Nečas: Zvýšíme daňové úlevy u spoření na penzi

  2:45aktualizováno  2:45
Do vlády půjde tento pátek koncepční záměr, který znamená zemětřesení v oblasti penzijního připojištění. Čtyři miliony lidí, kteří spoří v penzijních fondech na stáří, by podle něj měly získat šanci na větší zhodnocení svých prostředků. Zároveň však přijdou o garanci vložených úspor.

Podle odhadů Petra Nečase (ODS) by měl nový zákon o penzijním připojištění platit od roku 2010. | foto: Dan MaternaMF DNES

Dnes o ně totiž nikdy nemohou zcela přijít, přinejhorším se jim jen nijak nezhodnotí. Od 1. ledna 2010 však může být vše jinak. Nové penzijní fondy, které vzniknou vedle těch stávajících, budou fungovat spíše jako současné podílové fondy.

Pokud bude nepříznivá situace na kapitálovém trhu stejně jako loni a na počátku letoška, přijdou jejich klienti o část vložených peněz. Zároveň však nové penzijní fondy získají větší volnost a budou moci častěji investovat do rizikovějších aktiv, která v případě oživení trhu mohou rychle desítky procent vydělat.

To se dnes nestane, protože současné fondy musí držet v majetku hlavně dluhopisy, u nichž se zisk pohybuje jen v řádu jednotek procent.

Nový zákon o penzijním připojištění, který je součástí druhé etapy důchodové reformy, čeká cesta Sněmovnou pravděpodobně až v příštím roce. Na jeho přípravě se podílí ministerstvo financí společně s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Podle odhadů jeho šéfa Petra Nečase (ODS) by měl platit od roku 2010. To vítá šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, i když pochybuje, že takový termín ministerstva dodrží. Kvůli rychlosti se uvažuje také o zapojení externích firem, které by zákon připravily.

Hlavní motivací vlády je přitáhnout do systému více lidí, kteří by spořili větší částky tak, aby se časem ulevilo státnímu rozpočtu. Nečas chce proto zavést větší daňovou motivaci. "Odpočitatelná položka by se měla zvýšit na 32 až 36 tisíc ročně," uvedl v pondělí.

To má motivovat hlavně zaměstnavatele, aby lidem část "odměn" dávali ve formě důchodového spoření. Dnes je možné si ročně od základu daně odečíst 24 tisíc. O tuto částku se v libovolném poměru dělí penzijní připojištění s kapitálovým životním pojištěním.

Podle Nečase bude daňově zvýhodněná také takzvaná doživotní penze, tedy pokud se klient fondu rozhodne, že nechce jednorázově vyplatit naspořenou sumu, ale bude ji pobírat do své smrti. Nový a starý systém bude fungovat vedle sebe, podle Nečase půjde ze "starých" fondů kdykoli přestoupit do nových. Noví zájemci o spoření však už na výběr mít nebudou.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

PŘEHLEDNĚ: Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz