Nižší inflace zbrzdí úroky, hypotéky by nemusely zdražovat

  4:36aktualizováno  4:36
Lednový pomalejší růst inflace znamená nejen to, že většina zboží nezdražovala, ale také odložení růstu úrokových sazeb. Hypotéky a úvěry by tak na jaře nemusely začít zdražovat. Inflace v lednu činila oproti prosinci jen 0,7 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří si budou brát novou hypotéku nebo ji budou po třech letech refinancovat, dostali více času na dosažení výhodných úroků. Zatímco dosud byly nejčastější prognózy na růst dvoutýdenní repo sazby centrální banky, od níž se odvíjejí tržní úroky v ekonomice, na jaro, díky nízké inflaci to může být později. Například Česká spořitelna čeká první zvýšení úroků od ČNB až ve třetím čtvrtletí letoška. Guvernér centrální banky Miroslav Singer odmítl úroky s ohledem na pravidla ČNB komentovat.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila jsou aktuální tržní úroky kvůli obavám bank z rizika výše, než by odpovídalo rekordně nízké repo sazbě ve výši 0,75 procenta.

"Tříměsíční sazba, za niž si vzájemně půjčují banky, je teď 1,22 procenta. To by za normálních okolností odpovídalo repo sazbě centrální banky ve výši jednoho až 1,25 procenta," propočítává Navrátil.

Nejpomaleji za pět let

Inflace v lednu vzrostla "jen" o 0,7 procenta

Jinak řečeno – banky se teď částečně regulují samy a mají také polštář, aby případné zvýšení základní úrokové sazby od ČNB nepřenášely na klienty. To je další argument pro to, že by komerční sazby na hypotékách nemusely jít v první polovině roku nahoru. Bude ovšem také záležet na apetitu lidí kupovat nemovitosti, na růstu celé ekonomiky (a tím na případném snižování či zvyšování rizika) a na konkurenčním boji bank.

Na jaře, kdy začíná realitní nákupní sezona, totiž peněžní domy obvykle přicházejí s akčními nabídkami na podporu svých prodejů. Hypoteční sazby od loňského dubna nepřetržitě klesají a podle Fincentrum Hypoindexu, který zkoumá průměrné úroky na trhu, byly v prosinci 4,23 procenta. To je srovnatelné s rokem 2007.

Jak rostly a klesaly ceny.

Jak rostly a klesaly ceny.

V lednu sice některé banky zdražily, a možná se proto trend o několik desetin procenta otočí, ke skutečnému zdražování však není důvod. Poptávka po realitách stále kulhá.

Podobně se nedaří ani takzvané poptávkové inflaci, tedy inflaci spojené s domácí poptávkou lidí či firem. Ta je stále záporná, což zjednodušeně znamená, že zákazníci neutrácejí a tlačí tak ceny dolů.

"Česká ekonomika se evidentně nepřehřívá," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. K nízké lednové inflaci letos přispěla také vláda, která na rozdíl od loňska od Nového roku nezvyšovala spotřební daně ani DPH. Úplně jinak to může být za rok, kdy má začít platit jednotná DPH ve výši 19 procent kvůli financování důchodové reformy. Samo ministerstvo financí v takovém případě odhaduje, že jen tímto vlivem by se inflace zvýšila o 1,9 procentního bodu.

Teď táhly ceny nahoru hlavně faktory, které nesouvisí přímo s Českem. Šlo hlavně o zdražování potravin a pohonných hmot. Jídlo táhne nahoru velká poptávka ve světě a horší počasí, respektive úroda. Ropu zase nepokoje v Egyptě. Rostly také regulované nájmy, ale ne tak rychle, jak se analytici domnívali. Je možné, že lidé s nově deregulovaným nájemným ještě nepřistoupili na dohody s majiteli.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

tatínek a syn

Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou...

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Najdete na iDNES.cz