Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Nájmy vzrostou nejméně o 4 procenta

  0:01
Začátek léta přináší rodinám, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem, jednu dobrou a jednu horší zprávu. Tak jako každý rok, i letos se regulované nájmy od července plošně zvedají - tentokrát nejméně o čtyři procenta a v bytech s velkým příslušenstvím i o víc. Dobrá zpráva spočívá v tom, že vznikající vláda chce v příštích čtyřech letech zachovat současné pozvolné tempo deregulace a slibuje ochránit tuto skupinu lidí před jakýmkoli prudkým zvýšením výdajů na bydlení.

A to i ve velkých městech, kde je regulované nájemné pro starousedlíky často několikanásobně nižší oproti tomu, co musí platit lidé, kteří se stěhují a sjednávají si nájemné nově podle nabídky v inzerátech.

"Nechceme prudkou změnu, která by zásadním způsobem ovlivnila sociální situaci nájemníků a výdaje, které vydávají na nájemné," uvedl k plánu ČSSD na příští čtyři roky jeden z jejích hlavních vyjednavačů, Bohuslav Sobotka, kandidát na příštího ministra financí.

Regulace nájmů se vztahuje na smlouvy uzavřené před rokem 1993. Podle ministerstva financí takto bydlí asi milion rodin. Majitelé těchto bytů - v naprosté většině obce - smějí podle výměru ministerstva od července zvednout nájem o čtyři procenta.

Letošní zvýšení však v sobě skrývá jeden chyták. Majitelé totiž zároveň smějí v plné míře započítat nájemníkům rozlohu koupelny, záchodu a dalšího příslušenství, u něhož se dosud do nájmu počítala jen polovina.

"Ve starší zástavbě jsou někdy koupelny velké, třeba i o výměře osmi metrů. Pokud má takový byt i větší sklep, může narůst cena nájemného až o patnáct procent," varoval Jiří Opalecký z Městského úřadu ve Starém Plzenci. Tak velký skok však ministerští úředníci považují za výjimečný - většině rodin podle nich stoupne účet o čtyři až sedm procent.

Regulované nájmy porostou, ale jen zvolna
Pozvolné zvyšování regulovaného nájemného, jaké je naplánováno na příští týden, se bude patrně opakovat i příští čtyři roky. Sociální demokraté, budou-li udávat směr budoucímu vládnímu kabinetu, si totiž kladou za cíl zabránit jakýmkoli velkým změnám v nájemním bydlení a chtějí uchránit obyvatele bytů s regulovaným nájmem před jakýmikoli otřesy.

Tato skupina lidí - podle odhadů ministerstva financí jde zhruba o milion domácností - tak může mít další čtyři roky relativní klid. Naproti tomu rodiny, které nájem teprve hledají, se budou především ve velkých městech dál setkávat s cenami o několik pater vyššími. Nájemníci tak dál zůstanou rozděleni na dva tábory, jejichž náklady na bydlení se podstatně liší.

"Za stometrový byt s regulovaným nájmem na Vinohradech se platí kolem 3800 korun. Tentýž byt na trhu jinak vyjde nejméně na 13 až 15 tisíc," uvádí místostarostka Prahy 2 Jana Černochová.

Současná situace, která podle pražských radních ponouká velké množství lidí k ilegálním obchodům s dekrety či k černým pronájmům, se během posledních let proměnila v jeden z nejtěžších problémů bytové politiky.

"Několikrát jsme spolupracovali s policií, podávali trestní oznámení, ale pořád to je minimum případů, které takto podchytíte, proti tomu, co se v Praze děje," uvádí Černochová.

Vláda, bude-li chtít zbavit nájemníky veškerých starostí, musí v nejbližší době reagovat na pochybnosti Ústavního soudu o spravedlnosti současného režimu. Soud totiž již jednou zrušil stávající režim regulace jako protiústavní. Poté, co vláda narychlo obešla verdikt soudu novou, obdobnou vyhláškou, si k Ústavnímu soudu ve stejné věci stěžoval také ombudsman Otakar Motejl, jehož podnět nyní soudci zkoumají.

Právní zmatky by podle sociálních demokratů měl vyřešit staronový zákon o nájemném, který ČSSD předloni neúspěšně navrhovala v parlamentu. Nyní sociální demokraté vzhledem k příznivějším volebním výsledkům věří ve větší úspěch.

Zákon, jehož vznik chce ČSSD zakotvit už v koaliční smlouvě projednávané nyní s lidovci a Unií svobody, by podle původní verze nájemníkům přinesl pokračování dosavadní praxe. Pronajímatelé, což jsou u bytů s regulovaným nájmem většinou místní radnice, by mohli dál jednou ročně požadovat zvýšení nájemného.

Tuto možnost by měli pouze v případě, kdy regulované nájemné je nižší, než je v dané lokalitě a pro daný typ bytu "obvyklé". Taková situace je však dnes prakticky po celé republice.

