Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Nejvyšší šance na výhru je u rulety a stíracích losů

  10:57
- Týden co týden se železnou pravidelností míří desetitisíce lidí k sázkovým kancelářím, aby si vsadili "svoje" čísla. Za pár desítek či stovek korun si většina z nich kupuje naději, že to právě tentokrát vyjde a oni budou mezi šťastnými, kteří vyhrají. Pravděpodobnost, že se to stane, je však většinou zoufale malá. V některých hrách ale přece jen větší než v jiných. Při jejich výběru by se neměli lidé řídit jenom maximální možnou výhrou, protože právě u her, kde se bere nejvíc, není pravděpodobnost výhry největší.
I v loteriích a v hazardu platí, možná překvapivě, klasické poučky ekonomické teorie. Třeba ta, že čím vyšší riziko, tím vyšší je potenciální výhra. Touto teorií se může řídit například návštěvník kasina u rulety. Když nechce moc riskovat, vsadí třeba na černou nebo červenou barvu. Pravděpodobnost výhry je vysoká necelých padesát procent, protože může padnout buď jedna z osmnácti černých, nebo stejného počtu červených číslic, anebo nula.

Nejvíce lidí láká sportka díky jackpotu, ve kterém lze často vyhrát desetimiliony korun. Jenomže pravděpodobnost výhry v prvním pořadí je mnohem nižší než při sázce na jedno číslo v ruletě. Činí téměř nepředstavitelných sedm set patnáct stomiliontin procenta. "Jistěže racionálně vím, že naděje na první pořadí je malá, přesto každý týden i o dovolené sportku sázím," říká Jaroslav Kraus z Prahy. Podstatně větší šance je na výhru ve druhém pořadí, a dokonce dvouprocentní šance je "trefit" páté pořadí. To je stejná pravděpodobnost, jako že se narodí dítě s IQ nad sto třicet.

Ve hře 5 ze 40 má sázející v porovnání se sportkou slušnou šanci na výhru - vyhrává jeden ze zhruba šesti set šedesáti tisíc sázejících.

Ještě lépe jsou na tom příznivci stíracích losů. Naděje, že například majitel losu Setřená slza na něm objeví tři stejné symboly a vyhraje částku od třiceti korun do dvaceti pěti tisíc korun, je zhruba jedna ku třem a půl. Šance na nejvyšší výhru je ale pochopitelně nižší - přibližně jedna ku tři sta třiceti třem tisícům. Jen s mírným optimismem může vkročit do herny milovník výherních automatů. U těch je stanoven výherní podíl zákonem minimálně na sedmdesát pět procent. Co to znamená? Když bude hráč hrát souvisle na jediném automatu sto tisíc her za sebou při vkladu dvě koruny na hru, nabídne mu automat zpět minimálně 150 000 korun.

V novinách i na internetu se čas od času objevují inzeráty na prodej zaručených tipů čísel do sportky, šťastných deset či jiných sázkových her. Za pár korun tak prý může člověk získat tutovku se zvýšenou pravděpodobností vyhrát. "Přišel jsem na to, že každý den si padne, co chce, bez ohledu na zaručené tipy statistiky a pravděpodobnosti," svěřuje se na internetových stranách určených k dialogu sázkařů Richard Tichánek. Ve skutečnosti je to ale tak, že některá čísla padají častěji než jiná. Z dlouhodobé statistiky sportky vyplývá, že například číslo 47 je jedním z nejčastěji losovaných čísel. Ale platí to jen pro první tah nedělního losování, ve druhém tahu zdaleka tak často nepadá. A že je sedmička šťastným číslem, v tomto případě taky úplně neplatí - při losování sportky se chová spíš podprůměrně.

"Pravděpodobnost výhry je s výjimkou sportovních sázek vždy předem pevně stanovena a koriguje ji do značné míry i samotný zákon o loteriích. Nelze například uvést na trh hru s výherností pod stanoveným limitem - nezískala by vůbec licenci. Záleží na schváleném herním plánu každé hry a také platí podmínka rovnosti šancí sázejících, závislá pouze na objemu vsazených peněz," vysvětluje Filip Jonáš z tiskového oddělení SAZKY. To, zda se zvětší šance na výhru, má v rukou samotný sázkař. U číselných loterií si sázející může ve sportce vsadit jeden sloupec na oba tahy, ale i plný tiket či řadu tiketů.

Pravděpodobnost výhry je potom ale zcela rozdílná. "V případě, že sázející vsadí pouze jeden sloupec na oba tahy, je pravděpodobnost na první pořadí 1 ku 6 991 908. Naopak pravděpodobnost na jakoukoliv výhru ve výše uvedeném případě vzroste na 1 ku 26,8," uvádí Filip Jonáš.

