Poslanecká sněmovna - ilustrační foto.

Poslanecká sněmovna - ilustrační foto. | foto: David Port

Nastala bizarní situace. Poslanci rozpočet neschválili, ani nezamítli

  • 290
Při hlasování o státním rozpočtu na příští rok nastala historicky ojedinělá situace. Zákon kvůli opozici a třem rebelům z ODS nebyl schválen, zároveň ale nenastala ani zbývající z možných variant, tedy že se návrh vrátí vládě s tím, jak jej přepracovat.

Pro schvalování zákona o státním rozpočtu platí zvláštní režim. V prvním kole, kdy se schvalují základní údaje (mj. příjmová a výdajová stránka) nemůže hlasování skončit zamítnutím. Existují jen dvě možnosti: Sněmovna zákon schválí, nebo jej vrátí vládě s připomínkou, jak jej přepracovat. Ani jedna z variant však dnes nenastala.

Co bude teď, by měli ve středu vyjasnit právníci. Koalice tvrdí, že rozpočet prošel do druhého čtení, ale bez schválených příjmů a výdajů. Opozice trvá na tom, že rozpočet neprošel. Při dnešním jednání kritizovala příjmovou stránku rozpočtu. Levici a třem rebelům ODS v čele s Vlastimilem Tlustým vadilo, že návrh údajně nereflektuje současný stav ekonomiky, která je pod tlakem finanční krize.

Samotné jednání o rozpočtu má pokračovat ve středu.

Šest hodin hádek
Návrh počítá s celkovými příjmy 1,107 bilionů korun a výdaji 1,152 bilionů korun. Schodek činí 38,1 miliardy korun. Přes 96 miliard korun přiteče do státní kasy z Evropské unie, 35,2 miliardy Česko do evropské pokladny naopak odvede. Skoro třicet procent výdajů (336 miliard) chce ČR vydat na důchody.

Výrazně by si mělo polepšit ministerstvo školství. Resort Ondřeje Lišky dostane na běžné výdaje (bez sociálních dávek a peněz na výzkum) o 11,5 miliardy korun víc než letos. Největší škrty se týkají zemědělců, kteří by si pohoršili o 7 miliard korun. Hrozilo jim, že dostanou ještě o dvě miliardy méně, hrozbami stávek si však vymohli dvoumiliardový přídavek. - více čtěte zde

Opozice: Rozpočet nezohledňuje krizi
ČSSD dnes vyzvala k vypracování nového rozpočtu. "Ještě nikdy nebyl státní rozpočet sestaven tak nevěrohodně, jako letos, dramatický vývoj na světových trzích se v rozpočtu vůbec neodráží. Vláda se tváří, že žádná krize ve světě není," obul se do návrhu šéf Jiří Paroubek (ČSSD).

Výhrady měl i poslanec Vlastimil Tlustý (ODS). Poukazoval na to, že odhad vývoje ekonomiky neodpovídá skutečnosti. Rozpočtový výbor doporučil zákon o státním rozpočtu přijmout. Jeho předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) má ale k návrhu několik osobních výhrad. Rozpočet podle něj počítá s nesmyslně vysokými příjmy (spotřební daň, DPH) a nezohledňuje skutečný stav ekonomiky. Krize se stala zaklínadlem všech politiků, kteří rozpočet napadají.

"Krize je především krizí důvěry a u nás k ní nedošlo," zopakoval velmi důrazně premiér Mirek Topolánek a připomněl, že Česko je ostrovem, který je izolovaný vůči dopadům krize. "Vystoupení Vlastimila Tlustého je destabilizační," dodal.

Kalousek varoval před navyšováním dluhu
ČSSD nesouhlasila s neúměrným krácením výdajů pro vysoké školy, valorizací důchodů i se snížením výdajů pro zemědělství.

Ministr financí Miroslav Kalousek varoval před navyšováním státního dluhu. "Jen na úroky musíme v roce 2009 vyplatit 50 miliard korun. (...) Kdybychom se v minulosti neodpovědně nezadlužovali, pak bychom tyto prostředky mohli věnovat na něco důležitějšího nebo bychom měli rozpočet vyrovnaný," řekl ministr. 

Letos v září vzrostl státní dluh České republiky na 925 miliard korun. - více čtěte zde