Nejsme autopůjčovny, tvrdí leasingové firmy a službu ruší

  14:11aktualizováno  18:02
Pořídit si auto na leasing může být větší problém. Tři ze čtyř největších poskytovatelů leasingu od ledna zrušili tuto službu pro fyzické osoby. Důvod je prostý. Spotřebitelé mají od ledna právo odstoupit do 14 dnů od smlouvy a poskytovatelé leasingu se proto bojí, že by si z nich lidé udělali autopůjčovny.

Pokud nejste firma, koupit auto přes leasing už někde nepůjde. Ilustrační foto. | foto: Škoda Auto

Upozornily na to dnešní Lidové noviny. ()

Problém je v tom, že u leasingu na rozdíl od spotřebitelského úvěru zůstává automobil v majetku leasingové společnosti až do splacení. Hodnota auta výrazně klesá už krátce po jeho pořízení, firmy se tedy bojí, že by prodělávaly kvůli "mazanosti" Čechů a jejich zneužívání nových pravidel zákona o spotřebitelském úvěru.

Zákon umožňuje lidem do 14 dnů vypovědět třeba smlouvu o půjčce s úvěrovou firmou nebo bankou, což platí i o finančním leasingu. Službu pro fyzické osoby proto zrušily od ledna společnosti UniCredit Leasing, Credium a ČSOB Leasing. Největší hráč na trhu ŠkoFIN zvolil vyčkávací taktiku a rozhodne se až podle toho, zda budou nová pravidla lidé zneužívat.

"Finanční leasing pro fyzické osoby stále zůstává v naší nabídce. Chceme našim zákazníkům vždy poskytovat kompletní portfolio služeb a produktů. V současné době zákazníci ŠkoFINu financují své vozy z více než 80 procent prostřednictvím úvěrů," uvedl šéf marketingového oddělení Jan Kloud.

Nicméně tři ze čtyř největších firem leasing zrušily, aniž by měly špatné zkušenosti. Kromě nich leasing přestala nabízet i společnost Essox.

"Čekáme, že lidé této možnosti budou chtít zneužívat a udělat si z leasingové společnosti jakousi půjčovnu na zkoušku," sdělila Lidovým novinám projektová manažerka ČSOB Leasing Marta Slažanská. Jiným důvodem může být ale pokles oblíbenosti leasingu jako finančního produktu.

True

"Finanční leasing pro fyzické osoby je na ústupu již od roku 1995," říká Pavel Zúbek z GE Money Bank. Banka proto tuto službu v podstatě nahradila před rokem běžnými spotřebitelskými úvěry.

O úpadku leasingu automobilů svědčí už zkušenosti prodejců automobilů v roce 2009. "Je to jen zvyková záležitost, dříve jste si jinak auto na splátky pořídit nemohli," sdělil dříve redakci MF DNES Michal Šturma z obchodního domu automobilů Auto Jarov.

"Podíl leasingových produktů, které u nás využívaly fyzické osoby, tvořil v roce 2010 méně než jedno procento. To jenom potvrzuje trend úpadku leasingových automobilů." sdělil iDNES.cz Jáchym Knedlhans, ředitel finančních služeb AAA Auto.

Podle odborníků je těžké určit, zda je nákup auta výhodnější přes leasing nebo spotřebitelský úvěr. "Jasný vítěz výhodnosti mezi spotřebitelským úvěrem a leasingem není. Záleží na tom, jak je nabídka nastavená," tvrdí Petr Syrový, finanční analytik společnosti KFP.

Příklon ke spotřebitelským úvěrům při nákupu automobilů potvrzuje i finanční poradce Petr Mikulenka, podle kterého jsou úvěry úrokově výhodnější. Lidé chtějí prý vůz ihned vlastnit. "Navíc pro získání úvěru na nákup vozu s cenou do tří set tisíc korun není nutné vždy dokládat příjmy, čímž se stává dostupnějším. Zájemci o koupi vozu nemají obecně přehled o tom, jaké způsoby financování se jim nabízejí, proto často kývnou na nabídku hned v autosalonu či bazaru. Taková nabídka ale nemusí být nutně nejvýhodnější," říká.

Koupě auta na leasing má také další nevýhodu. Jako fyzická osoba nedostáváte bonusy na povinném i havarijním pojištění, protože nejste vlastníkem vozu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz