Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Nájmy vzrostou nejméně o 4 procenta

  0:01aktualizováno  0:01
Začátek léta přináší rodinám, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem, jednu dobrou a jednu horší zprávu. Tak jako každý rok, i letos se regulované nájmy od července plošně zvedají - tentokrát nejméně o čtyři procenta a v bytech s velkým příslušenstvím i o víc. Dobrá zpráva spočívá v tom, že vznikající vláda chce v příštích čtyřech letech zachovat současné pozvolné tempo deregulace a slibuje ochránit tuto skupinu lidí před jakýmkoli prudkým zvýšením výdajů na bydlení.

A to i ve velkých městech, kde je regulované nájemné pro starousedlíky často několikanásobně nižší oproti tomu, co musí platit lidé, kteří se stěhují a sjednávají si nájemné nově podle nabídky v inzerátech.

"Nechceme prudkou změnu, která by zásadním způsobem ovlivnila sociální situaci nájemníků a výdaje, které vydávají na nájemné," uvedl k plánu ČSSD na příští čtyři roky jeden z jejích hlavních vyjednavačů, Bohuslav Sobotka, kandidát na příštího ministra financí.

Regulace nájmů se vztahuje na smlouvy uzavřené před rokem 1993. Podle ministerstva financí takto bydlí asi milion rodin. Majitelé těchto bytů - v naprosté většině obce - smějí podle výměru ministerstva od července zvednout nájem o čtyři procenta.

Letošní zvýšení však v sobě skrývá jeden chyták. Majitelé totiž zároveň smějí v plné míře započítat nájemníkům rozlohu koupelny, záchodu a dalšího příslušenství, u něhož se dosud do nájmu počítala jen polovina.

"Ve starší zástavbě jsou někdy koupelny velké, třeba i o výměře osmi metrů. Pokud má takový byt i větší sklep, může narůst cena nájemného až o patnáct procent," varoval Jiří Opalecký z Městského úřadu ve Starém Plzenci. Tak velký skok však ministerští úředníci považují za výjimečný - většině rodin podle nich stoupne účet o čtyři až sedm procent.

Regulované nájmy porostou, ale jen zvolna
Pozvolné zvyšování regulovaného nájemného, jaké je naplánováno na příští týden, se bude patrně opakovat i příští čtyři roky. Sociální demokraté, budou-li udávat směr budoucímu vládnímu kabinetu, si totiž kladou za cíl zabránit jakýmkoli velkým změnám v nájemním bydlení a chtějí uchránit obyvatele bytů s regulovaným nájmem před jakýmikoli otřesy.

Tato skupina lidí - podle odhadů ministerstva financí jde zhruba o milion domácností - tak může mít další čtyři roky relativní klid. Naproti tomu rodiny, které nájem teprve hledají, se budou především ve velkých městech dál setkávat s cenami o několik pater vyššími. Nájemníci tak dál zůstanou rozděleni na dva tábory, jejichž náklady na bydlení se podstatně liší.

"Za stometrový byt s regulovaným nájmem na Vinohradech se platí kolem 3800 korun. Tentýž byt na trhu jinak vyjde nejméně na 13 až 15 tisíc," uvádí místostarostka Prahy 2 Jana Černochová.

Současná situace, která podle pražských radních ponouká velké množství lidí k ilegálním obchodům s dekrety či k černým pronájmům, se během posledních let proměnila v jeden z nejtěžších problémů bytové politiky.

"Několikrát jsme spolupracovali s policií, podávali trestní oznámení, ale pořád to je minimum případů, které takto podchytíte, proti tomu, co se v Praze děje," uvádí Černochová.

Vláda, bude-li chtít zbavit nájemníky veškerých starostí, musí v nejbližší době reagovat na pochybnosti Ústavního soudu o spravedlnosti současného režimu. Soud totiž již jednou zrušil stávající režim regulace jako protiústavní. Poté, co vláda narychlo obešla verdikt soudu novou, obdobnou vyhláškou, si k Ústavnímu soudu ve stejné věci stěžoval také ombudsman Otakar Motejl, jehož podnět nyní soudci zkoumají.

Právní zmatky by podle sociálních demokratů měl vyřešit staronový zákon o nájemném, který ČSSD předloni neúspěšně navrhovala v parlamentu. Nyní sociální demokraté vzhledem k příznivějším volebním výsledkům věří ve větší úspěch.

Zákon, jehož vznik chce ČSSD zakotvit už v koaliční smlouvě projednávané nyní s lidovci a Unií svobody, by podle původní verze nájemníkům přinesl pokračování dosavadní praxe. Pronajímatelé, což jsou u bytů s regulovaným nájmem většinou místní radnice, by mohli dál jednou ročně požadovat zvýšení nájemného.

Tuto možnost by měli pouze v případě, kdy regulované nájemné je nižší, než je v dané lokalitě a pro daný typ bytu "obvyklé". Taková situace je však dnes prakticky po celé republice.

"I v těch místech v severních Čechách, kde nájmy a ceny nemovitostí jsou vůbec nejnižší, stále existují pořadníky na byty s regulovaným nájmem, protože nic levnějšího tam není možné sehnat," uvádí Milada Kadlecová z brněnského Institutu regionálních informací, který se celostátními průzkumy v oblasti bydlení zabývá.

