky mírnější nárůsty cen u zboží a služeb využívaných každý den.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Například cestování za prací se stane pro řadu lidí výrazně dražším než nyní. Kvůli vyšší dani a dražším pohonným hmotám vzroste cena jízdného u městské hromadné dopravy ve více než polovině krajských měst. Stranou ale nezůstávají ani menší města.

"Cena měsíční jízdenky se zvýší z 220 na 240 korun, čtvrtletní pak z 500 na 540 korun,“ uvedl ředitel ČSAD Uherské Hradiště Radislav Kusák.

Podraží i pošta - poslání dopisu přijde od ledna na desetikorunu namísto stávajících 7,50 Kč. Doporučené psaní zdraží o sedm korun na 26 Kč.

Knihy i vlaky podražily už dříve
Už od devátého prosince stouplo jízdné Českých drah. Majitelé měsíčních a čtvrtletních předplatních jízdenek platí na některých trasách dokonce až o polovinu vyšší cenu než dříve.

Ceny od ledna zvyšuje i jeden z největších hráčů na poli dálkové autobusové dopravy, firma Student Agency. Cesta mezi Prahou a Brnem žlutým autobusem bude nově stát 200 Kč, o dvacet korun více než dosud (více na str. A11).

Podle majitele knihkupectví Luxor Jiřího Jiráska začali už v průběhu letošního roku zvyšovat své ceny i nakladatelé. "Vyšší daň se projevuje už od jara, s cenou začali nakladatelé kalkulovat od doby, co byl zákon schválen,“ tvrdí knihkupec.

Někteří hoteliéři si ukrojili ze svého
Různý přístup při zdražování zvolili majitelé hotelů a penzionů. Zatímco někteří promítli vyšší daň do cen pro celou zimní sezonu třeba už v prosinci, jiní si ukrojí část ze svých marží.

"Ceny na hotelu měnit nebudeme, pět procent je pro nás opravdu málo. Raději to pohltíme v našich maržích,“ řekl Martin Šos, ředitel a spolumajitel pražského hotelu Louis Leger.

Město od města se liší i způsob, jakým se změní poplatky za vyvážení popelnic.

Radost udělá svým obyvatelům děčínská radnice, která poplatky za odvoz odpadu úplně ruší a službu bude 36 miliony ročně dotovat ze svého rozpočtu. Naopak Znojemští si padesátikorunu připlatí a ročně dají za odpad 500 korun.


Jak co zdraží

Televizní poplatek

Od 1. ledna se zvýší také televizní poplatek. Ze stávajících 120 Kč měsíčně vzroste na 135 korun. Česká televize by tímto zdražením měla získat do svého rozpočtu přes půl miliardy korun. Se zvýšením poplatku ale neskončí vysílání reklam. Výnosy z nich bude muset televize totiž nově použít na podporu nových filmů, digitálního vysílání či digitalizaci svého archivu.

Rostliny a krmiva

Od Nového roku si připlatí i zahrádkáři, milovníci květin či chovatelé zvířat. Zvýšení daně se totiž dotkne i rostlin a krmiv. Vyšší daň se zřejmě na cenách projeví,“ odhaduje majitelka květinového studia Růžena Bubeníčková. Zároveň ale upozorňuje, že mnohem víc než změny daní ovlivňuje cenu květin roční období a vývoj na holandské květinové burze.

Knihy a noviny

Nejen vyšší daň, ale i zdražování papíru má za následek, že od začátku roku bude stát většina českých deníků o korunu více. Dráž se bude prodávat i řada časopisů. Více peněz utratíte i při návštěvě knihkupectví. "Koncové ceny knih vzrostou zhruba o pět až deset procent," předpokládá majitel knihkupectví Luxor Jiří Jirásek.

Pohřby

Výrazněji než zvýšení daně zasáhne do cen pohřbů zrušení pětitisícového pohřebného. S vyšší daní se pohřební služby pravděpodobně vypořádají každá po svém. "S žádnou oficiální změnou ceníku nepočítáme. K zákazníkům přistupujeme dost individuálně, méně solventním nezdražíme,“ tvrdí Jiří Dvořák, majitel pražské pohřební služby.

Jízdné

Zatímco jízdné ve vlacích se měnilo (převážně směrem nahoru) už 9. prosince, cestující v autobusech pocítí změny až od ledna. Většina společností zdražuje na místních linkách o korunu až dvě, dálkové spoje však mohou zdražit i o několik desetikorun. Například cesta se společností Student Agency z Prahy do Zlína zdraží z 230 na 260 korun.

Hotely a koleje

Zatímco řada hoteliérů už promítla vyšší daň do cen na celou zimní sezonu nebo si o ni zkrátí svoje marže, koleje a internáty podraží přesně o rozdíl na dani od 1. ledna. Třeba cena za měsíční ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se sprchou a záchodem na pražské koleji Kajetánka se zvýší o necelou stokorunu - z dosavadních 2 386 Kč na 2 476.

Zboží pro děti

Dětská výživa, pleny či autosedačky - všechno toto zboží může zasáhnout změna daně. "Zatím nelze jednoznačně říct, které výrobky zdražíme a které ne. Cena stoupne hlavně u těch, které jsou kvůli vysoké konkurenci na hranici rentability,“ plánuje Tomáš Kupka, který vlastní internetový obchod s dětským zbožím Vláček.cz. Ceny se začnou měnit v průběhu ledna.

MHD

Ceny jízdného v městské hromadné dopravě v mnoha městech Česka podraží hlavně kvůli vyšší dani a dražším pohonným hmotám.

MHD  stará cena/nová cena
Praha 20/26
Liberec  16/16
Karlovy Vary  15/16
Ostrava  14/15
Ústí nad Labem     14/15
Brno  13/15
Hradec Králové  12/14
Pardubice  12/13
Plzeň  12/12
České Budějovice  12/12
Zlín  12/12
Jihlava  12/12
Olomouc  10/10
Pozn.: cena základní jízdenky v Kč 

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz