Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Nealko víno bojuje o své místo na trhu. To české oceňují muslimové

  6:19
Vedle nealko piva se už nějakou dobu na českém trhu objevuje i nealko víno. Mnozí pravověrní vinaři nad ním ohrnují nos, jiní v něm naopak vidí budoucnost. Prodeje této vinařské speciality však stále rostou a kvalitou už mnohé značky atakují i zavedená vinařství. Nealko vína ohodnotil pro iDNES.cz profesionální sommeliér i čtenářka.

Vyrobit kvalitní nealkoholické víno je poměrně technologicky náročné. | foto: Profimedia.cz

Někdo musí usednout za volant, někdo zase bere léky, nebo mu prostě alkohol nedělá dobře. Odalkoholizovaná vína se snaží prosadit na českém trhu sice už léta, ve vinárnách byste je však hledali marně. Těhotné matky či abstinenti jsou odkázáni na specializované obchody či hypermarkety. Oproti nealko pivu může ledaskoho odradit i cena.

"Naše dealkoholizované víno se prodává na českém a slovenském trhu od prosince 2003, tento rok slavíme desáté výročí distribuce," říká Paul Kučera z firmy EC Trade, která do Česka dováží výrobky německého vinařství Carl Jung. Tato značka je v tuzemsku průkopníkem a je jednoznačně nejrozšířenější, jako jedinou ji totiž nabízí i řetězec Tesco či Makro.

Kolik se v Česku vypije vína

Podle dat Českého statistického úřadu se v Česku v roce 2011 vypilo 19,4 litru vína na osobu a rok, zatímco piva 142,5 litru.

Zajímavé je i porovnání těchto čísel s rokem 1950. Zatímco spotřeba piva stoupla o polovinu, lihovin se vypije dvojnásobek a spotřeba vína se téměř zčtyřnásobila z 5,8 litru na osobu na 19,4 v roce 2011.

Samotný podíl vína na vypitém alkoholu se zdvojnásobil a nyní činí 11,4 procenta.

"Jedná se o segment, jehož popularita se zvyšuje. Tato vína oceňují dospělí, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat alkohol, například těhotné či kojící maminky nebo lidé na oslavě, kteří přijeli autem a budou ještě řídit," říká mluvčí Teska Jiří Mareček.

Naopak další z klíčových řetězců na českém trhu se cestou nealka vydat nehodlá. "Nealkoholická vína nenabízíme a o jejich zařazení do stálého sortimentu neuvažujeme,“ uvedla mluvčí Lidlu Jitka Vrbová a dodala, že firma raději sází na tématické nabídky francouzských vín.

Zjistit objem prodeje nealko vín je obtížné, firmy si čísla hlídají a bojí se konkurence. "Z počátečních několika palet z období Vánoc 2003 se objem prodeje postupně ke dnešku zvedl o celý řád," naznačuje Kučera.

Jestliže tak firma prodává desítky palet ročně, dostaneme se při počtu 600 lahví na paletu už k relativně zajímavým objemům. Mimo řetězců zkouší firma trochu kuriózně nabízet vína i v prodejnách dětských potřeb, kde se to podle Kučery setkalo s pozitivním ohlasem.

Ceny odpovídají pozdním sběrům

Na českém trhu jsou však k dostání i další značky, zejména německé či španělské. Lidé si je však musí najít ve specializovaných e-shopech. Jednou z hrstky vinoték nabízejících nealko vina je pražský Labyrint.

Jak hodnotí nealko vína sommeliér Ivo Dvořák

Vinselekt Michlovský Terrasso nealko rosé (šarže 2096)

Průzračná, jahodově růžová barva s meruňkovými odlesky.

Vůně je čistá, středně intenzivní s tóny drobného červeného ovoce připomínající červený rybíz, brusinky a jeřabiny.

Chuť je štíhlá až středně plná, svěží díky ovocným tónům drobného bobulovitého ovoce, brusinkové šťávy a granátového jablka. Kyselina dominující v chuti a jemná perlivost působí velmi osvěžujícím dojmem a navozují dojem šťavnatosti a ovocnosti. Dlouhá dochuť, která zůstává na patře až několik desítek vteřin.

Velmi dobře zpracovaný nápoj pro osvěžení v teplých dnech, k lehkým těstovinovým salátům, a nebo k předkrmům z ryb.

Carl Jung Merlot (šarže L2288)

Temně rubínová barva se světlým okrajem a středně intenzivní viskozitou.

Vůně je středně intenzivní s nádechem podzimního listí, zralých švestek, moruší a borůvek s jemnými podtóny kaštanového dřeva.

