Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

  8:00aktualizováno  8:00
Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném čase. Ve stále větší míře s tím pomáhá umělá inteligence. V platební aplikaci Twisto to má v popisu práce Nikita. Klienty hodnotí podle jejich úvěruschopnosti a spolu s Twistem ji využívá dalších šest nebankovních firem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„Nasazení Nikity nám také pomohlo odhalit několik organizovaných skupin, které se snažily dělat internetové podvody,“ říká v rozhovoru pro MF DNES šéf risku v Twistu Michal Kročil.

Nikita, která v první verzi vznikla před šesti lety, stojí na několika vrstvách, všechno proběhne za několik sekund. Algoritmu stačí čtyři základní údaje, aby na jejich základě rozhodl, zda lze klientovi půjčit nebo otevřít úvěrový rámec pro placení kreditní kartou.

„Stačí, aby nám klient sdělil čtyři údaje: jméno, e-mail, adresu a své telefonní číslo,“ říká Kročil. Další informace už si algoritmus sbírá sám a vše postupně vyhodnocuje. „Kombinujeme spoustu malých a drobných informací, je jich zhruba čtyři až pět stovek. Jsou to jen malé střípky, každý z nich posune žadatele na škále hodnocení nahoru nebo dolů,“ dodává Kročil.

Koho volili sousedé

Jde třeba o informace technického charakteru, jako je zařízení, z něhož klient nakupuje nebo žádá o úvěr včetně typu a velikosti displeje. Nikita také analyzuje informace z nákupního košíku či veřejně dostupná data. Třeba to, jak v bydlišti klienta skončily volby (vyšší zisk SPD nebo KSČM může indikovat případný problém), jaká je tam úroveň nezaměstnanosti nebo jaké hodnocení na webu mají restaurace v okolí.

Je to tedy trochu černá skříňka. Podle Kročila však poměrně přesná. „Algoritmus se navíc neustále učí. Neuronové sítě umějí z dat vytěžit víc, než umějí banky, které typicky při žádosti o úvěr vyžadují, aby klient do formuláře o sobě vyplnil dvacítku informací. A podle toho pak bonitu klienta posuzují,“ tvrdí Kročil.

„Jednotlivé transakce nevyhodnocujeme osamoceně, systém má řadu vrstev, které dávají do kontextu to, co se děje v prostoru transakcí a v čase. Každá ochranná vrstva vychází z předpokladu, že útočník byl schopen překonat všechny předchozí vrstvy. Jsme schopní rychle identifikovat rizikové či anomální vzorce transakčního chování útočníka,“ říká Kročil.

Nikita, pomocník policie

Nikita podle něj zabrání 97 procentům pokusů o internetové podvody. „Problematikou podvodů se podrobně zabýváme asi tři roky. Začali jsme spolupracovat s policií a dnes už jsou v některých případech prvoinstanční rozsudky,“ uvádí Kročil.

Statistiky ze zhruba tří milionů transakcí, které systémem prošly, ukazují, že internetoví podvodníci se nejčastěji zaměřují na elektroniku a erotické zboží. Vyhledávají ty e-shopy, jejichž produkty lze jednoduše zpeněžit. Muži jsou rizikovější ve všech kategoriích, mimo auto-moto, kde se pokoušejí o podvod častěji ženy. Nejvíce podvodů přichází z mobilních telefonů se systémem Android.

Podle Kročila existují dvě skupiny podvodníků. Jsou to organizované skupiny s kriminálním pozadím, které se snaží najít slabé místo. „A pak jsou to lidé, kteří zkusí něco nezaplatit, dělají mrtvého brouka. Často mladší lidé, kteří si řeknou, zkusím to a uvidím. Je jich mnohem víc, ale obvykle se s nimi dá komunikovat,“ říká Kročil.

A ukazuje na konkrétní případ. Jedna organizovaná skupina například systematicky falšovala a zneužívala doklady totožnosti od bílých koní. „Upravovali, falšovali doklady a s jejich pomocí se snažili vylákat prostředky z desítek finančních institucí. Šlo sice o drobnější částky, ale v součtu mohlo jít o milionové podvody,“ popisuje Kročil.

Skupinu prý odhalili díky tomu, že je Nikita navedla na několik nesrovnalostí. „Zaznamenali jsme třeba podobný styl úprav, snažili se dělat několik transakcí z jednoho telefonu pod různou identitou. Upozornili jsme policii, která pachatele chytila při doručení zboží. A zajistila i padělky,“ říká riskař.

Každý pokus o podvod podle něj vede k dalšímu vylepšení algoritmu. A také využívají postupy, které jsou běžnější spíše v IT, třeba u výrobců antivirů. Jako například penetrační test. Vyzvou „hackery“, aby hledali slabá místa, díry v zabezpečení, které dosud ještě nikdo nezneužil.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Ti, kteří umějí boty číslo 56. Lidé vymírající obuvníky stále potřebují

Tůma ve své dílně v pražských Kunraticích šije od roku 1991.

Opravářů obuvi je v Česku mnoho, ale řemeslníků, kteří by dokázali vyrobit botu od základů, zbyla hrstka. A pokud zmizí...

Dvojí vyúčtování. Státní dotace karlovarskému festivalu nejsou v pořádku

Končící ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš po společném...

Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz