ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Práce je i přes pandemii dostatek, uvedl Úřad práce. Nezaměstnanost klesla

  • 21
Situace na trhu práce je i přes pandemii stabilní, uvedl ve středu Úřad práce. V březnu vzrostl počet volných míst na 338 862, je jich více než počet uchazečů. Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 procenta z únorových 4,3 procenta, v evidenci úřadu práce bylo 306 616 uchazečů.

„S příchodem jarního období dochází k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé tak momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice či e-shopech. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Zdroj: Úřad práce

Podle úřadu ale nadále trvá disproporčnost ekonomické krize. Nařízené uzavření provozů výrazně postihlo především cestovní ruch, gastronomii, služby, obchod, kulturu, na druhé straně jsou ale oblasti, jako je výroba, zdravotnictví nebo sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly. O zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době tak především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb – zejména z maloobchodu, úklidu a mezi nově příchozími jsou ve větší míře také manipulační a pomocní dělníci nebo zaměstnanci v oblasti administrativy.

Nejste spokojeni se svou prací? Najděte si novou na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace, a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření,“ uvedl úřad práce.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu 64 okresů, naopak ve 13 regionech nezaměstnanost vzrostla. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci března okresy Pelhřimov a Rychnov nad Kněžnou, kde činila shodně dvě procenta. Naopak nejvyšší byla na Karvinsku, a to 8,9 procenta. Mezi kraji byla nejnižší nezaměstnanost opět v Pardubickém kraji, kde klesla na tři procenta. O dvě desetiny bodu vyšší byla v Královéhradeckém kraji. Naopak nejhorší situace byla v Karlovarském kraji, kde nezaměstnanost činí 6,1 procenta. Následoval s šesti procenty Ústecký kraj a s 5,9 procenta Moravskoslezský kraj.

Dobrá čísla drží program Antivirus

„Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti,“ okomentovala na Twitteru statistiky ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

Ministerstvo v úterý zveřejnilo, že příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71 700 firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 miliardy korun. Celý výdělek či jeho část dostal od státu přes milion zaměstnanců.

„Situace na trhu práce je stabilní díky programu Antivirus. Problém ovšem je, že díky tomuto programu lide setrvávají na pracovních místech, z nichž mnoho po otevření ekonomiky již nebude existovat. Proto je třeba zavést program Kurzarbeit, který umožní restrukturalizaci trhu práce,“ uvedla ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Analytici pokles nezaměstnanosti očekávali, za vývojem je podle nich obnovení sezonních prací. „V průběhu března se tradičně podíl nezaměstnaných osob mírně snižuje kvůli znovuobnovení prací, které musely v zimních měsících ustat. Průběžná data naznačují obdobný trend i letos, jen v mírnější podobě,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Pokračující vládní programy na podporu zaměstnanosti budou totiž i nadále udržovat při životě i velkou část aktuálně neaktivních pracovních pozic, zatímco v jiných odvětvích bude růst hlad po pracovní síle. Pokud by během jara došlo k zastavení či utlumení vládních programů, nezaměstnanost by podle nás vyrostla přes 5 procent,“ okomentoval středeční data Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.

,