Chuť je středně plná s přirozenou svíravostí tříslovin, která může připomínat šípkový čaj, zrnka borůvek a pecek višní. Kratší dochuť.

Vhodné snoubení s pokrmy bude v podobě nářezových mís uzenin a sýrů s nakládanou zeleninou.

Pozn.: vzorky vybral pro Ivo Dvořáka portál iDNES.cz

"Zákazníkům jsme začali nabízet nealko vína právě proto, že se jinde ve vinotékách moc neobjevují. Když se podíváte, kolik je na trhu nealko piva, tak u vína není skoro nic. To je velký hendikep," říká Renata Hejnová, která v prodejně zastupuje majitele Pavla Vargu.

Zájem je podle ní značný, nealko vína v jejich vinotéce nakupují hlavně lidé, kteří berou dlouhodobě léky a třeba při oslavě si chtějí dát víno s ostatními.

 "Nakupujeme výhradně z dovozu. Těchto vín je na trhu pomálu, není příliš z čeho vybírat," říká Hejnová. Nové značky začali vyhledávat na popud zákazníků, kteří chtěli vyzkoušet i kvalitnější odrůdy.

Cena láhve odalkoholizovaného vína však může mnohé v konkurenci ostatních nealko nápojů odradit. "Maloobchodní cena u všech produktů je 139 korun s výjimkou vermutu bitter rosso, jehož běžná cena je 129 korun," říká Kučera.

Prodejci však argumentují, že tato vína nelze porovnávat s "limonádami typu rychlé špunty". Je to totiž plnohodnotné víno, ze kterého se pouze odstraní alkohol. "Pokud se pohybujeme v cenách kvalitnějších vín, která nejsou v nabídkách řetězců, tak nealko vína nejsou dražší než alkoholická. Ceny odpovídají pozdním sběrům," říká Hejnová.

Lidé by chtěli nealko zadarmo, Arabové ho dokáží ocenit

Letos spatřilo světlo světa i první nealko víno z Česka. Do technologicky náročné výroby se pustil známý vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku. "Prodej se rozjíždí pomaličku, může za to jistě i cena, která je, jaká je," hodnotí pro iDNES.cz první výsledky Michlovský. "Lidé u nás si myslí, že čím je víno dražší, tím by mělo mít více alkoholu. Nealko vína by tak nejspíš měla být zadarmo," říká s úsměvem.

Jak hodnotí víno čtenářka

Čtenářka iDNES.cz Jana je na mateřské dovolené. V průběhu těhotenství, i nyní kvůli kojení, je jí alkohol zapovězen, přestože má víno velmi ráda.

Ochutnala dvě vína značky Carl Jung. Rosé ji příjemně překvapilo, po několikaměsíční abstinenci velmi ocenila jeho svěží a zároveň i relativně plnou chuť. Naopak Müller Thurgau ji přišel příliš kyselý a vzorek nakonec ani nedopila.

Růžové Terrasso od vinařství Michlovský vypila s kamarádkami. Všechny si pochvalovaly chuť i vůni. Nakonec však přece jen musely konstatovat, že "tam něco prostě chybí".

Ti, co jeho růžové vyzkouší, jsou však prý nadšeni, přestože k němu po zkušenosti s dosavadní nabídkou odalkoholizovaných vín na českém trhu přistupují skepticky. Zájem je podle Michlovského zatím vidět hlavně ze zahraničí, a to především z arabského světa. "Kdyby vyšlo jen deset procent toho, o čem teď s nimi jednáme, tak budeme mít plné ruce práce," pochvaluje si.

V Česku dodává hlavně přímo restauracím a hotelům, poptávku řetězců by totiž kvůli komplikované výrobě zatím nedokázal uspokojit. "V první várce jsme vyrobili tři tisíce lahví, v té druhé jich bude 6 600,“ vypočítává. Zatímco první šarže měla ještě 0,46 procenta alkoholu, ta současná už se dostala na čistou nulu.  

Michlovský si na výrobu pořídil zařízení z Austrálie, stálo ho skoro milion australských dolarů, tedy něco kolem 18 milionů českých korun (více čtěte zde).

Nealko pivo zatím není soupeřem

Zatímco spotřeba vína se v Česku na úkor piva stále zvyšuje, nealko vína nebudou moci se stále oblíbenějším nealko pivem rovně soupeřit ještě dlouho. Podle sommeliéra Ivo Dvořáka, kterého iDNES.cz požádal o odborné zhodnocení a popis vzorku nealko vín (viz. box), si dobrá nealko vína najdou zákazníky, ale zřejmě o ně nebude tak masivní zájem jako o nealko piva.