Ruleta
Hráč má možnost sázet na jednotlivá čísla, pak je nejvyšší možná výhra pětatřicetinásobkem vkladu, nebo na skupinu čísel - podle barvy, sudá - lichá a podobně. Po ukončení sázek se roztočí ruleta - podle toho, které číslo padne, se řídí výhry. Při sázce na jednu barvu má sázející téměř padesátiprocentní šanci na výhru. Teoreticky to znamená, že hráč, který by dlouhodobě sázel na jednu barvu, v necelých padesáti procentech případů vyhraje a ve více než padesáti procentech prohraje. Jenomže pokaždé, když vyhraje, získá jenom tolik, kolik vsadil. Když tedy vsadí tisícikorunu, vyhraje také jen tisíc korun. I to je slušná návratnost investice - během několika desítek sekund má sto procent výnosu. Ale když by takto sázel dlouhodobě, podle vypočtené pravděpodobnosti by výhry z úspěšných sázek ani zcela nepokryly ztráty z neúspěšných her. Pro větší hazardéry je lákavější sázka s větším rizikem - tedy menší pravděpodobností výhry, ale zato s vyšším možným ziskem. Skutečné drama pro hráče nastává, když vsadí na jedno konkrétní číslo. V případě, že toto číslo opravdu padne, získá sázející pětatřicetinásobek svého vkladu. Vsadí třeba tisíc korun, vyhraje třicet pět tisíc. To už stojí za pokus, ale pozor! Pravděpodobnost, že padne číslo, na které hráč vsadil, dosahuje necelých tří procent! Teoreticky to znamená, že ze sta sázek na jedno číslo hráč vyhraje méně, než třikrát. Prohraje tedy sedmadevadesátkrát.
Pravděpodobnost nejvyšší výhry 1:37

Sportka
Tipuje se šest čísel ze čtyřiceti devíti. Losuje se ve středu a v neděli vždy dvakrát - čísla pro první a druhý tah. Na jedné sázence je možné vyplnit šest sloupců. Minimální vklad je dvanáct korun. Vyhrává každý, kdo uhodne alespoň tři vylosovaná čísla vyjma takzvaného dodatkového v jednom tahu. Při výhře v prvním pořadí získá sázející třicet čtyři procent z výherní jistiny, tedy celkové sumy určené pro výplatu výher. V jackpotu, kam se shromažďují nevyhrané částky z minulých her, lze často vyhrát desetimiliony korun. Takové sumy peněz dovedou nalákat i "nesázkaře". Jenomže pravděpodobnost výhry v prvním pořadí je mnohem nižší, než například pravděpodobnost výhry při sázce na jedno číslo v ruletě. Činí totiž sedm set patnáct stomiliontin procenta. Pro výhru ve druhém pořadí platí, že vyhrává jedna kombinace ze zhruba dvou a čtvrt milionu. Téměř dvouprocentní pravděpodobnost je na výhru v pátém pořadí.
Pravděpodobnost nejvyšší výhry 1:13 983 816

5 ze 40
Tipuje se pět čísel ze čtyřiceti. Minimálně musí sázející uhodnout tři čísla, minimální vklad je pět korun. Při výhře ve třetím pořadí získá sázející sto korun. V prvních dvou pořadích se získává procentuálně daný podíl z výherní jistiny. Pro první pořadí je pravděpodobnost výhry sto padesát dva miliontin procenta, vyhrává tedy jeden ze zhruba šesti set šedesáti tisíc. Losuje se jednou týdně v neděli.
Pravděpodobnost nejvyšší výhry 1:658 008

Šťastných deset
Každý den se losuje dvacet čísel z osmdesáti. Sázející může vsadit na jedno až deset čísel. U hry Šťastných deset si sám může zvolit nejen sumu, ale i počet vsazených čísel. Výše výhry je dána počtem tipovaných čísel, počtem správně tipovaných čísel a výší vkladu, losuje se sedmkrát týdně. V této hře je možné vyhrát až dvacet milionů korun. Ale když se potenciální zisk blíží výhře ve sportce, odpovídá tomu i riziko - tedy pravděpodobnost takové výhry. Když hráč tipuje deset čísel, má šanci jedenáct tisíc dvě stě jedenáct miliardtin procenta, že všechna čísla budou úspěšná. Tato pravděpodobnost je jinými slovy jedna ku téměř devíti milionům.
Pravděpodobnost nejvyšší výhry 1:8 911 711

