Nejbohatší Slováci „vyrostli“ hlavně v Česku

  3:21aktualizováno  3:21
Sto jedna českých a slovenských miliardářů se může od pondělí hledat v seznamu nejbohatších lidí, který každoročně zveřejňuje časopis Týden. Letos poprvé do žebříčku inspirovaného americkým Forbesem zařadil magnáty se slovenským pasem.

Mezi sto boháči žijícími a podnikajícími v Česku a na Slovensku je 41 Slováků. | foto: Profimedia.cz

"Je to logické. Většina nejbohatších Slováků v Česku významně podniká nebo zde žije," říká šéf ekonomické rubriky Týdne Miroslav Motejlek, který seznam sestavuje.

Dohromady ocenil majetek zámožných Čechoslováků na 600 až 700 miliard korun a zmapoval základní pilíře jejich podnikání.

Sto miliardářů a jediná žena
Mezi sto boháči žijícími a podnikajícími v Česku a na Slovensku je 41 Slováků. Tím nejbohatším z nich s majetkem 25 miliard korun je Jozef Tkáč (57), majitel polovičního podílu v investiční skupině J&T, otec divokého příznivce soukromých tryskáčů Patrika Tkáče (34). Jeho jmění odhaduje časopis na šest miliard korun.

V celém žebříčku je jen jedna žena a také ze Slovenska: Mária Blašková (37), vdova po zesnulém spolumajiteli Třineckých železáren Ľubomíru Blaškovi. Její jmění ohodnotil Týden na 5,5 miliardy korun, čímž uzavírá první třetinu seznamu.

Devátý nejbohatší muž žebříčku Milan Fiľo (39) je podle Týdne zároveň největším filantropem na území bývalého Československa. Na dobročinné projekty už přispěl více než miliardou korun.

Čestný občan Ružomberku vlastní papírové impérium SHP (Slovak Hygienic Paper) Group a podle Týdne je v jednom slovenském kostele dokonce zpodobněna jeho tvář: místní farář mu tak projevil úctu.

Žebříček pochopitelně otevírá nejbohatší Čech a majoritní vlastník skupiny PPF Petr Kellner (43), který se zatím jako jediný tuzemský podnikatel dostal také na seznam amerického Forbesu.

O další tři místa se už třetím rokem dělí Andrej Babiš (53), majitel skupiny Agrofert, který sice pochází ze Slovenska, ale má český pas, finančník Pavel Tykač (43) a Karel Komárek (37), šéf skupiny KKCG. Stálice miliardářského nebe doplňuje spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva (38).

Podle Týdne je mezi nejbohatšími podnikateli stále více třicátníků. Husákových dětí se zlatým kontem je v první čtyřicítce hned osmnáct. Časopis pro výpočty používal údaje o vlastním kapitálu firem, čistou hodnotu aktiv, čistý zisk nebo ocenění investorů. Firmy srovnával také s jejich konkurencí v zahraničí.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Najdete na iDNES.cz