Na katastrálních úřadech se tvoří fronty, od ledna přibude poplatků

  10:33aktualizováno  10:33
Vyřídit formality na katastru nemovitostí vám v těchto dnech zabere víc času než jindy. Na některých úřadech se tvoří fronty lidí, kteří chtějí na poslední chvíli stihnout vklad bez poplatku. Součástí změn od ledna je i lepší ochrana vlastníků před podvodníky s realitami.

"Přestože operativně otevíráme pro příjem podání i přepážky informací v hale budovy katastrálních a zeměměřických úřadů, je samozřejmě doba odbavení delší než obvyklý průměr. Ovšem i tak je čekání na příjem podání nejvýše tři hodiny v době špičky," popsal iDNES.cz ředitel Katastrálního úřadu pro Prahu Lubomír Klučka. Podobné je to i jinde.

Největší nápor čekejte kolem poledne, lidé totiž k návštěvě úřadu využívají pracovní pauzu na oběd. S několikahodinovými frontami je třeba počítat i v Brně, Hradci Králové a na dalších místech. Někde je však klidněji, například v Olomouci je počet lidí zhruba stejný jako před rokem.

Za některé vklady se nově zaplatí tisíc korun

Výběr změn na katastru

  • KÚ bude o podání návrhu na vklad informovat vlastníka nejpozději následující den po podání.
  • Nová služba sledování změn údajů katastru: vlastník nemovitosti bude moci požádat KÚ, aby byl vždy informován o všech změnách u jeho nemovitostí. Aktivace stojí 200 Kč.
  • U návrhu na vklad třetí osobou bude muset být v případě řízení na základě plné moci podpis úředně ověřen.
  • Bude se předkládat jen jeden stejnopis smlouvy, nehledě na počet účastníků.
  • Po provedení vkladu úřad nezašle smlouvu zpět, ale jen potvrzení o provedení vkladu.

Důvodů, proč se tolik lidí žene těsně před svátky na úřad, je několik. Od ledna začne platit nový občanský zákoník i katastrální zákon, jehož součástí je i zpoplatnění části vkladů, které byly dosud zdarma. Týká se to 14 práv, u dalších šesti se již tisíc korun platí. S poplatkem budou muset lidé počítat i za výmaz těchto práv.

Tisícikorunu nově žadatel zaplatí například za výhradu práva zpětné koupě, zpětného prodeje, lepšího kupce, ujednání o koupi na zkoušku nebo správu svěřeneckého fondu. Poplatek už se naopak platil a zůstane stejný u zápisu práva vlastnického, zástavního, podzástavního, předkupního nebo věcného břemene.

Větší fronty mohou být podle vedoucího Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj Daniela Janošíka způsobeny také tím, že rozestavěné stavby mohou být do katastru zapsány jen do konce roku. "Pokud si chce vlastník vzít půjčku nebo hypotéku na takovouto rozestavěnou stavbu, měl by tak učinit, pokud tak již neučinil. Po 1. 1. 2014 se rozestavěné stavby v katastru nebudou nově evidovat," řekl.

Za bezpečnější vklady se může platit čekáním

Změny od Nového roku mají přinést i ochranu majitelů nemovitostí před podvodníky s realitami. Úřady budou o podání návrhu na vklad informovat vlastníka, a to nejpozději druhý den po datu podání. Informace se k němu může dostat různými způsoby: na adresu trvalého bydliště, do datové schránky, e-mailem nebo na mobil. Tato pojistka však zároveň může prodloužit zápis do katastru. Od okamžiku odeslání totiž poběží dvacetidenní ochranná lhůta, během které bude moci vlastník změnu napadnout a kdy úřad vklad nepovolí.

"V Praze v současnosti většinou řízení o vkladu práva trvá právě oněch dvacet dnů, nicméně u méně frekventovaných katastrálních úřadů může tato zákonná lhůta přinést znatelné prodloužení vkladového řízení," předpokládá Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Počet lidí na katastrálních úřadech se mění i s daňovými změnami. Například v Praze bylo loni kvůli zvýšení daně z nemovitosti v prosinci dvojnásobné množství podání. "Stejně tak očekáváme letos i dopad účinnosti nového občanského zákoníku a katastrálního zákona a zejména také dopad změny zákona o DPH, když od ledna se bude platit DPH i za pozemky pod novostavbami, dříve od platby daně osvobozené," uvedl ředitel pražského úřadu Klučka.

Poplatek 1 000 korun za vklady

Práva již zpoplatněná
Vlastnické právo, Věcné břemeno, Zástavní právo, Podzástavní právo, Předkupní právo, Rozdělení práva k nemovitosti na vlastnické právo k jednotkám 

Bude se platit od ledna
Právo stavby, budoucí zástavní právo, Budoucí výměnek, Přídatné spoluvlastnictví, Správa svěřeneckého fondu, Výhrada vlastnického práva, Výhrada práva zpětné koupě, Výhrada práva zpětného prodeje, Zákaz zcizení nebo zatížení, Výhrada práva lepšího kupce, Ujednání o koupi na zkoušku, Nájem (požádá-li o to vlastník nebo nájemce se souhlasem vlastníka), Pacht (požádá-li o to vlastník nebo pachtýř se souhlasem vlastníka), Vzdání se práva na náhradu škody na pozemku, Rozdělení práva k nemovitosti na vlastnické právo k jednotkám

  • Nejčtenější

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

Češi mají páté nejlevnější jídlo v Evropě. Utratí za něj více než Britové

Potraviny jsou v Česku páté nejlevnější ze všech zemí EU. I přesto je u nás jídlo hned po bydlení druhou největší...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

KOMENTÁŘ: Euro je časovaná bomba, držme se od něj dál, říká ekonom Kovanda

Česká ekonomika se sice na úrovni jednotlivých firem eurizuje, ale přesvědčivých argumentů pro plošné přijetí jednotné...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Už pětina Čechů platí mobilem. Slouží i k výběru z bankomatu

Češi stále častěji vytahují při placení v obchodech místo plastové karty mobilní telefon. Podíl lidí, kteří ho jako...

Sázíme stromy a jsme uhlíkově neutrální, tvrdí moravský výrobce „parmazánů“

Jsme uhlíkově neutrální, hlásí výrobce moravského „parmazánu“. Skupina Brazzale, podnikající i v Česku tvrdí, že...

Premium

Svěřenské fondy lze využít i ve sporu o dědictví, říká advokát Svejkovský

Počet svěřenských fondů stoupá. Do konce roku by jich v Česku měly být až tři tisíce. „Většinou přicházejí lidé, kteří...

Burger King uvedl v Česku sendvič s rostlinným „masem“. Není pro vegetariány

Řetězec Burger King uvádí na český trh Rebel Whopper, burger s „masem“ čistě rostlinného původu. Novinka přistane na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz