Mzdy top manažerů loni nerostly. Výjimkou je ČEZ nebo Komerční banka

  11:00aktualizováno  11:00
Na vrcholku velkých firem v Česku se loni až na pár výjimek nepřidávalo. V největších firmách obchodovaných na pražské burze zůstaly obvykle odměny na stejné výši jako v roce 2009, někde dále klesaly.

Šéf Komerční banky Henri Bonnet patří k hrstce šéfů, kteří na tom byli loni lépe. | foto: Komerční banka

Jsou ale výjimky. Adrian Sarbu (spolumajitel TV Nova), Martin Roman (předseda představenstva ČEZ) nebo šéf Komerční banky Henri Bonnet patří mezi několik málo generálních ředitelů, kteří loni vedli firmy, jež mezi své nejvyšší vedení na odměnách a platech rozdělily naopak více peněz než předloni.

Vyplývá to z porovnání výročních zpráv společností obchodovaných na pražské burze, které musely do konce dubna zveřejnit odměny vyplacené svým představenstvům a dozorčím radám.

Většina z dvanácti firem zkoumaných MF DNES si pohoršila. Největší sešup byl u pětičlenného vrcholového vedení ropného Unipetrolu. Jeho celkový peněžní příjem dosáhl 27 milionů korun, což znamená oproti roku 2009 pokles o více než 16 milionů (třicet sedm procent). Šetřilo se také v České spořitelně, Telefónice či developerské ECM.

Naproti tomu v Komerční bance, která jako jedna z mála jmenovitě uvádí výši vyplacených odměn, se jejich výplata vůči představenstvu téměř o deset procent zvýšila. Generální ředitel a předseda představenstva Bonnet si loni přišel na 11 milionů korun, ještě o osm set tisíc korun více inkasoval Didier Colin.

"Vyšší bonusy se ve srovnání s rokem 2009 vyskytovaly zejména ve finančním sektoru, kontrolingu a v prodeji. Přesnější by bylo spíše mluvit o návratu k úrovni před finanční krizí," říká Petr Boldiš, konzultant společnosti Mercer, která celosvětově radí v odměňování lidí. Podle něj firmy zásadním způsobem nemění výši cílového bonusu, spíše zpřesňují nastavení kritérií pro jejich výplatu a definují náročnější cíle.

ČEZ držel stejné odměny, přidal si Sarbu z Novy

Mírně si polepšila také zhruba čtyřicítka nejvyšších šéfů energetického obra ČEZ (o necelá čtyři procenta), byť v září začal fungovat zčásti úsporný program Nová vize. Ten si předsevzal důslednější kontrolu nákladů a osekal také část plánovaných firemních investic. "Na plnění cílů Nové vize je zaměřena motivace manažerů v roce 2011 a následujících letech," upozorňuje šéf ČEZ Martin Roman. Ten drží 386 tisíc akcií firmy, na které loni připadla hrubá dividenda 20,5 milionu korun.

Nejtučnější příjmy měl manažer NWR

Výkonný ředitel NWR Klaus-Dieter Beck byl loni z hlediska příjmů vítězem mezi manažery všech firem pražské burzy. Celková hodnota Beckových odměn dosáhla 6,6 milionu eur, což v aktuálním kurzu obnáší asi 159 milionů korun. Desetinu z této částky, necelých 700 tisíc eur, činila základní mzda. Peněžní bonus dosáhl téměř dvou milionů eur. Nejcennější byly akciové podíly, které přeměnil na sumu přesahující 3,8 milionu eur. Další dva výkonní ředitelé – Mike Salamon a Marek Jelínek – dostávali základní roční mzdu ve výši 290 tisíc eur. Salamon navíc uplatnil opce v hodnotě 2,3 milionu eur.

Zdaleka nejštědřejší byli loni akcionáři CETV, která patří do skupiny CME, jež ovládá televizi Nova. Rumunskému šéfovi mediální skupiny v roce 2010 odsouhlasili příjmy spojené s vedením CME ve výši 5,55 milionu dolarů (106 milionů Kč při loňském průměrném kurzu). To bylo o 42 procent více proti předloňsku, při pominutí odměn v opcích dokonce o 68 procent víc. Akcie společnosti přitom propadly za stejné období o 14 procent. Štědrost je daná také tím, že sám Sarbu patří mezi největší jednotlivé akcionáře skupiny CME a ovládá v ní podíl ve výši 5,5 procenta.

Z obecného hlediska je podle poradců detailně sledujících odměňování ve firmách stále více znát odklon od krátkodobé motivace k dlouhodobějším cílům pro šéfy.

"Krátkodobé cíle v horizontu kvartálů až roku a systém odměňování, který na ně byl navázaný, podpořil preference krátkodobých úspěchů nad úspěchem dlouhodobým. Tento mechanismus byl jedním z akcelerátorů celosvětové krize," vysvětluje Karel Palata z poradenské společnosti Aon Hewitt. V podstatě jde o to předejít opakování krize ve firemním měřítku, kterou mnohdy nastartovaly tvrdé pobídky managementu ke krátkodobým výkonům, jež sváděly ke krokům typu "po mně potopa".

Autoři: , ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz