„Oproti původnímu času byla aukce prodloužena neustálým přihazováním o čtyři hodiny. Lahev nejstaršího rumu se nakonec vydražila za 379 500 korun,“ popisuje průběh nedělní aukce Petr Švadlenka, jeden z provozovatelů platformy rums.cz.
Podle něj musí být původní majitel a prodejce lahve s konečným výsledkem spokojený. Cena oproti té vyvolávací 250 tisíc korun vystoupala o 129 500 korun.
„Navíc v naší aukci nelze čekat na poslední sekundu s příhozem. Máme unikátní funkci, která prodlužuje celou aukci na pět minut po posledním příhozu na jakoukoliv lahev. Tím pádem omezujeme automaticky přihazující software čekající na poslední sekundu aukce, takzvané ‚sniper bids‘,“ říká Švadlenka.
Čína vyšetřuje největšího výrobce iPhonů. Zakladatel kandiduje na Tchaj-wanu |
Podle něj se však lahev v českém rybníčku neohřeje a majitel ji obratem pošle dál. „Předpokládám, že se lahev obratem objeví na velkých aukcích v zahraničí, kde bude možné dosáhnout minimálně dvojnásobné ceny,“ domnívá se expert.
V říjnové aukci rums.cz se vydražily rumy za více než 1,5 milionu korun, meziročně je to nárůst o desítky procent, což podle Švadlenky potvrzuje zájem českých nadšenců do rumu.
„Za posledních dvanáct měsíců se u nás vydražily rumy za více než 12,5 milionu korun, například v říjnu sedmnáct lahví Caroni, unikátního rumu z Trinidadu,“ říká Petr Švadlenka.
Caroni byla destilérka založená roku 1914 původně určená k produkci rumu pro námořníky, dennímu přídělu zvaného „tot“. Roku 2002 byla uzavřena, destilační zařízení bylo rozebráno a již nikdy podobné rumy nevzniknou. Tyto rumy mají unikátní profil, chutnají totiž po petroleji.