Netradiční svatby se zatím moc nenosí

  10:41aktualizováno  10:41
- Uzavíráním sňatku na dně bazénu, při seskoku padákem nebo na Mount Everestu si snoubenci v Česku zatím vstup do manželství nezpestřují. Je s tím totiž spojeno hned několik problémů. Nejde jen o to, sehnat si úřední povolení. Musí navíc přesvědčit matrikáře, aby se nimi potopil, seskočil nebo na himalájskou osmitisícovku vyšplhal.
Páry, které by si svůj svatební den chtěly okořenit nevšedním zážitkem, nemají zrovna na výběr. Za extrémní svatbu se u nás totiž považují pro zahraničí i tak běžné věci jako obřad na vlastní zahradě. Více romantický se sice může zdát sňatek na vltavském parníku, ale ani to není zrovna adrenalinové dobrodružství. Mezi skutečné extrémy se může zařadit svatba v balonu nad Karlštejnem.

Má ovšem několik nedostatků. Do balonového koše se totiž nevejdou víc než čtyři lidé. Rodiče ani nejbližší tak svatební obřad neuslyší ani neuvidí a roli svědků musí převzít matrikář a fotograf. Netradiční svatba musí být nejprve úředně schválená. »Snoubenci musí podat žádost na matriku. Vyřízení trvá měsíc, ale i déle. Povolení navíc nemusejí vůbec dostat,« vysvětluje Michaela Měšťáková ze svatebního centra L'armonia. »Úřední příplatky se pohybují od jednoho do dvou tisíc,« dodává.

Svatby v zahraničí zorganizují agentury

Dva české občany může v zahraničí oddávat pouze vedoucí zastupitelského úřadu. »Turistické svatby ale na ambasádách nepořádáme. Oddává se jen v odůvodněných případech zdravotní důvody nebo dlouhodobý pobyt v cizině,« konstatuje Aleš Pospíšil z ministerstva zahraničních věcí. Svatbu pod egyptskými pyramidami, ve francouzském Louvru nebo u šikmé věže v Pise proto zorganizovat není jen tak.

Snoubenci, kteří přesto neodolají atraktivitě turistických památek, většinou překážky v cestě obejdou formálním sňatkem v Česku a v cizině uspořádají pouze obřad pro oko. »Svatby v zahraničí organizují soukromé specializované agentury. Nicméně pokud by se pár nevzal v tuzemsku, je právní ošetření takové svatby poměrně nejasné,« doplňuje Aleš Pospíšil.

Na radnici jde poslat za sebe i zástupce

Asi jen málokdo by si svůj svatební den nechal utéct. Přesto se může stát, že se jeden ze snoubenců k obřadu z vážných důvodů nemůže dostavit. T o ale neznamená, že je svatbě konec. Jeden z páru za sebe totiž může na radnici poslat zástupce.

Musí být stejného pohlaví jako zastupovaný snoubenec a předložit písemnou plnou moc s jeho úředně ověřeným podpisem. Zástupce musí písemně potvrdit, že mu nejsou známé okolnosti, pro které by nemohlo být manželství uzavřené. Na svatbu v zastoupení se nevztahují žádné zvláštní poplatky.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Najdete na iDNES.cz