NKÚ se možná přestěhuje do budovy Sazky. Miliardáři Vítkovi se to nelíbí

  6:20aktualizováno  6:20
Vláda ve středu projedná plán na přestěhování Nejvyššího kontrolního úřadu do budovy Sazky v Praze, kterou vlastní miliardář Karel Komárek. Proti je pronajímatel současného sídla NKÚ realitní magnát Radovan Vítek, kterému stát za pronájem budovy Tokovo zaplatil víc, než kolik by stála nová budova.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V pátek jmenovaného prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu čeká hned na úvod jeho prezidentování nelehké rozhodování - hledání nového sídla.

NKÚ má po více než šesti letech nakročeno k tomu, aby se přestěhoval do vlastního. Ke koupi budovy Sazky za 300 milionů korun zbývá jen souhlas vlády, která má tento bod na programu zítřejší schůze. NKÚ už současně hledá, jací další státní zaměstnanci mohou obří budovu zaplnit. Předražený nájem se stal jedním ze symbolů špatného hospodaření NKÚ za dob vedení Františkem Dohnalem.

Jenže majitel budovy, v níž úřad sídlí, společnost Marissa West patřící pod impérium miliardáře Radovana Vítka, se se ztrátou lukrativního nájemníka nechce rozhodně smířit.

"Pokud vláda záměr NKÚ schválí, je to vrchol arogance moci. Trestní oznámení máme napsané, čekáme s jeho podáním na výsledek jednání vlády," prohlásil Vítek.

Pokud ministři řeknou ano, skončí tak jeden nepříliš levný pomníček po exprezidentovi NKÚ Františkovi Dohnalovi: za šest let nájmu zaplatil úřad včetně vybavení 455 milionů korun. Jenže majitel budovy teď výrazně zlevnil a snaží se výhodnost nákupu budovy po Sazce zpochybnit.

Snaha Vítka a jeho firmy CPI o udržení lukrativního nájemníka v posledních dnech graduje. Minulý týden snížila CPI znovu svoji nabídku na 16,7 milionu korun ročně, ale s dovětkem, že nejde o právně závaznou nabídku.

CPI si myslí, že jsme záruka dobrých výdělků, diví se Kala

Podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly vstoupila CPI do jednání s pocitem, že stát je zárukou dobrých výdělků, jako měli majitelé budovy Tokovo v Holešovicích dosud. "Například dodání jejich nabídky pronájmu trvalo i přes opakované urgence ze strany NKÚ několik měsíců," upozornil Kala.

Vítek má pro takový postup vysvětlení. "Měli jsme z okolí NKÚ neoficiální informace, že čekají na naši nabídku, aby ji následně spočítali jako nevyhovující. Proto jsme čekali na poslední chvíli a podali ji v posledním možném termínu. Oni pak museli svůj výpočet narychlo podělit dvěma nájemníky, protože by jim to jinak nevyšlo," tvrdí Vítek. Ačkoliv v jeho majetku jde o drobné, bojuje o pronájem podle svých slov kvůli "fascinaci bohorovností moci".

Podle Kaly je absurdní tvrdit, že v půli loňského roku bylo rozhodnuto, když v té době ještě nebyly rozeslány výzvy k předložení nabídek.

Vítek je prý schopen dlouhodobě jít na cenu kolem sedmnácti milionů za rok, což je podle něj nájemné, za které bez problémů sežene někoho jiného. "Nikdy se s námi nechtěli bavit, neřekli své představy o tom, kolik by byli ochotni platit za metr čtvereční. Mohli ušetřit i snížením najímaných metrů, každý má kancelář jak šéf Citigroup," dodává Vítek.

NKÚ skutečně nepotřebuje celou budovu Sazky, je příliš velká. Jedná ale s jinými úřady, které sídlí v soukromém, že by se tam přestěhovaly. Jde například o auditní orgán ministerstva financí nebo pražské kanceláře Energetického regulačního úřadu.

Budova Sazky je předražená, tvrdí Vítek

Vítek minulý týden přišel s dalším tvrzením, že budova Sazky je za 300 milionů korun předražená a že mu ji už v době potíží Sazky nabízeli za třetinovou cenu.

Důkazy pro to ovšem nemá. Mluvčí bývalého insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky Lenka Tichá uvedla, že Cupka nikdy o prodeji nejednal. Podle Tiché byla budova opakovaně oceněna znalci už v minulosti, v insolvenčním řízení naposledy zhruba na půl miliardy. Sazku stálo sídlo téměř miliardu, náleží k němu i velké pozemky. V době potíží Sazky na setkání s vedením Sokola Vítek uvedl, že nejlepším kupcem pro budovu by byla vláda či město. Znalecké posudky potvrdily NKÚ, že koupě budovy je lepší než pokračování v nájmu.

Proti sobě stojí "těžké" váhy: Sazka teď patří miliardáři Karlu Komárkovi, o udržení nájmu bojuje realitní magnát Radovan Vítek. Obě skupiny však nechtějí mluvit o osobní válce. Sazka přitom oba miliardáře před časem spojila: v roce 2011, kdy v čele s Alešem Hušákem zamířila do insolvence. Avšak ani tehdy nešlo o idylický vztah. Vítek byl první, kdo už v prosinci 2010 s tichou podporou PPF a J&T zahájil útok na zadluženou Sazku, když začal skupovat její bankovní pohledávky a dluhopisy.

Komárek se mezi věřiteli Sazky objevil až o měsíc později. V jednu chvíli se dokonce Vítek spojil s Martinem Ulčákem a na stole byla dohoda Vítek-Ulčák-Hušák. V ten moment byl Komárek mimo hru. Z tohoto plánu ale nakonec sešlo. Obě věřitelské skupiny začaly těsněji spolupracovat až v době, kdy pozici Radovana Vítka v boji o Sazku převzala PPF. Ostatně právě velká rošáda s PPF Vítkovi přihrála řadu nemovitostí včetně pražského věžáku Tokovo.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz