Na svých lidech firmy šetří, partnery však na večírky zvou

  1:43aktualizováno  1:43
Firemní večírky letos narozdíl od minulého roku budou. Podniky nejsou z krize tak vyděšené jako loni a výdaje na předvánoční veselí už tak neřežou. Přednost ovšem mají akce pro jejich zákazníky a partnery, zaměstnanci stojí často až v druhé řadě. Přesto ani oni zkrátka nepřijdou.
Do firem se vrátily vánoční večírky, jejich rozpočty jsou ale většinou výrazně nižší než dříve. Ilustrační foto

Do firem se vrátily vánoční večírky, jejich rozpočty jsou ale většinou výrazně nižší než dříve. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Firmy se snaží v první řadě uspokojit především své klienty a až teprve potom přijdou na řadu akce pro zaměstnance. Také jsou skromnější než dříve," vysvětluje Jana Zbortková z agentury GCI Hill&Knowlton, která se pořádáním akcí zabývá.

Podle ní je šetření nejvíce poznat například v razantním úbytku tematických večírků. "První, kde se dá ušetřit, jsou dekorace. Často jsou tak nynější akce už více o jídle a pití než o nějaké řízené zábavě," dodala Zbortková.

I tak je před Vánocemi veseleji než loni, kdy byly firmy vyděšené z krize a jejich šéfové nevěděli, jak se bude situace dále vyvíjet. A prvním z úsporných opatření bylo právě rušení večírků.

"Teď se však situace trochu zlepšila. Vedení podniků ví, že je dobré se jednou za čas s lidmi z fabrik potkat a neformálně s nimi promluvit. Do řady společností se tak večírky letos vrátily," popisuje krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Večírek ano, ale s malým rozpočtem

Zbortková upozorňuje, že pokud se po roce přece jen nějaká firma k večírku vrátí, spojí jej zpravidla s nějakou formou prezentace výsledků a hodnocením uplynulého roku.

Zejména mimo Prahu se přitom Zbortková setkává s tím, že podobné akce chtějí klienti organizovat i za 350 korun na hlavu. A to je už je podle ní suma, za kterou se důstojný večírek pořádá velmi těžko.

Přehnané očekávání nízkých cen ve jménu krize potvrzuje i Michal Charvát ze společnosti Ogilvy Action. "Velmi často od našich zákazníků slyšíme větu, že chtějí stejnou akci jako před rokem, ale mnohem levněji. A to je v mnoha případech nerealizovatelné," tvrdí Charvát.

Kromě skromnější výzdoby a programu hraje šetření do karet také to, že šly s cenami výrazně dolů restaurace, které nyní často nabízejí pronájmy i o polovinu levněji než před rokem. Vidí tady příležitost, jak se na předvánočním období "zahojit". Podle Českého statistického úřadu totiž tržby restaurací za prvních devět měsíců letošního roku propadly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 9,4 procenta.

Za partnery firmy utrácí stále stejně, jinde šetří

"Výdaje za propagaci se určitě omezit nevyplácí. Na to jsou zákazníci velmi citliví, a pokud by byly nižší výdaje na klientské akce nějak výrazně znatelné, nedělalo by to firmě dobrou pověst," uvedl jeden ze zakladatelů IT firmy Power Systems Michal Tomeš.

"Kde jsou potřeba oslovit zákazníci, tam se šetřit nesmí. Setkávání s nimi je klíčové," potvrzuje jeho slova Charvát.

Například české zastoupení technologické společnosti Hewlett-Packard v loňském roce dostalo z americké centrály zákaz pořádání večírků pro zaměstnance, o klientských akcích se ovšem nemluvilo.

"Letos už jsme nedostali od vedení žádné omezení. Přesto si případné večírky řeší každé oddělení v rámci vlastních rozpočtů," říká mluvčí českého a slovenského HP Karel Taschner.

Aby alespoň nějaké prostředky podniky uspořily, sahají mnohem více než před rokem k organizaci předvánočních merend vlastními silami. Také je rozkládají do delšího časového období. Zatímco v dřívějších letech byl prosinec doslova nacpán setkáními, z nichž se mnohá z jednoho oboru překrývala ve stejném dni, nyní probíhají od listopadu až do ledna dalšího roku. Z předvánočních posezení se tak mnohdy stávají novoroční party.

Podle představitelů společností, které se organizací firemních akcí zabývají, došlo k největšímu propadu výdajů za tyto akce loni. Po startu finanční krize v loňském říjnu, který odmávl pád banky Lehman Brothers, zejména nadnárodní korporace prakticky zastavily jakékoli postradatelné výdaje. Ve výsledku propadly útraty za předvánoční večírky o 30 až 40 procent.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Americké pivní soutěže jsou lepší než ty české, říká vrchní sládek Budvaru

Vrchní sládek Budějovického Budvaru Adam Brož vyzdvihuje spolupráci s malými pivovary. Ale základem podle něj zůstane...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Brambory možná podraží, přestože je česká úroda dobrá, tvrdí pěstitelé

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů oproti loňsku vyšší o 57 tisíc tun. Brambory však možná zdraží, záležet bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz