Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Home office nebo sdílená místa. Trh práce se mění a nabízí větší volnost

  5:00
Trh práce prochází v posledních letech zásadní proměnou. S rozvojem IT technologií, sociálních sítí a změnou hodnot zaměstnanců i zaměstnavatelů se objevují i nové formy zaměstnávání. Zhruba každý šestý pracující Čech má zkušenost s prací na dálku či z domova. Přibližně každý sedmý pak své pracovní místo sdílel s někým jiným. Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zatímco před 15 lety se za novou formu zaměstnávání dala považovat klouzavá pracovní doba či zkrácené úvazky, dnes se nad takovou možností nikdo nepozastaví. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound definovala devět nových forem. Mezi ty patří například  sdílené pracovní pozice, sdílení zaměstnanců nebo třeba home office, tedy práce na dálku, nejběžněji právě z domu.

Přestože v Česku stále převažují standardní formy zaměstnávání, jsou nové formy stále častější. Z těch mají zaměstnanci nejvíce zkušeností s příležitostnou prací. Tu někdy vykonávalo 24 procent dotázaných. V době výzkumu tak pracoval každý desátý.

Často využívaným způsobem zaměstnávání je i home office. S touto možností má zkušenost 16 procent dotázaných, v době výzkumu tak pracovalo 7,9 procent. Domov však není jediným místem, odkud lidé pracují. Na „digitální nomády“, kteří mohou se svým počítačem pracovat v podstatě kdykoliv a odkudkoliv, lze stále častěji narazit v kavárnách, restauracích či sdílených prostorách. Právě požadavek na flexibilitu je ze strany zaměstnanců i zaměstnavatelů faktorem, který v současnosti hýbe s pracovním trhem.

Povědomí a zkušenost s novými formami zaměstnávání na trhu práce v ČR

Povědomí a zkušenost s novými formami zaměstnávání na trhu práce v ČR

„Pro mě je flexibilita obecně výhodou, ale některé věci jsem se musel naučit. Stávalo se mi, že jsem byl ve tři hodiny odpoledne ještě v pyžamu, že jsem snídal v jedenáct dopoledne, a že jsem si třeba ještě nečistil zuby. Takže jsem si vytvořil řád,“ uvedl pro VÚPSV farmaceutický konzultant Viktor, který 90 procent práce odvádí z domova. Dodává však, že ne všem tento styl práce vyhovuje. „Mám kolegy, kteří by mohli mít home office, ale raději jsou v kanceláři.“

Možnost pracovat z domu či si uspořádat pracovní dobu podle svých potřeb nabízejí někteří zaměstnavatelé jako benefit. „Chci tím zaměstnancům kompenzovat fakt, že nedostávají stravenky a podobné benefity jako někde v korporátu,“ uvádí Petr, jeden z respondentů studie, který je majitelem nejmenované malé IT firmy. 

Flexibilita umožňuje lidem realizovat se, sladit práci s rodinou či optimalizovat příjmy. Současně však ztrácejí jistotu místa na neurčito. Pracovní smlouva už není podmínkou. Zaměstnavatelé zas mohou rychleji reagovat na poptávku a zajistit si síly, pracovníci jim naopak mohou rychleji odejít ke konkurenci.

Stále častěji využívaným způsobem zaměstnávání je také sdílení pracovního místa, kdy zaměstnavatel přijme dva nebo více zaměstnanců na konkrétní pracovní místo, čímž spojí částečné úvazky do jednoho plného. Takovou zkušenost má 13,6 procenta z 1401 dotázaných ve věku od 18 do 65 let. Mezi nimi bylo 853 zaměstnanců a 548 osob samostatně výdělečně činných.

Kromě pracovních míst však firmy mohou sdílet i samotné zaměstnance. S takovou možností má zkušenost 8 procent dotázaných. Podle poradkyně pro firmy Jindry Hraško Brouskové je tato forma zaměstnávání stále častější. „Některé společnosti si buď nemohou dovolit zaměstnávat experty v odborných oblastech, nebo nemají čas si takové experty vychovat,“ uvádí Brousková. 

Často se proto management kloní k časově omezené spolupráci s expertem, kterého kvůli jeho znalostem využívá více firem. „Někdy se potkávám s tím, že se firmy necítí úplně komfortně, protože takoví experti většinou musí mít přístup ke mnoha interním informacím. Za sebe ale říkám, že to je podobné jako v terapeutickém vztahu terapeut – klient. Je to o důvěře,“ dodává Brousková.

Nové formy zaměstnávání a zákon

Nejčastěji by pracovníci novou formu zaměstnávání hledali kvůli získání pracovních zkušeností. Dvě třetiny respondentů pak odpověděly, že by důvodem bylo vylepšení příjmu. Víc než čtvrtina by k nové formě přikročila, kdyby nemohla najít běžné místo. Pětina by se nechala donutit zaměstnavatelem.

