Nejdelší čas v důchodu stráví lidé, kteří šli do penze nedávno

  1:05aktualizováno  1:05
Nejdelší dobu v penzi stráví ti, kdo šli do důchodu teprve nedávno. Bezdětné ženy, které odešly do penze v letech 2002 nebo 2006, si jí budou průměrně užívat 23 let. Ještě o dva roky déle stráví na odpočinku ženy se dvěma dětmi, které se staly důchodkyněmi v roce 1997 a na přelomu tisíciletí.
Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Avšak ani jejich mladší kolegyně, které dosáhnou hranice důchodového věku v letošním roce, si nemusí zoufat. Z propočtů MF DNES, které vycházely z údajů ministerstva práce a Českého statistického úřadu, vyplývá, že za minulého režimu trávily ženy v penzi zhruba o dva roky méně než nyní.

Podobně jsou na tom i muži – až do poloviny 90. let pobírali důchod průměrně 15 let, nyní je to skoro 18. Důvod? Od revoluce rostla průměrná délka dožití rychleji, než se zvedala hranice důchodového věku.

To se však s nastartovanou penzijní reformou, zejména u žen, změní. Zatímco muži zůstanou stále zhruba na svých 18 letech, ženy budou penzistkami pouze necelých 22 roků.

Proč se vůbec hranice pro odchod do důchodu zvedá? Důvodem je především menší počet narozených dětí a stále se zvyšující podíl seniorů na celkovém počtu obyvatel. Tento nepoměr však začínal řádně nahlodávat stávající systém, kdy se peníze odvedené zaměstnanci a firmami (celkem 28 procent z příjmu) rovnou vyplácejí těm, kdo už na penzi jsou.

Do budoucna hrozilo, že nebude dost pracujících, kteří by byli schopni "uživit" důchodce. Už nyní jde na penze skoro třetina státního rozpočtu.

"Proto se podle zákona začal postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Podle novely důchodového zákona, která nedávno prošla Sněmovnou, vzroste věk pro odchod do důchodu mužům i ženám až na 65 let. Tato hranice se týká všech lidí mladších 43 let.

Další změny: vlastní spoření
Další plánované změny zase ovlivní výši částky, kterou bude člověk v důchodu dostávat. Podle dosud platných pravidel totiž většina lidí nestihne ze systému "vyčerpat" tolik, kolik za život pošle.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ty si však stihnou vybrat jen ti, kteří vydělávali málo. Třeba člověk s desetitisícovým platem dosáhne na důchod kolem sedmi tisíc korun.

Lidé s nadprůměrným výdělkem nad 25 tisíc na tom však nejsou o moc lépe – dostávají penzi kolem 10 tisíc. Do budoucna by si lépe placení zaměstnanci mohli zajistit bohatší penzi tím, že by část z pojistného nedávali státu, ale na svůj soukromý fond. K penězům, které by státu "vzali", by však museli ještě přidat část vlastních prostředků.

Zatím není rozhodnuto jak velkou. "Může být stejná, tedy 3 plus 3 procenta, ale možná varianta je i vyvedení čtyř procent a přidání jednoho či dvou z vlastní kapsy," uvedl v on-line rozhovoru na serveru iDNES ministr práce Petr Nečas. - čtěte Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

V případě tříprocentní varianty by to znamenalo, že celkové odvody ze mzdy do důchodového systému by nečinily 28, ale 25 procent ze mzdy.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz