Hospodám od prosince hrozí stíhání za závadné jídlo i alkohol pro děti

  18:00aktualizováno  18:00
Od prosince bude možné stíhat obchody i restaurace, které ohrozí zdraví zákazníka závadnými potravinami nebo mu prodají šizené zboží. Firmy budou moci být také vyšetřované za podávání alkoholu dětem. Hrozit jim budou pokuty nebo i zrušení činnosti. Novinky přináší novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Následky provinění svých zaměstnanců mohou v případě některých činů od prosince nést také samotné firmy. Novela, která začne platit od 1. prosince, dává možnosti stíhat je podobně jako fyzické osoby.

Výčet trestných činů, za které budou odpovědny právnické osoby, se rozšiřuje o trestný čin poškozování spotřebitele a ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Pozor by si měly dát hlavně obchody a restaurace.

„Ke spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti postačuje, že právnická osoba bude mít na prodej potraviny nebo jiné předměty, jejichž požití nebo užití k obvyklému účelu je nebezpečné lidskému zdraví,“ upřesnil advokát Josef Hrstka z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Restaurace, či prasečák? Na špínu v hospodách jste se ptali šéfa kontrolorů

Riziku stíhání a v důsledku pokutám či dokonce likvidaci se navíc vystaví firma, která spotřebitele ošidí na jakosti, množství nebo hmotnosti a způsobí škodu alespoň 5 tisíc korun.

Nově budou firmám hrozit i postihy za podávání alkoholu lidem mladším 18 let. Dosud mohla být trestně odpovědná pouze fyzická osoba, například výčepní, který prodal dítěti pivo, víno nebo panáka. K postihu firmy mohou úřady přistoupit tam, kde se nepodaří dohledat odpovědnou fyzickou osobu. Alternativou k peněžitým trestům bude možnost uložit trest zákazu činnosti právnické osobě až na dvacet let.

„Lze se domnívat, že naroste počet trestně stíhaných právnických osob. Nárůst nastane s určitým prodlením, jelikož za nově uvedené trestné činy bude možné právnické osoby stíhat až pro jednání učiněná po 1. 12. 2016,“ dodal advokát.

Důvodem vzniku právní úpravy je přesvědčení, že i firmy mohou spáchat trestný čin prostřednictvím svých orgánů, řídících osob nebo zaměstnanců.

Pochybnosti restauratérů

Právnické osoby se trestného činu mohou dopustit i jednáním jejich zaměstnance, pokud ho například dostatečně neproškolily nebo nekontrolovaly. Předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek se obává, že firmy nespravedlivě ponesou odpovědnost i v případech, kdy by měli být potrestáni zaměstnanci.

„Dodnes zákoník práce nedává dostatečnou možnost zaměstnavatelům, aby se vypořádali s případným hrubým zanedbáním pracovních povinností zaměstnance. Pokud ten vytvoří záměrně nějakou škodu, je těžké ji z něj vymáhat. Vidím v tom riziko,“ uvedl.

Zákon však nebude mít dopad jen na restauratéry a obchody. „Kolektivní statutární orgán může například tajným hlasováním odsouhlasit jednání, které je trestným činem. Jednotlivé členy statutárního orgánu, pokud se nezjistí, jak hlasovali, však nelze trestně stíhat. Trestně odpovědná bude tak pouze právnická osoba,“ upřesnil advokát Hrstka.

V souvislosti s novelou zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, kterou předložilo ministerstvo spravedlnosti, se zatím nejvíce mluvilo o možnosti stíhat firmu pro pomluvu, což navrhl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (více čtěte zde).

Souhlasíte s tím, že restaurace a obchody budou moci být stíhané za ohrožení zákazníkova zdraví závadnými potravinami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

ANO 1393
NE 383
Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Konec kalamity je v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

Euro s německou orlicí

Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz