KOMENTÁŘ: Deficit 60 miliard? Na dnešní rozmařilost doplatí naše děti

  17:16aktualizováno  17:16
Ekonomové mají tentokrát jasno, ať tíhnou k jakékoliv škole: vláda s návrhem státního rozpočtu na příští rok ustřelila. „Naplánovat 60miliardový rozpočtový schodek v situaci, kdy národní hospodářství roste a stát navíc zavádí nová opatření na lepší výběr daní, skutečně vypadá zvláštně,“ píše v komentáři vedoucí ekonomické redakce iDNES.cz Zuzana Kubátová.
Rozpočet (ilustrační foto)

Rozpočet (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Letos plánovaný schodek ve výši 70 miliard stát téměř jistě nevyužije. Ekonomika šlape tak dobře, že hospodaření letos skončí na nule, možná i v přebytku. Jak upozornil šéf Svazu průmyslu Jaroslav Hanák, na ministerstvech viselo ke konci srpna celých 45 miliard korun, jež resorty nedokážou utratit. Podle Hanáka to není dobrá vizitka, takhle se prý stát jako firma neřídí, manažeři by prý postupovali jinak.

Opomiňme, že přebytky z tučnějších let rozumní manažeři ukládají do rezerv na horší časy. Jinak jim hrozí, že o firmu přijdou, tak jako se to letos stalo šéfům OKD. Ale Hanákova starost o nevyužité peníze ve státní kase jen ilustruje, v jaké atmosféře se o rozpočtu letos vyjednává.

Jistě, půjčují si všechny vlády a Česko je na tom co do zadlužení v mezinárodním srovnání dobře. Jenomže dluh se splácet musí a ne vždy je jeho snižování možné. Na prahu minulé krize se o tom přesvědčil exministr financí Miroslav Kalousek, když sešněroval státní výdaje příliš, což zbrzdilo ekonomiku na léta dopředu.

A pozor, nikdo neví, jak dlouho současný boom vydrží. V příštím roce asi ještě bude dobře. Ale ozývají se varování, že Evropa míří do další recese. Trhy jsou nevyzpytatelné a rizik spíš přibývá. Doba vhodná na šetření může rychle skončit. Vláda rozdávající teď štědré dárky se chová rozmařile. Tečka.

Tolik ekonomická logika.

Potíž je v tom, že tvorba státního rozpočtu není jen ekonomická disciplína. Mnohem víc jde o politiku. Proto se ministři až dětinsky trumfují, kdo líp vyjednal zvýšení mezd ve svém resortu. Kdo prosadil tři stovky navíc pro penzisty. Nebo kdo protlačí levnější pivo, což ve středu – zřejmě zbrkle a předčasně – ohlašovali lidovci, ale pak brali slib zpátky (více zde: Jak Jurečka snížil DPH na potraviny a pivo a Babiš ani Sobotka to nevěděli).

Vsaďte se, že se DPH na pivo i další potraviny snižovat bude. Voliče to potěší. Jen se lidovci budou muset podělit o jejich vděk s konkurenty – pardon, partnery – s nimiž sedí v kabinetu. Prostě, šetřit se u nás hned tak nezačne. Volič je za zprávy o vyšších mzdách a levnějším pivu příliš vděčný. A těžko se divit lidem, že se chtějí mít lépe, zaostávají-li jejich příjmy pořád tak citelně za příjmy nejbližších sousedů.

Jenomže každý dluh bude třeba jednou zaplatit. Na rozmařilost dnešní generace doplatí naše děti, to na jejich účet dnes žijeme. Není to vina jen politiků, ale hlavně občanů, kteří je za jejich sliby volí.

Jak z té pasti? Těžko. Změnit poptávku, přání voličů a jejich vztah k rozpočtu může jen silný a charismatický lídr, který přinese vizi lepších zítřků, pro niž dokáže strhnout lidi i k pověstnému „utahování opasků“. Takový na české scéně vidět není. Pak už zbývá čekat jen na opravdový malér – na vážnou hospodářskou či politickou krizi, během níž volič pochopí, že stát nemáme proto, abychom od něj brali nerozumné dárky.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Banky mají prostor, aby lépe úročily vklady, říká centrální bankéř Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Centrální banka opakovaně zvedla svou úrokovou sazbu, v bankách se to však projevilo jen částečně. Hypotéky sice...

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Najdete na iDNES.cz