Úřady práce se vrací ke starému systému. Fronty jsou i kvůli začátku roku

  12:25aktualizováno  12:25
Na některých úřadech práce se tvoří fronty, ale jinde je situace poměrně klidná. Vedle přechodu na staronový systém výplaty sociálních dávek nápor souvisí i se začátkem roku. Je třetí pracovní den nového roku a na úřady přicházejí i nezaměstnaní, které propustili s koncem minulého roku.
Potíže s přechodem na jiný systém se netýkají dávek státní sociální podpory, kam patří přídavky na děti, rodičovská, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a podpora pro pěstouny. (Ilustrační foto)

Potíže s přechodem na jiný systém se netýkají dávek státní sociální podpory, kam patří přídavky na děti, rodičovská, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a podpora pro pěstouny. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

S nepořízenou například odcházeli lidé z jedné z brněnských poboček úřadu práce, protože systém vyplácení dávek nefungoval. Úředníci je odkázali se žádostí o sociální dávky na příští týden nebo pozdější dobu. "Nefunguje systém, od lidí přijímáme podklady. Až bude systém v provozu, dávky jim zašleme," uvedla jedna ze zaměstnankyň úřadu.

Úřady pracují na zprovoznění systému

Podle ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka jeho úřad podniká vše pro to, aby lidé dostali své dávky včas.

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková doplnila, že nyní nabíhají jednotlivé aplikace pro konkrétní dávkové systémy. Zaměstnanci úřadů práce získávají přístupová práva, aby se mohli do systémů přihlásit a pracovat v nich.

Výplata dávek s lednovým termínem je tak zajištěna a příjemci se o své peníze tedy nemusí bát.

"Uvědomujeme si, že každá nejistota může být pro klienty obtížná. Nechceme je proto znepokojovat a mohu ujistit veřejnost, že naši lidé jsou připraveni pracovat i přesčas, bude-li to nezbytné. Tak, abychom zajistili co nejhladší průběh přechodu na nové informační systémy," zdůraznila Bílková.

Někteří klienti však podle ní dostanou své dávky později, než jsou zvyklí. Maximálně však v řádu dnů.

"Nebude zaplacené ošacení, nebude zaplacený nájem. Budeme mít dluhy na elektřině, na plynu. Z čeho děti máme živit? Jedině, že by nám dali peníze za to, že čekáme, ale oni nám nic nedají, oni na nás kašlou," rozčílila se čekající klientka.

S nepořízenou z úřadu odcházela z ostravské pobočky úřadu práce i Kateřina Placková, která má dvě malé děti a na sociálních dávkách je závislá. "Nový ještě neběží a starý už neběží, nám bylo řečeno. Nevyřídila jsem nic, dávky nevědí vůbec, kdy budou vyplácet," řekla.

Ředitelka krajské pobočky v Ostravě Yvona Jungová ale ujišťuje klienty, že dávky nejsou ohroženy. Úřad podle ní pracuje ve standardním režimu. "To, že se budou převádět data do jiného systému, naprosto neohrožuje výplatu dávek, ať už jakýchkoliv. Nehledě na to, že část dávek státní sociální podpory vůbec nemění systém vyplácení, takže absolutně není důvod k žádné panice," ujistila Jungová.

Několik desítek lidí vytvořilo poměrně dlouhé fronty například na úřadu práce v Kladně. Podle jeho ředitele Jiřího Davida je to však pravidelným jevem na začátku každého roku, kdy na úřad chodí lidé, kteří ukončili zaměstnání ke konci předchozího roku a nyní hledají nové.

Fronty se tvořily i v Mladé Boleslavi. "Máme plno, museli jsme posílit počet pracovníků," informoval ředitel úřadu Pavel Krpálek.

V Pardubicích pokračoval i třetí pracovní den roku nápor, který úřad zažívá začátkem každého roku. "S registrací nemáme větší problémy, naši pracovníci to umějí. Systém je pružnější a lidé nepoznají vůbec nic," ujistil ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Vedoucí pobočky v České Lípě Marcela Ottová řekla, že v mimořádných případech klienti peníze dostanou. "Pokud by se ale někdo skutečně dostal do problémů, jsme připraveni vypomoci hotovostí. Peníze máme připravené. Zatím jde ale jen o ojedinělé případy," popsala.

Úředníkům úřadu práce v Ústí nad Labem se podařilo v pátek zajistit výplatu příspěvku na péči. "Myslím, že z 99 procent kolegyně přišly do práce a vyplatily je. Tím jsme jeden problém vyřešili," řekl ředitel krajské pobočky Radim Gabriel.

Ve Zlíně plánují přesčasy

Asi čtyři desítky lidí čekaly ráno na českobudějovickém úřadu práce. Situace kolem přechodu na staronový systém se podle zástupce ředitele Vladimíra Brablece vyjasní později. "Odpoledne je v plánu videokonference s generálním ředitelstvím, při které krajská pracoviště dostanou informace k dalšímu postupu," sdělil.

"Lidé by své dávky měli dostat v řádných termínech," poznamenala Miriam Majdyšová, pověřená vedením krajské pobočky úřadu práce ve Zlíně. Na úřadu se dopoledne občas tvořily fronty, v nich čekalo i několik desítek lidí. Podle Majdyšové je to však na začátku každého měsíce běžné.

Po převedení dat chce úřad zahájit standardní provoz a připravovat dávky k proplacení. "Až budou data, počítáme s přesčasovou prací i prací o víkendech," ujistila. Personální posílení úřad neplánuje. Nechce využít ani krizových variant, jako vyplácení dávek v hotovosti. Na zaslání dávky mají úředníci 30 dní od přiznání dávky.

Podělte se o příběh

Máte problém s výplatou dávek? Nepřišly vám včas? Neuspěli jste na úřadě? Napište nám své zkušenosti na jitka.vlkova@mfdnes.cz nebo lenka.petrasova@mfdnes.cz  

Úředníci pracovali od roku 2012 se systémem, který ministerstvo práce pod tehdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle antimonopolního úřadu tím resorty porušily zákon o veřejných zakázkách, zakázal tedy systém k 28. prosinci používat. Ministerstvo se vrátilo k původnímu dodavateli, firmě OKsystem (více čtěte zde).

Potíže s přechodem na jiný systém se netýkají dávek státní sociální podpory, kam patří přídavky na děti, rodičovská, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a podpora pro pěstouny.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Madeta přijde o dodávky mléka. Můžeme vyřazovat výrobky, řekl její šéf

Madeta je největší zpracovatel mléka v zemi. V Plané nad Lužnicí chystá stavbu...

Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně. Mlékařské a hospodářské...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Konec éry hypermarketů? Češi upřednostňují pohodlný nákup v menší prodejně

Ilustrační snímek

V tuzemsku nejrychleji rostou diskontní prodejny, menší supermarkety a drogerie, neboť zákazníci při nakupování...

Najdete na iDNES.cz