Zákony v ČR nové formy zaměstnávání zatím neupravují. Pravidla práce z domova se snažila do zákoníku práce v minulém volebním období dostat tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), ale neuspěla. Současná vláda v programovém prohlášení uvádí, že připraví ukotvení sdíleného místa v pracovním kodexu. „ Legislativa nestíhá následovat vývoj trhu a umožnit tak přejít firmám k operativnímu chování a přizpůsobování se trhu a jeho požadavkům,“ doplňuje Brousková. 

Podle Veverkové zákoník zajišťuje ochranu i pracovníkům v nových formách. Sami ale místo pevného zaměstnání raději volí „méně chráněnou“ práci na dohodu. 

„Není to vynucené. To se může velmi rychle změnit. Z nových forem se mohou stát prekérní formy. Ve chvíli, kdy ekonomika půjde z kopce, je jasné, že sdílené místo či práce přes platformy se mohou stát nástrojem ‚vykořisťování‘ zaměstnance. Ten se může velmi rychle ocitnout v pozici, která se mu nebude líbit,“ uvádí Veverková.

S novými formami práce mají nejvíc zkušeností lidé do 30 let, vysokoškoláci a zaměstnaní z Prahy. Aktivnější v zavádění nových forem zaměstnávání jsou malé a střední firmy. Velcí zaměstnavatelé je berou spíš jako benefit a zavádějí je hlavně proto, že to pracovníci vyžadují. Nejvíc se nové formy prosazují v sektoru informačních technologií, využívají se ale i ve vědě, službách či neziskových organizacích.

Devět nových forem zaměstnávání

 • Sdílení zaměstnanců - skupina zaměstnavatelů společně najme jednoho pracovníka, aby pokryl personální potřeby různých společností, čímž pracovníkovi vznikne plný pracovní úvazek.
 • Sdílení pracovního místa - zaměstnavatel přijme dva nebo více zaměstnanců, aby společně zastávali konkrétní pracovní místo, čímž spojí dva nebo více částečných úvazků do jednoho plného úvazku.
 • Dočasné řízení - přijetí vysoce kvalifikovaných odborníků na dobu určitou, aby řídili konkrétní projekt nebo vyřešili konkrétní problém.
 • Příležitostná práce - zaměstnavatel není povinen zaměstnanci pravidelně poskytovat práci, nýbrž má možnost ho povolat podle potřeby.
 • Mobilní práce - práce založená na informačních a komunikačních technologiích, kdy zaměstnanci mohou svoji práci vykonávat za podpory moderních technologií z jakéhokoli místa a v jakoukoliv dobu.
 • Práce založená na poukázkách - pracovní poměr je založen na platbě za služby pomocí poukázky, která je zakoupena od oprávněné organizace a zahrnuje mzdu i příspěvky na sociální zabezpečení.
 • Portfoliová práce - osoba samostatně výdělečně činná vykonává práce menšího rozsahu pro velký počet klientů.
 • Skupinové zaměstnání - zaměstnanci hledají zaměstnance a pracovníci hledají zaměstnání pomocí on-line platformy, přičemž často dochází k rozdělování velkých úkolů mezi „virtuální skupinu“ pracovníků.
 • Zaměstnání založené na spolupráci - spolupráce pracovníků na volné noze, OSVČ nebo mikropodniků s cílem překonat omezení plynoucí z jejich velikosti a profesní izolace.

Zdroj: Eurofound

Autoři: ,

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

 • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Baterie změní celou energetiku. Evropa bude brzy soběstačná, věří expert

Premium Zatímco 20. století patřilo spalovacím motorům, nynější věk má patřit bateriím. „Všechno, co má spalovací motor, bude...

Izraelci si tisknou steaky. Alternativní výrobu chválí nejen ekologové

Kousky masa z 3D tiskárny se stávají realitou díky izraelské společnosti MeaTech. V dohledné době, týdnech či pár...

Růžový gel pro ženy? Drogerii dm vyplísnili v Německu za genderové stereotypy

Řetězec dm drogerie markt, který podniká i v České republice, získal v Německu anticenu Zlatý kůl v plotě. Jejím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuální tlak nebo urážky. Ovlivňoval mě milenec, řekla Holmesová soudu

Spoluzakladatelka nechvalně proslulé společnosti Theranos v pondělí svědčila před soudem. Elizabeth Holmesová tam...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

Hypoteční boom trvá. Banky a spořitelny letos rozdaly úvěry za 301 miliard

Banky a stavební spořitelny poskytly letos do konce října hypotéky za 301,2 miliardy korun, což je více než za celý...

Hubit, nebo chovat. Holub je škůdcem, nadšenci věří, že to jde změnit

Dřív byli nepostradatelnými společníky člověka. Teď jsou holubi na okraji společnosti, respektive s ní svým způsobem...

Češi počítají s dražší zimní dovolenou a v tuzemsku, ukázal průzkum

I přes nepříznivou epidemiologickou situaci Češi stále počítají se zimní dovolenou na horách. Na rozdíl od předešlých...

Čeští zaměstnanci chtějí odpovědné šéfy s hodnotami. Ne každý to však splňuje

Čeští zaměstnanci se čím dál tím více zajímají o společenskou odpovědnost firem, ekologii a odpovědnost zaměstnavatelů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...