Nejlevnější nevyhrává. Stát prodělal miliony kvůli chybám vodních cest

  2:09aktualizováno  2:09
Stát kvůli pochybením Ředitelství vodních cest ve výběrovém řízení na splavnění horního toku Vltavy zřejmě přišel o 39 milionů. Po losování v soutěži zbylo pět společností, ale tři z nich byly vyškrtnuty kvůli margináliím. Vyhrál Metrostav s nabídkou 317 milionů. Skanska přitom slíbila postavit vodní dílo za 278 milionů.

Ve Vltavě u českobudějovického Dlouhého mostu pokračuje stavba plavebního koridoru v rámci projektu splavnění Vltavy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kolik dní trvá zakázka, která začne 1. dubna a skončí 30. dubna? Malicherný a zbytečný dotaz? Možná. Na Ředitelství vodních cest (ŘVC) však můžete bez odpovědi na tento dotaz zapomenout na zakázku za tři sta milionů korun.

Nenápadná státní organizace spadající pod ministerstvo dopravy, kvůli které musí Česko vracet miliardovou evropskou dotaci, má problém s další veřejnou zakázkou. Antimonopolní úřad už zkoumá, jakým způsobem z původních šestnácti zájemců o třísetmilionovou zakázku na splavnění Vltavy mezi Hněvkovicemi a Týnem nad Vltavou pro menší lodě zbyly jen dvě soutěžící firmy.

Z pětice firem, které nejprve ŘVC vylosovalo, že mohou podat nabídku, totiž nakonec vyškrtalo tři soutěžící. Dva z nich přitom měli levnější nabídku, než dal doporučený vítěz soutěže. Skansce, která podala nabídku o 39 milionů nižší než vítěz, se vyloučení z formálních důvodů nelíbilo, a proto se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pro vyřazení Skansky si ŘVC našlo několik důvodů. Jedním z nich je právě neuvedení počtu dní na zakázku. "Uvedli jsme datum zahájení a datum dokončení zakázky namísto počtu dní realizace," řekla mluvčí Skansky Lucie Nováková.

Ve vzorové smlouvě od ŘVC přitom byla jen kolonka termín zahájení a termín ukončení. "Tak jsme je vyplnili, aby to odpovídalo našemu propočtu kalendářních dnů výstavby. Podle zadavatele jsme nesplnili jeho požadavek," uvedla Nováková. Druhý důvod bylo nedostatečné rozdělení některých položek v rozpočtu. "Byly to práce od našich subdodavatelů, kteří nedokázali rozkouskovat svoje ceny podle představ zadavatele," vysvětlila Nováková.

Soutěž trvá rok, stát už do projektu nalil přes miliardu

Antimonopolní úřad zahájil velmi krátce po obdržení podnětu od Skansky správní řízení. "Mohu potvrdit, že ve věci veřejné zakázky na Dokončení vodní cesty v úseku VD Hněvkovice - Týn nad Vltavou probíhá správní řízení," uvedl mluvčí Kristián Chalupa.

ŘVC k soutěži zatím mlčí. "Do vydání konečného rozhodnutí ÚOHS se více k této zakázce nebudeme vyjadřovat," uvedl mluvčí Václav Straka. Komise po vyhodnocení smlouvy doporučila podepsat smlouvu se sdružením firem Metrostav a Betvar za 317 milionů korun.

Soutěž na splavnění Vltavy přitom trvá déle než rok. Nejprve proběhla v březnu losovačka v režii společnosti Allowance, která se specializuje na organizování soutěží ve veřejných zakázkách. Losování omezilo počet soutěžících ze šestnácti na pět, mezi které se kromě Skansky dostal také Metrostav a s ním propojená firma Zakládání staveb. Ve hře byly ještě firmy Rovina a Viamont DSP.

Stát už s pomocí evropských peněz nalil do splavnění horního toku Vltavy od Českých Budějovic směrem k Orlické přehradě přes miliardu korun. Hotové již je například přístaviště pro malé lodě v Českých Budějovicích a Hluboké nad Vltavou, od roku 2010 probíhá úprava toku do Hněvkovic.

Kvůli chybám v soutěži ŘVC již musí Česko vracet téměř miliardu na dotaci na stavbu mostu v Kolíně. Evropská komise totiž zjistila, že zakázka byla vypsána tak, že se do ní mohlo přihlásit jen jediné sdružení firem.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz