Nájmy v novém roce vystřelí až o polovinu

  3:42aktualizováno  3:42
Přichází druhé kolo zvyšování regulovaného nájemného – nájemníci od 1. ledna zaplatí v průměru o čtvrtinu více. Většina měst se pustila do nejvyššího možného zdražení, které jim povoluje zákon.
Největší rozdíly mezi tržní a deregulovanou cenou panují ve středních Čechách.

Největší rozdíly mezi tržní a deregulovanou cenou panují ve středních Čechách. | foto: MF DNES

důmGRAFIKA
Mapa zdražování nájmů

Nejvíce se zdraží v některých atraktivních pražských částech, například na pražských Vinohradech se od ledna zvýší činže skoro o polovinu. Za průměrný byt 3+1 s plochou 68 metrů čtverečních, který porovnává Český statistický úřad, nájemník zaplatí asi 3 400 korun, tedy asi o 1 100 korun více než letos.

Výrazně si připlatí také nájemníci v Kladně, v Kutné Hoře či Hradci Králové. Naopak zdražení příští rok prakticky nepocítí "regulovaní" nájemníci v Berouně, Chomutově, Karlových Varech či v Teplicích.

"Na regulované nájemné jsme zatím nesahali. Město i přes možnost zvýšení nájemného byty raději prodá," vysvětluje Renata Hybnerová z karlovarského magistrátu.
Spokojený není nikdo
Ani soukromníci s nejvyšším možným zdražením neváhali. "Ano, zdražujeme podle zákonného maxima. Ale myslíme si, že je to stále málo. Snad se to za ty čtyři roky vyrovná," říká František Špaček, spolumajitel domu v centru Prahy, kde za stometrový byt platí nájemníci necelé čtyři tisíce.

Podobně nespokojeným tónem komentuje zdražování majitel domu v Teplicích na severu Čech, který si nepřál být jmenován. Za byt o rozloze sto metrů čtverečních podle svých slov od nájemníků letos dostává 1 957 korun.

"Od prvního ledna můžu zvednout regulované nájemné jen o korunu na metr čtvereční. To je směšné," zlobí se. Vysvětluje, že za rok mu nájemník dá zhruba 24 tisíc.
"Z toho musím zaplatit daň z příjmu, z nemovitosti, pojištění." Dodává, že na opravy mu už nic nezbývá. Nespokojení jsou však také levicoví politici, kteří se stavějí za regulované nájemníky.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa
Poukazují na tvrdost vůči chudším obyvatelům. "Nejde jen o nájemné, ale o celkové náklady na bydlení. Přídavky nestačí, ty naprosto neodpovídají realitě. Důchodci na to mít nebudou, obce už dnes situaci musí řešit, některé musí nouzově vyměnit byty," říká předseda sdružení nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Za předchozích vlád ČSSD se deregulace před pěti lety zastavila a rozdíly mezi tržními a regulovanými nájmy ve většině měst se dál zvýšily. Majitelé domů kvůli ušlému příjmu žalují Českou republiku u Evropského soudu ve Štrasburku.

Sblíží se tržní a regulované nájmy?
Lednové zvýšení nájmů bude druhé v pořadí podle pravidel, na kterých se dohodla trojkoalice s ČSSD v čele v roce 2006. V lednu 2010 může podle nich dosáhnout roční nájem pěti procent z ceny bytu.

"V té době by mohl zákon ztratit svůj význam a obě strany nájemního vztahu budou schopny a ochotny o nájemném za byt vyjednávat," uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které má deregulaci na starosti.

"Deregulace by mohla vést k tomu, že si lidé začnou kupovat vlastní bydlení. To by pak mohlo vyústit dokonce v pokles tržních nájmů, neboť se sníží poptávka po nájemním bydlení," domnívá se sociolog bydlení Martin Lux z Akademie věd ČR.

Velká poptávka
Podle Stanislava Křečka by k rychlejšímu sbližování tržního a deregulovaného nájmu pomohlo jen zdaňování prázdných bytů. "Tak je to třeba v Německu. Jinak totiž majitele nic nepřinutí jít s cenou dolů a byt naplnit," myslí si Křeček.

Největší rozdíly mezi tržní a deregulovanou cenou stále panují ve středních Čechách. V Mladé Boleslavi a v Berouně platí nájemníci tržních bytů pětkrát více než ti v regulovaných.

V těchto městech se totiž zatím příliš nezdražovalo netržní nájemné a zároveň zde lidé bojují o bydlení v blízkosti hlavního města. "Je to velkou poptávkou po bydlení v našem městě. Vyplývá to z jeho polohy," myslí si starosta Berouna Jiří Besser.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz