"Připravují se nové platové tabulky, ve dvou variantách snížení o pět a deset procent," potvrdila pro MF DNES Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, které nové tabulky připravuje. Vzhledem k tomu, že ke změně tarifů stačí pouze nařízení vlády, k jejich schválení by mohlo teoreticky dojít ještě letos, nejpozději začátkem příštího roku.
Mzdový účetní či finanční referent na ministerstvu po dvou letech praxe, který dnes dosáhne na tabulkový plat kolem 15 tisíc korun, by tak dostával o 1 500 korun méně.
Podle informací MF DNES se má úprava tarifů týkat všech zaměstnanců státu včetně policistů, učitelů, vojáků či duchovních.
Je to poprvé, co se mají tarify snižovat. Dosud rostly v jednotkách procent, v závislosti na rozhodnutí vlády, které se odvíjelo kromě jiného i od inflace. Zmrazeny byly pouze v letech 1997, 1998 (Klausův úsporný balíček), 2000 a letos (Janotův úsporný balíček).
Odkdy začne změna platit, není zatím jasné. Vláda by potřebovala snížit tarify co nejdříve, aby usnadnila jednotlivým ministerstvům úspory v příštím roce. V koaliční smlouvě se totiž zavázala, že v roce 2011 sníží výdaje na platy v celé státní správě s výjimkou pedagogů o desetinu. To představuje úsporu více než osm miliard korun.
Jedině učitelům, kterých je zhruba 156 tisíc, se platy zvýší. Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) chce učitelům garantovat minimálně 20 tisíc korun hrubého. Vzhledem k tomu, že se jejich platy řídí stejnými tabulkami jako platy úřednické, znamenalo by to přeřadit je do vyšších platových tříd (dnes nejčastěji 12. třída) nebo jim zvýšit odměnovou složku platu.
Zaměstnancům státu se pochopitelně snižování nelíbí. "Restrikce v oblasti výdajů vedou už letos k omezení rozsahu služeb poskytovaných veřejnou správou. Když to bude pokračovat i v příštím roce, sníží se bezpečnostní standardy v zemi, ochrana majetku a zdraví občanů," varuje Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací.
Podle ní jde proti sobě, aby stát na jedné straně požadoval zvýšení kontroly ze strany úředníků a na straně druhé jim bral peníze.
Schopnějším více peněz
Otevře se tak větší prostor pro odměňování pracovníků státu podle jejich schopností a výkonu, takže ti skutečně dobří se mohou dočkat přilepšení na takzvaných nenárokových složkách svého platu. K tomu se koalice zavázala v koaliční smlouvě.
"Vláda se zavazuje změnit systém hodnocení práce státních zaměstnanců směrem k větší motivaci a lepšímu ohodnocení schopnějších a pracovitějších zaměstnanců," píše se v ní.
Tarify přitom dnes tvoří zhruba 70 procent státních platů, přičemž u policistů či Vězeňské služby to může být kvůli různým příplatkům za pohotovost či přesčasy i méně. Premiér Petr Nečas (ODS) ještě jako ministr práce před dvěma lety chtěl, aby se poměr zásluhové složky zvýšil. Teď k tomu bude příležitost.
Jednou z jistot státní služby bylo až dosud, že jim platy neklesnou. Takovou jistotu lidé ve firmách neměli.
Podle Českého statistického úřadu vzrostly platy za posledních deset let ve veřejné a státní správě (průměr 2009: 24 432) skoro o devět procent oproti soukromým firmám (průměr 23 277 Kč). Teď by tedy poprvé klesly.