I já vložím své peníze na penzi do fondu, říká premiér Petr Nečas. Penzijní reforma bude podle něj výhodná pro polovinu občanů.

I já vložím své peníze na penzi do fondu, říká premiér Petr Nečas. Penzijní reforma bude podle něj výhodná pro polovinu občanů. | foto: Petr Topič, MAFRA

Peníze do fondu si dám i já, láká premiér Nečas na penzijní reformu

  • 160
Pro polovinu občanů bude penzijní reforma výhodná, zúčastním se jí i já, přesvědčuje premiér Petr Nečas lidi, aby využili možnost spořit si na část budoucí penze sami ve fondech místo toho, aby odváděli stejné procento svých příjmů jako dosud státu. "Budu volit konzervativní strategii," řekl Nečas k tomu, jaký typ fondu zvolí.

"Jsme si vědomi velké negativní kampaně, která byla vedena proti tomuto systému. Realisticky proto připouštíme, že v prvním roce bude účast nižší," uvedl v úterý předseda vlády při představování penzijní reformy, která začne příští rok v lednu.

Nečas vyčetl české opozici dryjáčnický přístup k penzijní reformě a dal jí za příklad Slovensko a premiéra Roberta Fica. "Kdybych jednal s opozicí, kterou by vedl pan Fico, shodli bychom se do čtyřiadvaceti hodin," tvrdí český předseda vlády.

Na Slovensku totiž vláda vedená sociálním demokratem Ficem nezrušila celou penzijní reformu, jak ji prosadila bývalá pravicová koalice, jen reformu upravila do podoby, která je podle Nečase velmi podobná tomu, co nedávno jeho vláda prosadila v českém parlamentu i přes veto prezidenta Václava Klause.

Kritika ČSSD je v komunistickém stylu, tvrdí premiér

Na Slovensku byla podle Nečase původně možnost vyvést do soukromých penzijních fondů 9 procent z odvodu na sociální pojištění, od roku 2013 to mají být 4 procenta a od roku 2017 to má být šest procent. Nečas zdůraznil, že je velký rozdíl mezi konstruktivním přístupem Fica a kritikou ČSSD, kterou označil za nejapnou a v komunistickém stylu.

II. pilíř penzijní reformy

Nyní státu odvádíme 28 procent z příjmu. Kdo se rozhodne spořit si individuálně v rámci druhého pilíře reformy penzí, bude moci snížit odvody státu o 3 procenta, pokud k nim přidá další 2 procenta ze svého.

Politici sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou dali už opakovaně najevo, že když se po příštích volbách dostanou do vlády, penzijní reformu zásadně změní, tak aby pro lidi vůbec nebylo výhodné vyvádět peníze do fondů místo toho, aby je dál odváděli do průběžného důchodového systému.

Premiér Nečas v úterý znovu vysvětloval, proč je penzijní reforma v Česku nutná. Populace totiž stárne a bude to dál akcelerovat. Zatímco nyní statisticky připadá na jednoho důchodce 1,8 aktivního člověka, v roce 2050 by se kvůli stárnutí české populace poměr změnil na 1 důchodce vůči 1,2 ekonomicky aktivních lidí. Méně lidí by tak muselo svými odvody zaplatit více důchodců.

Už letos je přitom schodek důchodového účtu 45 miliard korun, a aby stát mohl důchody v plné výši vyplatit, musí škrtat jinde. Pokud by se nic nezměnilo, penze by v budoucnu spolykaly 12 procent HDP místo současných 9 procent.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 připomněla, že lidé, jimž je více než 35 let, budou mít čas jen do poloviny příštího roku, aby se rozhodli, zda penzijní reformu využijí a část současných odvodů na sociální pojištění přesměrují do penzijních fondů.