Stírací losy
Majitel losu musí setřít neprůhlednou vrstvu, která zakrývá symboly (obrázky, číslice). Existují různé principy, podle kterých se řídí výše výhry. U stíracích losů se systémem "setři tři" musí majitel losu setřít tři políčka. Na tom, jaké obrázky nebo čísla se objeví, závisí výhra majitele. "U stíracích losů je slušná pravděpodobnost výhry. Nikdo si ale nesmí představovat, že si koupí deset losů a jeden z nich bude určitě ten pravý. Záleží také na štěstí," říká matematik Bolek Vraný. Například ve hře Setřená slza je každý třetí až čtvrtý los více nebo méně úspěšný - nějakou částku vyhrává. Pravděpodobnost získání nejvyšší výhry - dvaceti pěti tisíc korun je tři desetitisíciny procenta.
Pravděpodobnost nejvyšší výhry u losu Setřená slza 1:333 333

Výherní hrací automaty
Zájemci o hru na výherních automatech stačí dvě koruny v kapse. Taková je minimální sázka, které také odpovídá poměrně nízká výhra - nejvíce tři sta korun. Na výši obnosu závisí maximální možná výhra. "Automaty lze dělit na kasinové, kde se vsadí padesát korun a výhra dosahuje až padesáti tisíc korun z jedné hry, dále automaty pro herny - vsadit je možné pět korun a vyhrát sedm set padesát korun, a automaty běžné, určené pro restaurace. U těch je sázka dvě koruny a výhra tři sta korun," říká právník Ivo Kasal. Zákon o loteriích stanoví výherní podíl sedmdesát pět až sto procent, přičemž tuto procentuální hodnotu musí každý automat vykázat na každých sto tisíc her. "Hráči většinou výhru neinkasují, ale vloží ji ihned zpět do hry. A to je důvod, proč za čas mohou tvrdit, že přišli o všechno," vysvětluje Ivo Kasal.

Nejvyšší výhry her SAZKY

Sportka - 12. ledna 2000 - I. tah 108 041 564 korun (dva výherci)
Doplňková hra Šance - 20. týden 1995 - 8 229 410 korun
Sázka 5 ze 40 - 5. sázkový týden 1999 - 4 603 772
Šťastných 10 - 11. sázkový týden 1995 - 10 000 000 korun
Šance milion - maximální výhra milion korun je vyplácena často
Sazka - 16.10.1999 - 720 735 korun
Stírací losy - nejvyšší možnou výhru nabízela
Vánoční kometa v roce 1995 - 100 000 000 Los s nejvyšší výhrou si však nikdo nekoupil.

Jak rostly výhry sportky

1962 - max. 40 000
1963 - max. 80 000
1965 - max. 200 000
1984 - max. 300 000
1990 - max. 500 000
od 1991 - neomezené výhry, jejich výše se řídí výší vkladů
1993 - zaveden jackpot

Jak se vyplácejí výhry

* do 500 000 - okamžitě podle přání výherce i v hotovosti
* do 2 000 000 - na účet výherce do třiceti dnů od uplatnění výhry
* nad 2 000 000 - na účet výherce do 60 dnů od uplatnění výhry

REPRO: SAZKA

PRAVDĚPODOBNOST DOSAŽENÍ NEJVYŠŠÍ VÝHRY

Pořadí Hra Pravděpodobnost Pravděpodobnost
výhry v procentech

1. Ruleta* 1:37 2,703
2. Setřená slza** 1:333 333 0,00 300
3. 5 ze 40 1:658 008 0,00 1542
4. Šťastných deset*** 1:8 911 711 0,000 011 211
5. Sportka 1:13 983 816 0,000 007 150

Poznámka: * pravděpodobnost výhry při sázce na jedno číslo ** jde o stírací los *** pravděpodobnost uhodnutí deseti čísel z deseti tipovaných
Pramen: Bolek Vraný, SAZKA

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvíc poboček zavře pošta v Praze a Ostravě, ukazuje pracovní seznam

Desítky poboček uzavře Česká pošta ve všech větších městech. Například 35 v Praze nebo 27 v Ostravě. Tak má podle...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nečekaná otočka. Putin poprvé připustil vliv sankcí na ruskou ekonomiku

Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně podepsat na ruské...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nejvíc poboček zavře pošta v Praze a Ostravě, ukazuje pracovní seznam

Desítky poboček uzavře Česká pošta ve všech větších městech. Například 35 v Praze nebo 27 v Ostravě. Tak má podle...

Černý scénář nenastal. Sportoviště zůstala otevřená, Češi si ale připlatí

Premium Provozovatelé sportovišť, bazénů či fitness center se po dvou letech pandemického omezení museli vypořádávat s vysokými...

Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje, vyplatí se volat strážníky

Energetickému regulačnímu úřadu se kupí stížnosti na porušování zákazu podomního prodeje elektřiny a plynu....

Turisté se zatím do Česka nevrátili, citelně chybějí Rusové, říká šéf hotelu

Premium Cestovní ruch ožívá pomalu a do Prahy se turistům moc nechce. Asijský trh se začal uvolňovat teprve nedávno, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...