Zatímco před rokem se tuna potravinářské pšenice v Česku vykupovala v lepším případě za 2 800 korun, dnes za ni obchodníci nabízejí zemědělcům i 4 500 korun.
"Stoprocentně se to promítne do cen pekárenských výrobků," řekl Veleba. Prezident Agrární komory označil letošní žně za nejtěžší za posledních 40 až 50 let. Zemědělcům chybí sklidit ještě okolo 17 procent polí osetých obilím a zřejmě se jim to ani kvůli špatnému počasí nepodaří.
Problémy s nedostatkem obilí bude mít především Rusko, které trápí rekordní sucho. Protože je Rusko jedním z největších světových exportérů, projeví se nedostatek i jinde. Podle Veleby nebude dostatek obilí v potravinářské kvalitě.
Veleba ještě v polovině srpna tvrdil, že se nižší úroda na cenách pečiva téměř neprojeví, naopak více ovlivní ceny masa. Zdražení potravin kvůli růstu cen obilí na světových trzích již několik týdnů předpovídají také analytici. Někteří odborníci však tato tvrzení brzdí.
Podle nich ostrý konkurenční boj mezi obchodními řetězci, které mají na konečnou cenu potravin největší vliv, výraznějšímu zvýšení cen jídla zabrání.
To potvrzují i sami obchodníci. "Snažíme se nyní mapovat situaci na trhu s obilovinami, zároveň čekáme, jaký bude skutečný stav letošní úrody a jak se budou vyvíjet ceny komodit na světových trzích," uvedl mluvčí prodejen Albert Lukáš Hora. Zákazníci podle něj stále vnímají při nákupu potravin jako jeden z nejdůležitějších faktorů jejich cenu. "Proto se budeme snažit udržet ceny pečiva co nejnižší," uvedl.