Nižší daně pomohou extrémům: chudým a bohatým

  15:10aktualizováno  15:10
Zaměstnanci si příští rok výrazně polepší. Drtivá většina z nich nalezne na výplatních páskách vyšší čistou mzdu. K vyšším reálným příjmům jim přitom pomohou samotní zaměstnavatelé, ale také vládou plánované snížení daní z příjmů. Prvně to lidé poznají výplatních páskách za leden.
Díky reformě financí si polepší hlavně lidé s malými a s extrémně vysokými příjmy.

Díky reformě financí si polepší hlavně lidé s malými a s extrémně vysokými příjmy.

Podle propočtů MF DNES se čisté výdělky zaměstnanců s platem od 15 do 80 tisíc korun hrubého měsíčně zvednou o sedm až devět procent. V krajních případech se příjem může zvýšit až o deset procent.

To bude platit hlavně pro lidi s nízkým příjmem do deseti tisíc a nebo naopak s extrémně vysokým příjmem. Podle statistiků půjde o nejvýraznější zvyšování platů za posledních sedm let.
 
Odbory chtějí využít úspěchů firem
Výrazným hybatelem mezd směrem vzhůru budou příští rok odbory. Právě letos mají nejsilnější pozici za posledních několik let. Nezaměstnanost je na svém dlouholetém minimu, firmy si musí zaměstnance předcházet více než v minulosti.

Chcete vědět více?

Kdo kolik vydělá na snížení daní? Jak budou manažeři střihat platový metr? O kolik vzrostou výdělky ve stovce nejvýznamnějších firem v zemi? Čtěte ve čtvrteční MF DNES.

Tuzemské společnosti za sebou navíc mají vesměs úspěšný rok a zaměstnanci za to chtějí řádně zaplatit. Podle ankety MF DNES mezi 150 nejvýznamnějšími firmami v zemi a z již uzavřených kolektivních smluv je vidět, že firmy většinou kývly na zvýšení mzdy o 6 až 8 procent.

Jako metla na zaměstnavatele už letos fungovalo všeobecně očekávané zdražování, které zaměstnancům částečně znehodnotí stávající příjmy. "Požadavky odborářů jsou oproti minulosti poměrně nemalé. Daňová reforma je obecně umocňuje, jako každá záležitost, kterou nejde do detailu předpovědět," říká Pavel Synek, personalista ve firmě Korado, která se zabývá výrobou topení.

popisek Mzdová kalkulačka
spočítejte si, co vám přinese reforma
Nejvíc ušetří dobře placení manažeři
Ještě více však některým skupinám zaměstnancům ovlivní čásky na výplatních páskách vláda a její daňové změny. Nejméně vláda potěší zaměstnance s příjmem mezi 15 a 30 tisíci hrubého. Tato skupina tvoří největší skupinu daňových plátců a výraznější snížení daní v této kategorii by státní kasu přišlo na příliš mnoho peněz.

Lidé s tímto příjmem si díky jedné patnáctiprocentní sazbě dani z příjmu polepší maximálně o stokoruny měsíčně, maximálně o tři procenta. Naopak výrazněji politici pomohli nízkopříjmovým skupinám. Například člověku s platem deset tisíc korun vzroste díky nižší dani výdělek až o pět a půl procenta.

Nejvíce si polepší dobře placení manažeři a odborníci. Ti dnes už při výplatě přes třicet tisíc korun spadají do 32 procentní sazby daně z příjmů. Snížení reálné sazby daně k 23 procentům tak pocítí poměrně znatelně. Navíc nově nebudou muset při překročení platové hranice 86 tisíc korun platit ani sociální a zdravotní pojištění.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Red Bull otevřel obchod v pražském hračkářství. Energetické nápoje nenabízí

Hračkářství Hamleys v Praze rozjelo netradiční spolupráci. Obchod v obchodě si...

Jako místo své první české pobočky si výrobce známých energetických nápojů Red Bull vybral hračkářství Hamleys v centru...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

EET děsí řemeslníky. Někteří raději zváží penzi nebo systém obejdou

Pokladní systém Dotykačka.

Třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb, která odstartuje na jaře 2020, zatím podnikatelé vyhlížejí s největší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz