Nová možnost jít dříve do důchodu. Vláda se na ní shodla s odbory

  14:27aktualizováno  14:27
Pro zaměstnance se rýsuje nová možnost, jak by mohli jít fakticky dřív do důchodu. A podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka by ji mohla v budoucnu využít až třetina lidí v předdůchodovém věku. Vláda se s odbory shodla na zavedení takzvaného předdůchodu. Člověk by místo platu či důchodu čerpal peníze z ušetřeného penzijního spoření.

Vláda se shodla s odbory na nové možnosti předdůchodů. Lidé do něj budou moci jít až pět let před datem, kdy by měli jít do řádného důchodu, pokud budou mít na penzijním spoření s příspěvkem zaměstnavatele dost peněz, aby z nich postupně mohli čerpat. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Předdůchody budou totiž vypláceny z toho, co lidé naspoří v doplňkovém penzijním spoření, tedy v transformovaném současném penzijním připojištění se státním příspěvkem.

Na budoucí předdůchod bude lidem dlouhodobě přispívat zaměstnavatel. Kolik to bude, to má vyplývat z dohody mezi zaměstnavatelem a odbory v kolektivní smlouvě. Daňové úlevy na příspěvek zaměstnavatele se v souvislosti s nimi zvýší ze 24 na 30 tisíc korun ročně. Lidé budou ale moci využít i to, co si naspořili sami, bez příspěvku zaměstnavatelé. To by mohli využít například nezaměstnaní starší lidé, kterým se nedaří najít práci.

Předdůchody mají být zavedeny od roku 2013. Požádat o něj bude možné pět let před dovršením důchodového věku, ale jen pokud bude mít člověk naspořeno dost peněz. Minimální měsíční výše předdůchodu má totiž být totiž 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude za člověka, který bude předdůchod pobírat, platit stát.

Doba strávená v předdůchodu neovlivní výši penze

Doba strávená v předdůchodu se nebude započítávat do výpočtu pozdější starobní penze. "Pokud jde někdo do předčasného důchodu, má už trvale nižší důchod. Pokud bude někdo čerpat předdůchod, neovlivní to výši jeho budoucího důchodu," vysvětlil po jednání vlády s odboráři a zaměstnavateli Drábek.

Původně se počítalo s tím, že by se princip předdůchodů měl týkat jen lidí v nebezpečných, fyzicky namáhavých profesích, nakonec mají mít ale tuto možnost alespoň teoreticky všichni, pokud si příspěvek na doplňkové penzijní spoření v dostatečné výši se zaměstnavatelem vyjednají. Záležet tedy bude na síle odborů ve firmě.

"Po dlouhém váhání jsme souhlasili s tímto záměrem," řekl po jednání s vládou předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil. Kývli i zaměstnavatelé, jak potvrdil jejich zástupce Jaroslav Hanák.

Podle nedávno schváleného zákona by se měl postupně prodlužovat věk pro odchod do důchodu. Lidé narození v roce 1977 by měli jít do řádné starobní penze v 67 letech. Mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce až v 73 letech.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

DOMEQ - společné prostory 2

Ceny bytů v Česku narazily na strop, takže někteří realitní investoři pokukují po jiných příležitostech, jak by své...

Najdete na iDNES.cz