Na Přerovsku našli nový hit, Vánoce si levně obstarají z exekucí

  16:14aktualizováno  16:14
Stále více lidí z Přerovska nakupuje vánoční dárky ve veřejných dražbách, kde se prodávají věci zabavené během exekucí. Kupující se sice musí smířit s tím, že jeho dárek už někdo předtím používal a není na něj záruka, většinou však zboží pořídí mnohem levněji než v obchodě nebo na internetu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tak například počáteční cena za domácí kino se v dražbě pohybuje od tisíce korun a často se příliš nezvýší. Lednice se nabízí od pětistovky, notebook se začíná dražit od tisícovky.

Podle statistik Exekutorského úřadu Přerov, který patří mezi největší v zemi, a který zájem lidí o dražby spočítal, se za letošní listopad a prosinec zvedl počet zájemců o věci z exekucí o pětadvacet procent. "V poslední době jsou naše dražební místnosti narvané k prasknutí. Dražitelé se netají tím, že přijeli pro své blízké levně pořídit dárky pod vánoční stromek," říká soudní exekutor Tomáš Vrána.

Jen během posledních předvánočních dražeb podle něj přišlo pokaždé o sto lidí víc, než chodí běžně.

Zabavené věci se prodávají od třetiny odhadní ceny

"V jiných měsících máme v průměru okolo 220 zájemců. Před Vánocemi jich byly vždy minimálně tři stovky. Není se co divit, některé dražené položky jsou téměř nové, přičemž jejich vyvolávací cena je o dvě třetiny nižší než v obchodech. V nabídce jsou televizory, kamery, DVD přehrávače, žehličky, housle a kytary, nábytek, jízdní kola či dokonce automobily se zde prodávají již za jednu třetinu odhadní ceny," doplňuje Vrána.

Například Andrea Jiříková, která se jedné z předvánočních dražeb zúčastnila, si odnesla televizi Samsung s úhlopříčkou 110 centimetrů. Vydražila ji za 3500 korun. "Nejprve jsem prošla obchody a internet, abych věděla, do kolika ještě můžu dražit. Byla jsem ochotná jít až na pět tisíc korun," prozradila žena, která k televizi levně získala i PC Intel Pentium Premium za zhruba tři tisícovky.

Vydražené věci nejde reklamovat 

I když jsou televize i počítač téměř nové, nemůže paní Jiříková počítat s žádnou zárukou. "Věc se prodává tak, jak leží a běží. Dražitel si předměty, o které má zájem, může předem prohlédnout a případná rizika pak nese on," upozorňuje mluvčí Exekutorské komory České republiky Monika Zajícová. Prohlídka věcí začíná zpravidla aspoň hodinu před dražbou.

Na tu chodí pravidelně i Vlastimil Varyš. "Mám hranici, nad kterou nepůjdu. Vím, za kolik se věci, co chci, dají pořídit v zastavárnách, takže to s přihazováním nehrotím," řekl muž, který si naposled vydražil například mobil za sto padesát korun. Dá ho prý dceři k Vánocům.

Exekutoři počítají s tím, že letos dosáhne počet všech exekucí v České republice 700 000, čímž zákonitě vzroste i počet dražených movitých předmětů.

"V letošním roce jsme vydražili již více než pět a půl tisíce položek movitého majetku, což je oproti loňsku o devatenáct procent více," dodává přerovský exekutor Vrána, podle kterého lze přehled dražeb movitých věcí pořádaný dalšími exekutorskými úřady v různých částech republiky nalézt na serveru Exekutorské komory České republiky.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

DOMEQ - společné prostory 2

Ceny bytů v Česku narazily na strop, takže někteří realitní investoři pokukují po jiných příležitostech, jak by své...

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Najdete na iDNES.cz