"I v těch místech v severních Čechách, kde nájmy a ceny nemovitostí jsou vůbec nejnižší, stále existují pořadníky na byty s regulovaným nájmem, protože nic levnějšího tam není možné sehnat," uvádí Milada Kadlecová z brněnského Institutu regionálních informací, který se celostátními průzkumy v oblasti bydlení zabývá.

Od příštího měsíce se lidem v bytech s regulovaným nájemným zvedne účet o 4 až 7 procent v závislosti na tom, jak velké je v jejich bytě příslušenství. Původní verze nového zákona počítala s každoročním zvyšováním až o deset procent, nyní se bude o tomto tempu diskutovat.

Sobotka: Rychlou deregulaci nechceme

Lidé, kteří získali v minulosti výhodu bytu s regulovaným nájmem, mohou přinejmenším další čtyři roky klidně spát. Sociální demokraté, vítězové voleb a dominantní síla v příští vládě, totiž slibují v regulaci důsledně pokračovat.

A to i přesto, že současná politika blokuje velké množství bytů a prodražuje bydlení těm, kteří si nájem sjednali v posledních letech a regulace se už na ně nevztahuje. Propast mezi volným a regulovaným nájemným, která je značná hlavně ve velkých metropolích, tak bude dále existovat.

Cílem ČSSD bude podle jednoho z jejích hlavních vyjednavačů Bohuslava Sobotky (který je zároveň žhavým kandidátem na post ministra financí v nové vládě) ochránit v první řadě početnou skupinu lidí platících regulovaný nájem.

"Naším cílem není výrazným způsobem urychlit tempo zvyšování regulovaného nájemného oproti současnému vývoji. Nechceme prudkou změnu, která by zásadním způsobem ovlivnila sociální situaci nájemníků, a výdaje, které vydávají na nájemné," uvedl Sobotka - jeden z klíčových mužů připravujících program budoucí vlády.

Podle návrhu koaliční smlouvy chcete znovu navrhovat do sněmovny zákon o nájemném, který jste už jednou předkládali a jehož podstatou bylo uzákonit další pozvolné zvyšování regulovaného nájmů, maximálně o deset procent ročně. Budete nyní předkládat tentýž návrh?
Nebude to tentýž návrh, může doznat ještě určitých úprav. Ale principiálně lze tento návrh brát jako to, s čím půjde ČSSD do debaty o novém systému regulace nájemného. Rýsuje se shoda o tom, že by měl existovat systém, budeme hledat přijatelnou podobu regulace. Budeme hledat kompromis mezi zájmy nájemníků a majitelů nemovitostí.

Deset procent ročně by znamenalo zrychlení proti 4 procentům, o které se nájmy zvednou tento rok. Jste pro zrychlení dnešního tempa?
Rychlé přibližování není náš plán. Naším cílem není výrazným způsobem urychlit tempo zvyšování regulovaného nájemného oproti současnému vývoji. Budeme hledat řešení, které bude kompromisem.

Co říkáte na model, aby se tempo zrychlilo, a lidem, pro něž to nebude únosné, stát doplácel sociální dávky?
Je to návrh, se kterým do debaty přicházejí naši koaliční partneři, ale myslím, že naše současná rozpočtová situace nám neumožňuje příliš zavádět nové sociální dávky a programy. Takže my upřednostňujeme pomalejší tempo zvyšování nájemného a zachování regulačního modelu.

Jak upravíte návrh zákona, který jste předkládali loni?
Ve sněmovně se tehdy debatovalo hlavně o tom maximálním meziročním nárůstu, tedy o oněch deseti procentech. To budeme ještě diskutovat. Ale tento návrh zákona projde legislativním procesem a připomínkovým řízením, bude jej předkládat nová vláda. Nyní jednáme o koaliční smlouvě, která by měla dát prostor ke vzniku zákona. Jeho podrobnosti se budou projednávat později.

Autoři:

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

1. prosince 2023

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

6. prosince 2023  10:33

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

30. listopadu 2023  10:46,  aktualizováno  12:07

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

4. prosince 2023  12:25

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli investičnímu životnímu pojištění hrozí milionům lidí potíže, varuje spolek

5. prosince 2023

Neplatné smlouvy investičního životního pojištění mohou způsobit, že klienti pojišťoven budou státu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vánoční horečkou proplujte v klidu. Plaťte na internetu s Click to Pay

7. prosince 2023

Advertorial Předvánoční nákupní horečka se stupňuje, ale při shánění dárků můžete mít na rozdíl od dřívějška o...

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

7. prosince 2023

Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při...

Pozor na nadstropové ceny energií, čas na změnu smlouvy se krátí

7. prosince 2023

Premium Od prvního ledna budou zákazníci platit za dodávky elektřiny a plynu podle smlouvy, kterou si...

Před útokem Hamásu se rozmohly spekulace na izraelské burze, zjistili v USA

6. prosince 2023

Izraelské úřady vyšetřují zjištění amerických vědců týkající se spekulací ohledně poklesu ceny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...