Studie Spolkového úřadu práce, o které informoval časopis Der Spiegel, tvrdí, že za nezájmem o práci stojí měkká sociální síť v zemi. Asi jednomu milionu zdánlivých nezaměstnaných se totiž podle šetření vůbec nedaří zle.
Takový člověk může podle Infasu měsíčně počítat s průměrným čistým příjmem kolem 1700 euro. To je asi 54 tisíc českých korun.
Patnáct procent Němců bez práce čeká na důchod
Mnozí se podle expertů hlásí jako nezaměstnaní proto, že jim sociální dávky stačí. Patnáct procent lidí například nové zaměstnání nechce, protože čeká na blížící se penzi. Sedm procent zase nemá zájem kvůli péči o děti nebo o nemocné bližní. Studie se zabývá i nepříznivým vlivem systému na ty, kteří skutečně o práci usilují.
Studie o německých nezaměstnaných tlačí Jagodu k tomu, aby sporné skupiny žadatelů o podporu vyškrtl ze svých statistik. Úřad se ale prý bojí, že by před parlamentními volbami upadl v podezření, že přikrašluje počty lidí bez práce. Proto studii, kterou má Jagoda už měsíce na stole, úředníci podle magazínu Spiegel drží pod pokličkou.
V NĚMECKU JSOU BEZ PRÁCE 4 MILIONY LIDÍ |
Podle nyní zveřejněných prognóz překročila nezaměstnanost v Německu v prosinci hranici čtyř milionů lidí. Oficiální čísla sice Spolkový úřad práce v Norimberku zveřejní až 9. ledna, ale podle odborníků se počet lidí bez práce přiblíží krizovým rokům 1997-98. Tehdejší vysoká nezaměstnanost byla jedním z důvodů porážky konzervativní vlády Helmuta Kohla. Jeho sociálnědemokratický nástupce Gerhard Schröder po volbách slíbil, že do roku 2002 stlačí nezaměstnanost na 3,5 milionu lidí. Mezitím ale už tento cíl odvolal. |