Od příštího měsíce se lidem v bytech s regulovaným nájemným zvedne účet o 4 až 7 procent v závislosti na tom, jak velké je v jejich bytě příslušenství. Původní verze nového zákona počítala s každoročním zvyšováním až o deset procent, nyní se bude o tomto tempu diskutovat.

Sobotka: Rychlou deregulaci nechceme

Lidé, kteří získali v minulosti výhodu bytu s regulovaným nájmem, mohou přinejmenším další čtyři roky klidně spát. Sociální demokraté, vítězové voleb a dominantní síla v příští vládě, totiž slibují v regulaci důsledně pokračovat.

A to i přesto, že současná politika blokuje velké množství bytů a prodražuje bydlení těm, kteří si nájem sjednali v posledních letech a regulace se už na ně nevztahuje. Propast mezi volným a regulovaným nájemným, která je značná hlavně ve velkých metropolích, tak bude dále existovat.

Cílem ČSSD bude podle jednoho z jejích hlavních vyjednavačů Bohuslava Sobotky (který je zároveň žhavým kandidátem na post ministra financí v nové vládě) ochránit v první řadě početnou skupinu lidí platících regulovaný nájem.

"Naším cílem není výrazným způsobem urychlit tempo zvyšování regulovaného nájemného oproti současnému vývoji. Nechceme prudkou změnu, která by zásadním způsobem ovlivnila sociální situaci nájemníků, a výdaje, které vydávají na nájemné," uvedl Sobotka - jeden z klíčových mužů připravujících program budoucí vlády.

Podle návrhu koaliční smlouvy chcete znovu navrhovat do sněmovny zákon o nájemném, který jste už jednou předkládali a jehož podstatou bylo uzákonit další pozvolné zvyšování regulovaného nájmů, maximálně o deset procent ročně. Budete nyní předkládat tentýž návrh?
Nebude to tentýž návrh, může doznat ještě určitých úprav. Ale principiálně lze tento návrh brát jako to, s čím půjde ČSSD do debaty o novém systému regulace nájemného. Rýsuje se shoda o tom, že by měl existovat systém, budeme hledat přijatelnou podobu regulace. Budeme hledat kompromis mezi zájmy nájemníků a majitelů nemovitostí.

Deset procent ročně by znamenalo zrychlení proti 4 procentům, o které se nájmy zvednou tento rok. Jste pro zrychlení dnešního tempa?
Rychlé přibližování není náš plán. Naším cílem není výrazným způsobem urychlit tempo zvyšování regulovaného nájemného oproti současnému vývoji. Budeme hledat řešení, které bude kompromisem.

Co říkáte na model, aby se tempo zrychlilo, a lidem, pro něž to nebude únosné, stát doplácel sociální dávky?
Je to návrh, se kterým do debaty přicházejí naši koaliční partneři, ale myslím, že naše současná rozpočtová situace nám neumožňuje příliš zavádět nové sociální dávky a programy. Takže my upřednostňujeme pomalejší tempo zvyšování nájemného a zachování regulačního modelu.

Jak upravíte návrh zákona, který jste předkládali loni?
Ve sněmovně se tehdy debatovalo hlavně o tom maximálním meziročním nárůstu, tedy o oněch deseti procentech. To budeme ještě diskutovat. Ale tento návrh zákona projde legislativním procesem a připomínkovým řízením, bude jej předkládat nová vláda. Nyní jednáme o koaliční smlouvě, která by měla dát prostor ke vzniku zákona. Jeho podrobnosti se budou projednávat později.

Autoři:
  • Nejčtenější

Firma přišla o miliony, při Black Friday kvůli chybě nabízela slevu 97 %

Švédská technologická firma Foreo, která působí i v Česku, nadělila během akce Black Friday kvůli cenové chybě svým...

Je nemravné mít na jogurtu přirážku sto procent, řekl ministr Toman

Kontrola dvojí kvality bude mířit zejména na nadnárodní potravinářské firmy, ty české s ní problém neměly. Ministr...

Jak se podvádí na EET: účtenky se smyšleným kódem i snižování tržeb

Falešná účtenka nebo její nevydání. Finanční správa popisuje, jak podnikatelé upravují software v pokladnách, aby...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto vyplatí zaměstnancům další prémie, na Vánoce vyhlásí dovolenou

Prémii deset tisíc korun za výkon v roce 2019 vyplatí do konce týdne zhruba třiceti tisícům tarifních zaměstnanců...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky
Premium

PŘEHLEDNĚ: Novinky na českých horách a ceny skipasů

Dobrá zpráva pro milovníky horské zimní zábavy. Na českých horách se o víkendu začalo lyžovat. Přinášíme přehled...

Jezera by měla místo uhlí posloužit jako nová energie pro sever Čech

Severní Čechy by se mohly proměnit v ­oblast s největší koncentrací výroby obnovitelné elektrické energie ve střední...

Vláda schválila nová pravidla pro odpady. Skládkování podraží, bude se třídit

Vláda schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s...

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun měsíčně

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun, vláda schválila příslušné nařízení. Informoval o tom...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz