Zatykač by musel posvětit soud, což je poté, co justice svolila obvinit Koženého v nepřítomnosti, docela pravděpodobné. Státní zástupce, který Koženého obvinil z jedenáctimiliardového podvodu, už druhý den není k zastižení.
Kožený však poslední kroky české justice neuznává. V úterý prohlásil, že si nenajme ani advokáta, který by jej v Česku hájil. Obhájce mu stanovil soud. Ani zatykače se prý nebojí. "I kdyby vydali zatykač, podniknu kroky, aby byl stažen. Jsem občan cizího státu a relevantní orgány jsou pro mě ty zdejší. S těmi spolupracuji, to česká policie ví, nemůže tvrdit, že jsem uprchlý," říká.
Policii se až po dvou letech podařilo přesvědčit žalobce, aby začal Koženého a jeho spolupracovníka Borise Vostrého stíhat jako uprchlé osoby. Konečně se tak vyšetřovatelé mohou hnout z místa a pokusit se dostat k jeho majetku a zablokovat jej.
Problém je, že v obstavování majetku Viktora Koženého mají před českými úřady několikaletý náskok USA. Americké soudy obstavily jeho nemovitosti v Británii i USA v hodnotě stovek milionů korun kvůli žalobám investorů. Ti Koženému svěřili své peníze na investice v Ázerbajdžánu, které nevyšly.
Podle názoru bývalého vyšetřovatele případu harvardských fondů Václava Lásky sice mezinárodní zatykač nemusí nutně dostat Koženého z jeho karibského sídla, ale může pro něj mít citelné následky. Hrozilo by mu zatčení, jakmile by se ocitl ve většině evropských zemí i USA.
"Zavřou se mu tím brány civilizovaného světa. Podvod znají právní systémy mnoha zemí. V tom není rozdíl mezi kontinentálním a angloamerickým právem. I oni jej považují za zločin," říká bývalý policista. Zatykač však nemusí vyslyšet Bahamy. Tamní soud už dříve odmítl české policii pomoci s předáním obsílky s obviněním.