Nealko pivo si totiž v situaci, kdy si běžné pivo dát nemůžou, objedná 55 procent mužů a 27 procent žen. Zbytek sáhne po jiném nealko nápoji, tvrdí průzkum CVVM z roku 2012.  

Není pak divu, že výroba nealko piva loni v Česku dosáhla 524 tisíc hektolitrů. Na přelomu tisíciletí to přitom podle Českého svazu pivovarů a sladoven bylo jen 117 tisíc hektolitrů.

Jak se alkohol z vína dostává?

V případě skutečného nealkoholického vína je cílem získat z vína klasického víno prosté alkoholu, které si však zachová senzorické i biochemické charakteristiky původního vína.

Procesů dealkoholizace je vícero, nejčastější je vakuová extrakce. To je proces, který vynalezl Carl Jung v roce 1908. Je to energeticky velice náročná, nicméně účinná a vůči vínu šetrná metodu extrakce alkoholu z vína. Tento postup využívá rozdílných teplot odpaření alkoholu a ostatních složek vína.

Díky moderní technologii se z původního prostého "ohřívání" vína pro zbavení ho etanolu, jak bylo praktikováno v první polovině 20. století, vyvinul sofistikovaný proces, který při nízkém tlaku a pro víno neškodlivých teplot (řádově do 30 °C) dokáže velice šetrným způsobem oddělit víno a alkohol, posléze senzorické složky chutě a vůně od etanolu, které se vrátí zpět do vína bez dodatečného přikrašlování chutě i vůně.

Za malým rozšířením nealkoholických vín však může být možná i jakýsi despekt ze strany pravověrných milovníků vína. "To si rozhodně nemyslím. Právě ve vinotéce by se nealko mělo nabízet vždy jako varianta. V tom je Česko pozadu za našimi sousedy; jinde se nabízí i ve vinárnách jako vcelku běžná věc," podotýká Hejnová.

"Nealkoholické víno bude vždy jen nealkoholickým vínem, které nebude moci konkurovat klasickému vínu," domnívá se však sommeliér Dvořák. "Je to stejné asi jako když vás posadí do superluxusního rychlého auta, nastartují na závodním okruhu, ale projet vás nenechají… Zážitek z klasického vína je komplexnější."

Jedním dechem však dodává, že se to týká porovnávání ve stejné kvalitativní skupině. "Obzvlášť od pana Michlovského bylo toto nealkoholické víno velmi dobře zpracováno a svojí kvalitou převyšovalo některá běžná klasická vína," dodává s uznáním.

Budou však čeští vinaři do budoucna následovat vinaře Michlovského a vrhnou se ve větší míře na technologii odalkoholizování vín? "Vyrobit kvalitní nealkoholické víno je poměrně technologicky náročné, a tak nepředpokládám, že by se dramaticky rozšiřovaly řady vinařů experimentujících s tímto typem vína," uzavírá Dvořák.

  • Nejčtenější

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Koruna vůči euru posiluje nejvíc za 12 let, zlevní nákupy ze zahraničí

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na 26,16 Kč za euro,...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Lepší ve čtvrtek než za týden, reagují podnikatelé. Pohlreich už tomu nevěří

Restaurace, obchody i služby mohou od čtvrtka otevřít. Vláda rozhodla o přechodu Česka do 3. stupně protiepidemického...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OSA má zaplatit 11 milionů pokutu. Vybíral poplatky v hotelech bez hostů

Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun od Antimonopolního úřadu za neoprávněné vybírání poplatků....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Zásnubní prsten by měl být za dva až tři platy, radí zručná zlatnice

Premium Jak vypadá zlatnictví 21. století? S pomocí nejnovějších digitálních technologií lze ručně vyrobit šperk přesně podle...

Ruce si bez připomenutí vydezinfikují jen tři hosté ze sta, tvrdí hoteliér

V provozu ubytovacích služeb se v souvislosti s pandemií koronaviru stala důležitou práce s klienty ohledně dodržování...

Nejúspěšnější Black Friday v historii. E-shopy zvedly tržby o polovinu

Tuzemským e-shopům vzrostly během uplynulé slevové akce Black Friday tržby oproti loňsku v průměru o 42 procent, oproti...

Vánoce v Egyptě i v Emirátech. Zájem Čechů o exotické svátky je vysoký

Tuzemské cestovní kanceláře sledují v době pandemii koronaviru vysoký zájem o vánoční a silvestrovské pobyty v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...