Peníze do fondu si dám i já, láká premiér Nečas na penzijní reformu

  15:57aktualizováno  15:57
Pro polovinu občanů bude penzijní reforma výhodná, zúčastním se jí i já, přesvědčuje premiér Petr Nečas lidi, aby využili možnost spořit si na část budoucí penze sami ve fondech místo toho, aby odváděli stejné procento svých příjmů jako dosud státu. "Budu volit konzervativní strategii," řekl Nečas k tomu, jaký typ fondu zvolí.

I já vložím své peníze na penzi do fondu, říká premiér Petr Nečas. Penzijní reforma bude podle něj výhodná pro polovinu občanů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Jsme si vědomi velké negativní kampaně, která byla vedena proti tomuto systému. Realisticky proto připouštíme, že v prvním roce bude účast nižší," uvedl v úterý předseda vlády při představování penzijní reformy, která začne příští rok v lednu.

Nečas vyčetl české opozici dryjáčnický přístup k penzijní reformě a dal jí za příklad Slovensko a premiéra Roberta Fica. "Kdybych jednal s opozicí, kterou by vedl pan Fico, shodli bychom se do čtyřiadvaceti hodin," tvrdí český předseda vlády.

Na Slovensku totiž vláda vedená sociálním demokratem Ficem nezrušila celou penzijní reformu, jak ji prosadila bývalá pravicová koalice, jen reformu upravila do podoby, která je podle Nečase velmi podobná tomu, co nedávno jeho vláda prosadila v českém parlamentu i přes veto prezidenta Václava Klause.

Kritika ČSSD je v komunistickém stylu, tvrdí premiér

Na Slovensku byla podle Nečase původně možnost vyvést do soukromých penzijních fondů 9 procent z odvodu na sociální pojištění, od roku 2013 to mají být 4 procenta a od roku 2017 to má být šest procent. Nečas zdůraznil, že je velký rozdíl mezi konstruktivním přístupem Fica a kritikou ČSSD, kterou označil za nejapnou a v komunistickém stylu.

II. pilíř penzijní reformy

Nyní státu odvádíme 28 procent z příjmu. Kdo se rozhodne spořit si individuálně v rámci druhého pilíře reformy penzí, bude moci snížit odvody státu o 3 procenta, pokud k nim přidá další 2 procenta ze svého.

Politici sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou dali už opakovaně najevo, že když se po příštích volbách dostanou do vlády, penzijní reformu zásadně změní, tak aby pro lidi vůbec nebylo výhodné vyvádět peníze do fondů místo toho, aby je dál odváděli do průběžného důchodového systému.

Premiér Nečas v úterý znovu vysvětloval, proč je penzijní reforma v Česku nutná. Populace totiž stárne a bude to dál akcelerovat. Zatímco nyní statisticky připadá na jednoho důchodce 1,8 aktivního člověka, v roce 2050 by se kvůli stárnutí české populace poměr změnil na 1 důchodce vůči 1,2 ekonomicky aktivních lidí. Méně lidí by tak muselo svými odvody zaplatit více důchodců.

Už letos je přitom schodek důchodového účtu 45 miliard korun, a aby stát mohl důchody v plné výši vyplatit, musí škrtat jinde. Pokud by se nic nezměnilo, penze by v budoucnu spolykaly 12 procent HDP místo současných 9 procent.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 připomněla, že lidé, jimž je více než 35 let, budou mít čas jen do poloviny příštího roku, aby se rozhodli, zda penzijní reformu využijí a část současných odvodů na sociální pojištění přesměrují do penzijních fondů.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Najdete na iDNES.cz