Nahráváte? Tak zaplaťte!

  22:53aktualizováno  22:53
Ve vší tichosti začal platit zákon, z nějž mohou mít radost umělci. Lépe ochrání jejich práva. Ale každý, kdo si koupí nové video, magnetofon či si jen zajde do kopírovacího centra, jim přispěje do kasy. Provozovatelé copy center a prodejci elektroniky proto varují: Budeme zdražovat. Poplatky se pohybují od desetihaléřů po stokoruny. Nejkontroverznější jsou nové poplatky při kopírování.

"Podle výkladů autorů zákona by se poplatky měly odvádět bez ohledu na to, co se kopíruje. Jedná se o úzus, který respektuje celá Evropa," tvrdí Ladislav Simon, ředitel agentury Dilia, jež zastupuje divadelní a literární umělce a která by poplatky měla od kopírovacích center aspoň zčásti vybírat.

To by však znamenalo, že člověk zaplatí i za kopírování výkresu vlastního dítěte a zvláštní poplatek by dostala organizace na ochranu autorských práv.

Ze zákona však není jednoznačně jasné, zda se musí platit extra deset haléřů za opravdu každý list papíru, který projede kopírkou. Ustanovení lze totiž chápat také tak, že příplatek se platí jen při rozmnožování autorského díla. Tuto verzi uplatňují provozovatelé kopírovacích center, kteří nechtějí přijít o peníze.

"Dle našeho názoru je to obrovská křivda, 99 procent toho, co se kopíruje, nemá s autorskými právy nic společného. Povedeme o tom soudní spor a doufám, že jej vyhrajeme a poplatky budeme platit jen z autorských děl," uvádí předseda asociace copy center Roman Petr ze společnosti Copy General.

"Kdybychom platili úplně za každou stránku, pak jen my bychom od prosince odvedli přes tři sta tisíc korun. Za rok by to pro celé odvětví znamenalo stovky milionů korun," soudí Petr.

Nově se zavádí například poplatky za dovoz elektroniky, na kterou lze nahrávat obraz či zvuk - tedy magnetofonů, hi-fi věží či videí. Poplatek činí 1,5 až tři procenta z ceny výrobce, či z ceny, za niž zboží překročí hranice. Podobný poplatek se bude odvádět i za nákup kopírovacího stroje a za kazety či jiné nosiče obrazu a zvuku.

"Z kazet se poplatky platí už osm let, u elektroniky se ale jedná u novinku, v Evropě však běžnou," říká šéf Ochranného svazu autorského (OSA) Josef Slanina.
Dovozci a prodejci elektroniky nové nařízení nijak nerozporují, i v této oblasti však panují zmatky.

"Ministerstvo kultury doposud nikoho nepověřilo, aby peníze vybíral, a dovozci proto nevědí, kam poplatky odvádět," uvedl expert na autorské právo Petr Pečený.

Poplatky pro umělce dnes shromažďují právě organizace jako DILIA či OSA. OSA zastupuje hudební skladatele a textaře a vybrané peníze dnes rozděluje podle toho, jaké písně se hrají v rádiích a vydávají na kompaktních discích.

V roce 1999 vybrala na poplatcích za kazety 2,7 milionu korun a Slanina věří tomu, že několik dalších milionů přibude díky zpoplatnění elektroniky.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

CREDITAS: z banky pro zhodnocení úspor je lídr v technologiích se širokou nabídkou produktů

Málokterá finanční instituce zažila v uplynulých třech letech tak dynamický růst jako Banka CREDITAS. Přízeň klientů si...

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz