Nižší inflace zbrzdí úroky, hypotéky by nemusely zdražovat

  4:36aktualizováno  4:36
Lednový pomalejší růst inflace znamená nejen to, že většina zboží nezdražovala, ale také odložení růstu úrokových sazeb. Hypotéky a úvěry by tak na jaře nemusely začít zdražovat. Inflace v lednu činila oproti prosinci jen 0,7 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří si budou brát novou hypotéku nebo ji budou po třech letech refinancovat, dostali více času na dosažení výhodných úroků. Zatímco dosud byly nejčastější prognózy na růst dvoutýdenní repo sazby centrální banky, od níž se odvíjejí tržní úroky v ekonomice, na jaro, díky nízké inflaci to může být později. Například Česká spořitelna čeká první zvýšení úroků od ČNB až ve třetím čtvrtletí letoška. Guvernér centrální banky Miroslav Singer odmítl úroky s ohledem na pravidla ČNB komentovat.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila jsou aktuální tržní úroky kvůli obavám bank z rizika výše, než by odpovídalo rekordně nízké repo sazbě ve výši 0,75 procenta.

"Tříměsíční sazba, za niž si vzájemně půjčují banky, je teď 1,22 procenta. To by za normálních okolností odpovídalo repo sazbě centrální banky ve výši jednoho až 1,25 procenta," propočítává Navrátil.

Nejpomaleji za pět let

Inflace v lednu vzrostla "jen" o 0,7 procenta

Jinak řečeno – banky se teď částečně regulují samy a mají také polštář, aby případné zvýšení základní úrokové sazby od ČNB nepřenášely na klienty. To je další argument pro to, že by komerční sazby na hypotékách nemusely jít v první polovině roku nahoru. Bude ovšem také záležet na apetitu lidí kupovat nemovitosti, na růstu celé ekonomiky (a tím na případném snižování či zvyšování rizika) a na konkurenčním boji bank.

Na jaře, kdy začíná realitní nákupní sezona, totiž peněžní domy obvykle přicházejí s akčními nabídkami na podporu svých prodejů. Hypoteční sazby od loňského dubna nepřetržitě klesají a podle Fincentrum Hypoindexu, který zkoumá průměrné úroky na trhu, byly v prosinci 4,23 procenta. To je srovnatelné s rokem 2007.

Jak rostly a klesaly ceny.

Jak rostly a klesaly ceny.

V lednu sice některé banky zdražily, a možná se proto trend o několik desetin procenta otočí, ke skutečnému zdražování však není důvod. Poptávka po realitách stále kulhá.

Podobně se nedaří ani takzvané poptávkové inflaci, tedy inflaci spojené s domácí poptávkou lidí či firem. Ta je stále záporná, což zjednodušeně znamená, že zákazníci neutrácejí a tlačí tak ceny dolů.

"Česká ekonomika se evidentně nepřehřívá," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. K nízké lednové inflaci letos přispěla také vláda, která na rozdíl od loňska od Nového roku nezvyšovala spotřební daně ani DPH. Úplně jinak to může být za rok, kdy má začít platit jednotná DPH ve výši 19 procent kvůli financování důchodové reformy. Samo ministerstvo financí v takovém případě odhaduje, že jen tímto vlivem by se inflace zvýšila o 1,9 procentního bodu.

Teď táhly ceny nahoru hlavně faktory, které nesouvisí přímo s Českem. Šlo hlavně o zdražování potravin a pohonných hmot. Jídlo táhne nahoru velká poptávka ve světě a horší počasí, respektive úroda. Ropu zase nepokoje v Egyptě. Rostly také regulované nájmy, ale ne tak rychle, jak se analytici domnívali. Je možné, že lidé s nově deregulovaným nájemným ještě nepřistoupili na dohody s majiteli.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Obce v Česku hospodaří velmi dobře, excesy jsou minulostí, tvrdí analýza

Na opraveném náměstí ve Dvoře Králové nad Labem se podle pravidel Evropské unie

Ministerstvo financí si letos poprvé posvítilo na obce, které nehospodaří odpovědně. Ze tří, které formálně neplnily...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Najdete na iDNES.cz