Na Y2K dá svět stamiliardy dolarů

aktualizováno 
P r a h a - Za počítačovým problémem roku 2000, kterému se říká Y2K, se neskrývají jen katastrofické vize padajících letadel a měst bez elektrického proudu, ale také velký obchod. A to především pro počítačové firmy - podle hrubých odhadů poradenské společnosti Gartner Group se na celém světě vydá na bezproblémový přechod počítačů do nového roku zhruba 300 až 600 miliard dolarů, tedy až jedenadvacet bilionů korun.

Kdyby se tato částka rozdělila mezi všechny obyvatele planety, musel by každý přispět padesáti až sto dolary.

Například tuzemská pobočka britské firmy Logica poskytující poradenství a zavádění informačních systémů odhaduje, že projekty bezprostředně spojené s rokem 2000 se na letošních tržbách budou podílet zhruba deseti procenty.

Letošní obrat firma neuvedla, loni však Logica utržila 900 milionů korun.

A byznys nekončí ani s posledním dnem roku - počítačoví experti se už těší, jak budou řešit problémy Y2K i na začátku toho příštího, a čekají velkou poptávku po svých službách.

„Po Novém roce totiž objeví problémy ještě řada firem, které přípravy nějak podcenily,“ míní Jiří Hub z firmy LCS International.

Na své si chtějí přijít také prodejci suvenýrů, taxikáři či hospodští, těm však Y2K trochu zkřížil plány. Některé londýnské kluby si sice stále účtují za poslední večer v roce až sto liber, nyní však musely slevit. Obavy z technických problémů spoustu lidí přiměly, aby oslavovali doma.


Y2K je obchod i v tuzemsku, neví se však, jak velký

Zatímco se počítačoví analytici předních firem předhánějí v odhadech, na kolik svět přijde potlačení rizik počítačového problému Y2K, pro Českou republiku zatím není k dispozici ani přibližný odhad.

Podle mluvčího Národního koordinačního střediska Vladimíra Ilieva jsou známy jen výdaje bankovního sektoru. „Banky vynaložily zhruba jednu miliardu korun.

Přesnější údaje za ostatní oblasti však budeme znát až počátkem příštího roku,“ uvedl Iliev.

Experti však varují, že jakýkoli odhad je problematický. Často lze totiž jen obtížně rozlišit náklady způsobené přechodem na rok 2000 od normální údržby a nákupu nových verzí programů a vybavení.

Většina příprav, především u větších podniků, byla dokončena počátkem podzimu. „Největší část připadla na září a říjen. V listopadu to už bylo minimum,“ tvrdí ředitel společnosti Logica Václav Růžička.

Naproti tomu menší tuzemské firmy nechávaly vše často na poslední chvíli. „V letošním roce jsme zaznamenali značný růst obratu, a hlavně v závěru roku se velmi zvedl zájem o náš podnikový systém Helios. Ten je určen právě pro menší firmy a zde se domnívám, že řada z nich ještě narychlo nahrazovala dosavadní firemní software,“ míní marketingový ředitel LCS International Jiří Hub.

Česká pobočka největší softwarové firmy Microsoft zaznamená letos podle svého generálního ředitele Jana Mühlfeita přírůstek obratu o patnáct až dvacet procent. „A to i přesto, že odhaduji pokles prodeje počítačů v posledním čtvrtletí letošního roku zhruba o deset procent kvůli nákupům odloženým až na začátek příštího roku,“ soudí Mühlfeit.

Velcí tuzemští prodejci značkových počítačů sice jeho slova příliš nepotvrdili, v celosvětovém měřítku se však obavy z poklesu tržeb na konci roku objevily. „Největší firmy v Americe a stejně tak vláda už někdy v polovině roku omezily výdaje. Zastavily se nákupy programů, počítačů - všeho,“ sdělil agentuře Reuters viceprezident denverské firmy RSA Companies Scott Lutz.

Například IBM se obává, že meziroční pokles zisku za čtvrté čtvrtletí by mohl dosáhnout patnácti až dvaceti procent.

Výrobci počítačů se však kromě dodávek techniky podíleli na přípravě přechodu do roku 2000 také poradenstvím. Například Investiční a Poštovní banka takto spolupracovala s firmami PVT a Compaq, velký zájem zaznamenal o audity a analýzy také Autocont. Externí spolupracovníky si najímala i většina dalších firem, například Český Telecom a EuroTel vsadily na služby PricewaterhouseCoopers, Komerční banka konzultovala přípravy s Andersen Consulting či Gartner Group.

Logica spolupracovala na testech infrastruktury v Aholdu, Euronově nebo České rafinérské.

„Rozsah spolupráce byl různý u České rafinérské jsme zpracovali větší část, v případě Aholdu a Euronovy jsme se o práci podělili zhruba stejným dílem,“ vysvětluje Růžička.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz