Nová huť má velké potíže

  9:19aktualizováno  9:19
- Největší české ocelárně Nová huť, která dává práci třinácti tisícovkám lidí na Ostravsku, hrozí výrazné omezení výroby. Tedy podobná situace, v níž jsou už půl roku krachující Vítkovice.
Důvodem je zatím nejostřejší spor státu a soukromého investora, který v minulých dnech koupil klíčového vlastníka firmy manažerskou společnost Petrcíle.
"Prodej vykazuje znaky nepřátelského převzetí a je vážnou překážkou pro rozvoj Nové huti," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Společnost má dostatek provozních prostředků jen asi na čtrnáct dní a kvůli posledním akcionářským změnám ji financující banky nechtějí půjčit dříve dohodnutých 400 milionů korun. Rozhodujícím momentem tak bude, zda státní úředníci povolí firmě prodat její divizi výpočetní techniky za dvě stě milionů korun.

"Bude o tom jednat dozorčí rada za dva týdny. Protože není jasné, kdo firmu nyní operativně řídí, prodej možná neprojde," uvedl úředník, který hájí zájmy státu v Nové huti. Skutečnost, že podnik hodlá prostředky získat prodejem informačních technologií, potvrdil i generální ředitel Nové huti Jaroslav Pětroš. Státu vadí vlastnické změny proto, že firmu Petrcíle koupila londýnská firma CEC, jejíž základní jmění jsou jen dvě libry a která tají svého majitele. "Tato firma není pro vládu partnerem při privatizaci Nové huti," řekl Vacek. Samotná CEC přitom tvrdí, že chce podíl v huti zvýšit a má pro firmu strategického investora. "Ten si ale kvůli dramatickým událostem zatím nepřeje zveřejnit jméno," uvedl Petr Wojtyla z firmy CEC.

Kvůli krizi spojené s převodem akcií včera odboráři vyhlásili na 27. dubna hodinovou výstražnou stávku a vyzvali generálního ředitele Nové huti Pětroše k odstoupení. 

Stát odmítá CEC jako partnera v Nové huti 
Vyhrocený souboj státu a nového klíčového majitele ocelárny Nová huť - společnosti CEC - může znamenat velké komplikace při záchraně této ve finanční krizi se topící firmy. Ohroženo je totiž provozní financování společnosti a nejasná je také další privatizace do rukou strategického investora. Odbory již kvůli nejasné situaci v podniku vyhlásili na 27. dubna hodinovou stávku.

Firma CEC koupila před čtrnácti dny manažerskou společnost Petrcíle, jejímž prostřednictvím šéfové Nové huti získali před čtyřmi lety jedno procento akcií ocelárny. Transakce je klíčová proto, že brání státu v možnosti prodávat majoritní balík akcií Nové huti. Stát tak sice ovládá 66 procent podniku, ale bez zrušení manažerské cesty nemůže do konce příštího roku manipulovat s větší částí tohoto balíku.

Zástupci CEC tvrdí, že mají za zády velkého a silného investora, který chce Novou huť dostat pod kontrolu a vyvést z krize. Jméno investora ovšem odmítají sdělit a neuvedli ho ani při včerejším prvním jednání se zástupci státu na půdě Fondu národního majetku. "Oni peníze nemají a neodhalili nám, kdo je oním investorem," uvedl předseda fondu Jiří Havel. Firma CEC dosud deklarovala, že má na vstup do Nové huti připraveno 900 milionů korun. Jen odkup dalších patnácti procent akcií, na něž má Petrcíle opci, přitom přijde na 1,5 miliardy korun.

Jediným známým jménem, které firma CEC odhalila, je tak společnost Heckett Multiserv, která se má podílet na restrukturalizaci ostravské firmy. "My však o akcie Nové huti zájem nemáme. Nová huť nám nyní dluží peníze za práce, které pro ni provádíme, a takovou situaci považujeme za neudržitelnou," řekl šéf firmy Heckett Multiserv pro tuzemsko Vladimír Olexa.

Heckett má s Novou hutí společný podnik na likvidaci hutního odpadu. Firma pracuje pro hutní firmy po celém světě a loni měla tržby 1,7 miliardy dolarů.
Finanční situace Nové huti se začala kvůli pozdnímu rozjezdu jejího klíčové provozu - minihutě - od poloviny loňského roku výrazně zhoršovat. Začátkem roku firma přestala platit povinné odvody státu a dluží velké částky i dodavatelům. Cestou k ozdravění se mělo stát zrušení manažerské cesty privatizace a urychlené nalezení strategického investora.

Před čtrnácti dny vláda rozhodla, že státní Konsolidační banka odkoupí zpět podíl Petrcíle za stejnou cenu, kterou kdysi manažeři zaplatili - tedy za 54 milionů korun, čímž se měly rozvázat ruce k rychlé privatizaci.

Den předtím ovšem manažeři svou firmu prodali. Do poslední chvíle totiž stát zvažoval, že za jedno procento akcií nabídne jen 13 milionů korun. Tuto částku podílníci Petrcíle odmítali - sami totiž musí splácet privatizační dluh, který s úroky vyšplhal na 70 milionů korun.

Tohoto dluhu se prodejem Petrcíle za jednu korunu zbavili. Stát nyní zvažuje, že prodej firmy Petrcíle napadne soudní cestou. Ve smlouvě s firmou totiž figuruje jako společnost manažerů, ale nyní ani jeden z šéfů už podíl nevlastní. "My budeme své zástupce do čela společnosti nominovat," uvedl za CEC Petr Wojtyla. Stát však vahou svého podílu zřejmě tento krok odmítne.
Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Banky mají prostor, aby lépe úročily vklady, říká centrální bankéř Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Centrální banka opakovaně zvedla svou úrokovou sazbu, v bankách se to však projevilo jen částečně. Hypotéky sice...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz