Na Mladoboleslavsku přibývají desítky bytů

  9:55aktualizováno  9:55
Výstavba bytových a rodinných domů v bývalém vojenském prostoru rychle pokračuje v Luštěnicích na Mladoboleslavsku. Do nových bytů se tento měsíc nastěhovalo dvacet šest rodin, třicet devět nových bytů vznikne do konce roku.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

"Navíc plánujeme, že ještě letos začneme s výstavbou čtyř třináctibytových domů, které by měly být dokončeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

"Vše záleží na penězích. Dotaci už máme, teď sháníme peníze na dofinancování výstavby. Musíme si vzít úvěr,“ doplnil.nčeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení vznikaly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě. To bylo v roce 1997.

"Začali jsme rekonstrukcí tří panelových domů po vojácích. V nich je nyní dvě stě dvacet devět opravených bytů o velikosti od jedna plus jedna až tři plus jedna," uvedl Jakubec.

Do obce jezdí i městské autobusy z Boleslavi
Stranou obce tak během několika let vyrostly nové čtvrti, kam již loni začaly dojíždět i městské autobusy z Mladé Boleslavi.

Kromě bytů, které staví s pomocí dotací obec, v Luštěnicích buduje soukromá firma řadové rodinné domky. "Bude jich celkem sto čtrnáct, z toho zhruba šedesát je už zkolaudovaných a obydlených," podotkl starosta.

Luštěnice měly v roce 1991 necelých 880 obyvatel, o deset let později už to bylo skoro 1360 občanů. "K dnešku zde žije tisíc šest set padesát obyvatel, kteří jsou v Luštěnicích trvale hlášeni," řekl Václav Jakubec. Podle něj má však obec celkem ke dvěma tisícům občanů - zhruba tři stovky lidí, kteří zde žijí, nejsou v obci trvale hlášeny.

"To je docela problém, protože kvůli tomu už teď přicházíme o zhruba milion a půl korun ročně na daních. Ale nelze s tím nic dělat, nikoho nemůžeme nutit, aby se u nás přihlásil k trvalému pobytu," dodal starosta.

Do nových bytů a domků v Luštěnicích se stěhují lidé z okolí, ale také z Prahy. "Máme výhodu, že nedaleko je Mladá Boleslav. Mnoho lidí, kteří se k nám stěhují, jsou zaměstnanci Škody," řekl starosta. Počítá s tím, že po dostavění bytů přibude obci ještě asi dalších tisíc obyvatel.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V obci vznikne do příštího roku asi 500 nových bytů. S tím ovšem souvisí i problém s narůstajícím počtem malých dětí. Situace není podle Jakubce zatím kritická, ale v budoucnu bude nutné rozšířit základní školu. Na novou mateřskou školu obec nemá peníze, děti budou muset v dalších letech dojíždět do okolních školek. V luštěnické mateřské škole budou přednostně přijímány děti rodičů s trvalým pobytem v obci.

Vedení obce nyní řeší, co dál s asi 25 hektary pozemků v bývalém vojenském prostoru. "Chceme pokračovat s bytovou výstavbou. Máme v plánu vybudovat zároveň veškeré zázemí se službami, které lidé k žití potřebují," podotkl Václav Jakubec.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz