Důvod je prostý, pivovar po letech znovu zprovoznil jednu z nejznámějších plzeňských restaurací, šenk Na Parkánu. A tenhle hostinec se stal součástí muzea.
"Nepůjde o žádný skanzen, šenk bude běžně přístupný všem hostům, nejen návštěvníkům muzea," vysvětluje Jindřiška Eliášková z Plzeňského Prazdroje.
Kdysi slavný hostinec postihl před lety smutný osud - kvůli špatnému technickému stavu zázemí jej majitel, tedy pivovar, zavřel. Pípy v historicky cenné budově vyschly. Teď opět budou plnit půllitry. A dokonce mokem zcela výjimečným, který zatím nikdy neopustil brány plzeňského pivovaru. Hosté si budou moci nechat načepovat nefiltrované a nepasterované plzeňské.
"Ležák Pilsner Urquell se zbytky kvasnic, který neprošel filtrací a pasterizací, se vyrábí v pivovaru pro potřeby Pivovarského muzea a šenku Na Parkánu," upozorňuje Jindřiška Eliášková. Pro ty konzervativnější návštěvníky bude v restauraci připravena i klasická plzeňská prémiová dvanáctka.
Interiér restaurace se nese v duchu muzea, jehož je součástí. Jedna z místností je například zařízena tak, aby přiblížila podobu pohostinství z 19. století. Část výzdoby pochází přímo z depozitářů muzea - od archaických láhví, přes historické džbány až po funkční model historické varny, která sklízela úspěchy na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.
Zprovozněním šenku novinky v Pivovarském muzeu nekončí. Od června si budou moci návštěvníci prohlédnout další nově vybudovanou část muzejních expozic. V ní třeba opravdový parkán, tedy místo mezi městskými hradebními zdmi, kde pivovarští připravují ukázku tradiční starobylé chmelnice. Nově přístupný bude i dvorek právovárečného domu.