VIDEO: V čem prodejci chybují, a jak poznat, kde si koupit kapra?

  17:47aktualizováno  17:47
Prodej kaprů je v plném proudu. Na jejich prodej se zaměřují i veterináři. Z jejich zjištění vyplývá, že prodejci nejčastěji chybují v oblasti pohody zvířat a hygieny.

„Nejprve přijdeme ke stánku a dle zákona o kontrole budeme identifikovat provozovatele trhu a dále se podíváme na to, v jakém stavu ti prodávání kapři jsou. Podíváme se na životní pohodu těchto zvířat, na to, jak jsou umístěny v kádích, jestli mají dostatečné okysličení vody, zda mají volnou možnost pohybu a zda jsou například ve fyziologické poloze,“ vysvětlila ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví na městské veterinární správě v Praze Kateřina Březinová.

Předmětem kontroly je také to, zda není poškozený povrch ryby i způsob, kterým prodejce rybou manipuluje. Prodejci musí být řádně proškolení a musí manipulaci s rybami ovládat. „Některé procesy manipulace s rybami jsou zakázány. Nesmí se například brát za skřele, očnice, žábry. Nesmí se píchat do ocasu a nesmí se s nimi zacházet tak, aby to způsobovalo jejich utrpení nebo týrání,“ sdělila Březinová.

Důležitým bodem kontroly je také usmrcování ryby, která se klasicky provádí úderem tupým předmětem na temeno hlavy a dále vykrvením – přetětím žaberních oblouků, které způsobí, že z ryby odteče všechna krev. „Následně je třeba zkontrolovat hygienu prodeje. Předmětem zájmu je, jak celý ten stánek vypadá, zda tam jsou plochy a pomůcky udržované v čistotě, případně, zda jsou čistitelné,“ řekla Březinová s tím, že je velmi důležitá i manipulace se zabitou rybou. S tou se musí zacházet tak, aby nedocházelo ke znečištění masa. 

Kde nejčastěji prodejci pochybili?

Prodejci nejčastěji hřešili v oblasti pohody zvířat a hygieny. V rámci pohody se jedná o nevhodnou manipulace s rybami. „Setkala jsem se s chytáním za očnice či skřele, což si myslím, že je velice závažné. Vše se řeší pokutami ve správním řízení,“ vyjmenovala chyby Březinová.

V hygieně je podle ní důležité, aby pracovní deska byla řádně ošetřována, což znamená, že nesmí být pořezaná, musí být hladká, čistitelná, případně dezinfikovaná. Odpady zase musí být řádně tříděny, označeny a odváženy osobou, která k tomu má povolení. „Toto byly závady, se kterými jsme se setkávali,“ sdělila Březinová.

Jak laik pozná, že si zde může koupit rybu?

„Zákazníka by určitě mělo zajímat jak ryba vypadá, jestli se volně pohybuje a nemá poranění. Dále pak to, jestli je prodejní místo čisté a omračování a vykrvování probíhá tak, aby ryba netrpěla. Ale nevím, zda tohle vše laik pozná, takže doporučuji zaměřit se hlavně na hygienu prodeje a na životní pohodu živých ryb,“ dodala Březinová.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz