Tuzemský Neckermann zastavil prodej zájezdů, v zahraničí má přes tisíc Čechů

  9:42aktualizováno  13:51
Cestovní kancelář Neckermann zastavila prodej zájezdů v České republice. Důvodem je krach mateřské firmy v Británii, který se řadí k historicky největším bankrotům v oblasti cestovního ruchu. Problémy by neměli mít čeští klienti, kteří jsou s firmou na dovolené, slibuje firma. Neckermann ale nevylučuje rušení už zakoupených zájezdů.

„Thomas Cook i Neckermann v ČR přestal do odvolání prodávat zájezdy, až do vyřešení právních věcí kolem vlastnické struktury,“ sdělil po 9 hodině dopoledne iDNES.cz místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež.

Fotogalerie

O přerušení prodeje svých zájezdů i dovolených a pobytů z koncernu Thomas Cook informovala poté cestovní kancelář i na své webové stránce. Firma se chce restrukturalizovat a brzy opět začít prodávat. „Klienti, kteří se aktuálně nachází v zahraničních destinacích, by neměli být těmito okolnostmi nijak dotčeni,“ stojí v oznámení. 

Společnost připustila, že se nedá vyloučit rušení některých již zakoupených zájezdů v nadcházejících dnech: „V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné Všeobecné obchodní podmínky. Dotčené klienty budeme proaktivně kontaktovat“. Klient by měl v tom případě nárok na vrácení plné ceny za zájezd.

Pobočky v Česku zatím firma uzavírat nebude. „Aktuálně jednáme s mateřskou společností v Německu a snažíme se najít nějaký funkční model restrukturalizace tak, abychom mohli normálně fungovat bez napojení na britskou matku,“ řekl marketingový ředitel Jan Šrámek.

Krach Thomas Cook

Proč padla jedna z největších cestovních kanceláří světa

CK Neckermann prodávala především zájezdy do Řecka, Bulharska, Turecka, Španělska, ale i do Thajska.

Momentálně má v zahraničí 1 100 českých klientů. Kolik lidí má v ruce zakoupenou, zatím nerealizovanou dovolenou, není zatím jasné. Tuzemská cestovní kancelář není v likvidaci, pouze zatím zastavila prodej zájezdů a není vyloučeno, že ho opět spustí. 

Klienti v zahraničí se prý také nemusejí bát neplánované repatriace. „Všichni čeští klienti na dovolené jsou obstaráni tak, aby se nemuseli vracet domů předčasně. Thomas Cook má letenky řádně zajištěny ve smlouvách a z hlediska ubytování se postará o to, aby se lidé nemuseli předčasně vracet,“ dodal Papež.

Česká cestovka si podle něj nyní musí ujasnit vztahy k německé Neckermann Reisen, která českou firmu vlastní, ale i ke společnosti Thomas Cook, která je hlavou skupiny s rozsáhlými aktivitami v cestovním ruchu po celém světě.

Zájezdy zakoupené v Německu či Británii můžou být problém

Podle Papeže mohou nastat spíše problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u Thomase Cooka v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony o pojištění cestovních kanceláří nevztahují.

Cestovku Thomas Cook položily nešťastná fúze, dluhy a internetové zájezdy

S britskou společností mohou být podle Papeže také v Česku tisíce zahraničních klientů. Předpokládá, že mají hotely předem zaplacené a že maximálně budou potřebovat vyřídit cestu do vlasti, což vyřídí asistenční služby pojišťoven. Případně se budou obracet na britskou ambasádu. Panika by podle Papeže nastat neměla. 

Na Ministerstvo zahraniční se zatím s dotazy ohledně krachu cestovní kanceláře Thomas Cook ani její dceřiné společnosti Neckermann žádný český občan neobrátil. Resort radí v případě potíží oslovit delegáta cestovní kanceláře a pokud nikdo z CK nekomunikuje, tak je možné krizovou situaci řešit na velvyslanectví České republiky v zemi pobytu klienta. 

Thomas Cook vyhlásila v pondělí bankrot, který patří k největším v historii cestovního ruchu. Na dovolené v zahraničí mají firmy ze skupiny 600 tisíc klientů a ve hře je jejich hromadná repatriace.

Stoprocentní krytí škod mají zajištěno pouze klienti, kteří si koupili zájezd u českého Neckermanna, který má koncesi v České republice. Opřít své nároky by mohli o Zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, CK Neckermann je navíc součástí garančního fondu, z něhož se uspokojují nároky klientů firem v úpadku.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Premium

Dobrý sluha, zlý pán. Home office může podle studií zvyšovat stres

Práce z domova, takzvaný home office, je v českých firmách jako benefit čím dál běžnější. Mnozí zaměstnanci si ho...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Státní dluhy znovu vzrostly. Každý Čech dluží v průměru 158 tisíc korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz