Nové spoření je protiústavní, tvrdí ČSSD. Tak jasné to není, oponují právníci

  10:22aktualizováno  10:22
Zkrácení stavebního spoření dráždí ČSSD, která už připravuje podání ústavní stížnosti. K otázce, zda je zpětné snížení státního příspěvku na polovinu v rozporu se zákonem, se specialisté na ústavní právo staví různě. Ministerstvo financí má ale jasno: je to v pořádku.
Bude mít ústavní stížnost ČSSD úspěch u Ústavního soudu? Právníci se neshodují. Ilustrační foto

Bude mít ústavní stížnost ČSSD úspěch u Ústavního soudu? Právníci se neshodují. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ústavní stížnost připravuje stranický expert a právník Radovan Suchánek. ČSSD se zároveň obrátí na soud i kvůli vyhlášení stavu legislativní nouze. (čtěte ČSSD zamíří k soudu kvůli stavebnímu spoření a přiškrcené diskusi poslanců)

Strana opakovaně tvrdí, že není možné, aby stát peníze lidem bral zpětně. Za letošek by klienti spořitelen měli od státu dostat až 4 500 korun, ale vládní novela ukrojí z příspěvku polovinu. ČSSD novelu napadá, že má retroaktivní účinky, to znamená, že zpětně mění pravidla nastolená ve smlouvách.

"Daň bude uvalena na státní příspěvek, který bude vyplácen v roce 2011, nejedná se tedy o zpětné zdanění," argumentuje ministerstvo financí. Podle právníků, Asociace stavebních spořitelen nebo ČSSD to ale není tak jasné.

"Retroaktivita je problém. Zasahuje se do velkého množství právních vztahů. Klient má se stavební spořitelnou smlouvu, kde jsou konkrétní podmínky, jaké dostane úroky a podporu. Nemá sice smlouvu se státem, ale jejich vztah je zprostředkovaný," myslí si Jan Kudrna, asistent katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Také jeho kolega Václav Pavlíček se domnívá, že pravidla by se neměla během hry měnit, nicméně oba nechtěli úspěch stížnosti u soudu předjímat.

Ústavní soud může přihlédnout i k rozpočtu

Další expert na ústavní právo Vladimír Balaš to tak jednoznačně nevidí. "Systém stavebního spoření zvýhodňuje určitou část obyvatelstva - tu, která má peníze na to, aby si odkládala, a znevýhodňuje ostatní. Když bude stát dobře argumentovat, mohl by u Ústavního soudu uspět," míní. Záleží prý na tom, jestli se bude soud zabývat jen samotnou retroaktivitou, nebo problém posoudí v širším kontextu.

jak se změní stavební spoření


- V příštím roce má být vyplacen příspěvek za rok 2010. Zdaní se ale sazbou 50 %.

- Od roku 2012 se maximální výše státní podpory sníží na 2 000 korun. Tolik se vyplácí u ročního vkladu 20 tisíc korun. Dosud stát přispěl 15 procent, tedy maximálně 3 tisíce korun.

- Ruší se výjimka ze zdanění úrokových příjmů, které plynou ze stavebního spoření. Má se to týkat úroků připsaných od ledna 2011.

Tvrdí, že pokud něco stát slíbil, obecně by to neměl měnit, ale jiná situace může být, má-li k tomu dostatečně dobrý důvod. "To může být třeba skutečně velký problém s rozpočtem," dodal. Roli v posuzování může hrát i to, zda změna legislativy může způsobit problém na mezinárodní úrovni.

Kudrna připouští, že Ústavní soud může problém s rozpočtem zohlednit. "Může přihlédnout k čemukoliv a tak je to i správné, ale měl by také vzít v úvahu, že stát nemá žádnou politiku bydlení v sociálním slova smyslu jako jsou startovací nebo sociální byty pro seniory, s výjimkou sociálních dávek," oponuje. Stát nicméně stavební spoření neruší, ale snižuje jeho výhodnost.

Specialista na finanční právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jiří Markvart se domnívá, že případná ústavní stížnost nemá velkou šanci uspět. "Přestože se omezení bude týkat i starých smluv, schválené řešení za retroaktivní nepovažujeme. Stížnost u Ústavního soudu tak spíše úspěšná nebude. Rozhodující pro srážku daně totiž není vznik nároku na podporu, ale okamžik připsání podpory," uvedl.

Snížení podpory stavebního spoření by státu mělo ušetřit zhruba 7,5 miliardy korun ročně. Až 1,5 miliardy z této částky představuje zdanění výnosů z úroků, zbytek je výsledkem právě redukce příspěvku na polovinu.

smlouvy s klienty


Smlouvy o stavebním spoření ohledně výše státního příspěvku odkazují na platný zákon. "Stavební spořitelna zprostředkovává účastníkovi poskytnutí státní podpory za podmínek stanovených zákonem," stojí například v podmínkách Stavební spořitelny České spořitelny.

Co má stát udělat s podporou stavebního spoření?

celkem hlasů: 48099

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ponechat v současné podobě 26358
zrušit 18724
snížit na polovinu 3017

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Najdete na iDNES.cz