Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

PŘEHLEDNĚ: Restaurace ano, Airbnb ne. Kterým firmám stát přispěje na nájem

O státní příspěvek na komerční prostory by mohlo mít zájem až 200 tisíc podnikatelů. Ministerstvo průmyslu předpokládá, že pro žadatele bude celkem stačit pět miliard korun. Nárok budou mít například hotely, ale ne provozovatelé Airbnb. Na příspěvek nedosáhnou ti, kteří si komerční prostory pronajímají od příbuzných, ani ti, kteří jsou v prodlení s nájmem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

MF DNES přináší podrobnosti k dotačnímu programu COVID Nájemné, který na pomoc podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí v pondělí schválila vláda. Program, který má odhadem vyjít státní rozpočet na pět miliard korun, má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu.

1. Kdo má nárok na podporu

Podporu budou moci čerpat maloobchody s výjimkou potravin, lékáren, drogerií a benzinek; dále stravovací a ubytovací zařízení a také všechny provozovny služeb včetně kadeřnických salonů. Ty všechny musely po vyhlášení nouzového stavu zůstat od 14. března zavřené. Podporu budou moci čerpat i ti podnikatelé, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop.

PŘEHLEDNĚ: Nájemní prázdniny aneb Jak odložit placení za byt

Zprostředkovatelé, kteří si od různých majitelů najímají komerční prostory, aby je dál pronajímali, na příspěvek mít nárok nebudou.

Žádat mohou provozovatelé hotelů a penzionů, které nicméně musejí být provozovnou a musely z důvodu rozhodnutí vlády přerušit svou činnost. Program za poskytování služeb zákazníkům v provozovně nepovažuje nájem či podnájem, takže nárok nebudou mít ubytovny ani podnikatelé, kteří si pronajímají byty, aby je dál pronajímali, například prostřednictvím Airbnb.

2. Co musí žadatel o podporu splnit

Zájemci si musejí nejprve vyjednat 30procentní slevu na nájemném u pronajímatele. Tam, kde je pronajímatelem stát, bude sleva poskytnuta automaticky, ujistilo ministerstvo průmyslu. Nájemní smlouva přitom musela být uzavřena před 12. březnem.

Aby nedocházelo k dodatečným manipulacím se skutečnou výší nájemného, bude třeba doložit doklad o uhrazeném nájemném za leden a únor. Pokud ještě nejsou splatné, tak i starší úhrady. Dokládat se bude například výpisem z bankovního účtu.

Pokud žadatel nemá historii, protože uzavřel nájemní smlouvu až začátkem března, musí doložit uhrazení poměrné části nájmu před 12. březnem, například vystaveným dokladem od pronajímatele. Problém nastává, pokud žadatel neplatil nájem před koronakrizí. S dlužníky program nepočítá.

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

Žadatel bude muset nájmy za duben až červen z větší části zaplatit předem, státní příspěvek dostane až zpětně. K žádosti bude tak muset předložit doklady o zaplacení 50 procent nájemného za zmíněné měsíce a doklad o zaplacení DPH ze 70 procent nájemného. Stát se tím chce pojistit proti neplatičům DPH.

Podporu nebude moci čerpat podnikatel, který je s pronajímatelem prostor osobou spřízněnou – například přes statutární orgány obou firem, případně má pronajímatel finanční podíl u nájemce nebo jde o sesterské subjekty. A nepůjde to ani v případě, že si podnikatel pronajímá nemovitost k podnikání od někoho ze své rodiny, nebo dokonce sám sobě. Podle ministerstva si mohou spříznění obchodní partneři ve vlastním zájmu vyjít vstříc a nepotřebují pomoc státu.

3. Nakolik stát s nájemným pomůže

Stát by mohl být velkorysejší, hodnotí ekonom vládní plán úhrady nájemného

Pokud se podnikateli podaří dojednat s pronajímatelem slevu z původní výše nájmu ve výši 30 procent, dá mu stát dalších 50 procent, a podnikatel tak zaplatí jen 20 procent ze svého za měsíce duben, květen a červen. Státní příspěvek přijde přímo žadateli, tedy podnikateli, který platí nájemné za svou provozovnu.

Příspěvek je omezen stropem deset milionů korun na podnikatele. Aby je podvodně nečerpal někdo jiný, příspěvek se vztahuje na IČO a ministerstvo průmyslu a obchodu ujišťuje, že nastaví kontrolní mechanismy tak, aby úřady žadatele vždy prokazatelně identifikovaly.

4. Kdy se program COVID Nájemné spustí?

Podpora je poskytována za celé měsíce duben, květen a červen v případě, že podnikateli byl zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020. Pokud nájemce nebo pronajímatel ukončí nájem v období mezi dubnem a červnem, lze žádat o dotaci jen do data ukončení nájmu.

Program se zřejmě spustí nejdřív v první půli června. Čeká se na vyjádření Evropské komise, která musí takzvanou veřejnou podporu soukromým subjektům notifikovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďaři zrušili strop na pohonné hmoty, situace už byla neudržitelná

Nestává se často, aby vláda svolávala tiskovou konferenci na půl jedenáctou večer. V případě Maďarska ale situace...

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie už levné nebudou, máme tu nový normál, říkají analytici

Česká ekonomika se nachází v mělké recesi, která neskončí ani v roce 2023, uvedli analytici ČSOB. Vysoká inflace bude...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Objem žádostí o fotovoltaiku se zvýšil 2000krát, uvedl Jurečka

O solární elektrárny je nyní v Česku rekordní zájem. Za dva roky se objem žádostí o instalaci fotovoltaiky zvýšil více...

Česká firma vyvinula trojtest. Funguje na chřipku, covid i RS virus

Česká společnost Diana Biotechnologies vyvinula PCR test, který odhalí tři onemocnění – chřipku, covid 19 i RS virus....

Návrat do minulosti. Jaké dárky se nakupovaly o Vánocích 1983?

Vánoční nákupy právě vrcholí, jenže zatímco dnes se na e-shopu dá vše pořídit za pár minut, před čtyřiceti se nadílka...

Nová vyhláška dostane soláry na bytovky, nepřejícím sousedům navzdory

Instalovat fotovoltaické panely na střechu panelového domu je za stávajících zákonů téměř nemožné. Všichni sousedé se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...