Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Reálné mzdy klesly v průměru o desetinu. Medián se blíží 35 tisícům korun

  9:08
Ve třetím čtvrtletí 2022 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku sice stoupla o 6,1 procenta, reálně ale vlivem inflace klesla o 9,8 procenta. Pokles je tak stejný jako v předchozím čtvrtletí. Medián mezd činil 34 993 korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve třetím čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na 39 858 korun, což je o 2 295 více než ve stejném období roku 2021. Spotřebitelské ceny se ale za uvedené období zvýšily o 17,6 procenta, reálně proto mzda klesla o 9,8 procenta. Objem mezd se zvýšil o 7,2 procenta, počet zaměstnanců vzrostl o jedno procento.

Hledáte dobře placenou práci? Vyberte si z aktuální nabídky práce v České spořitelně.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí 2022 po očištění od sezonních vlivů 1,8 procenta.

„Inflace a reálný pokles průměrných mezd donutil již tři čtvrtiny zaměstnanců výrazně snížit některé výdaje. Vzhledem k současné situaci se podle našich dat největší úspory týkají dovolené, stravování v restauracích, kultury nebo sportovních aktivit. Obecně platí, že lidé šetří omezením nákupů lepších či kvalitnějších produktů nebo služeb, stejně jako značkových výrobků,“ uvedl Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika.

Mzdy ve světle krizového roku. Jaký bude vývoj a kde zaměstnancům nepřidají

Největší nominální růst Český statistický úřad změřil v odvětví ostatních činností, a to o 10,1 procenta, v závěsu je doprava a skladování s o procento nižším růstem. Následují administrativní a podpůrné činnosti s růstem devět procent.

„Nejnižší nárůsty průměrné mzdy byly v odvětvích s dominancí státu, 0,6 procenta ve zdravotní a sociální péči, 0,9 procenta ve veřejné správě a obraně a 2,1 procenta ve vzdělávání. Z hlediska vývoje reálné mzdy se tato tři odvětví potýkají s více než třináctiprocentním poklesem oproti stejnému období předchozího roku,“ upozorňuje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Medián

Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení. To znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián.

Zdroj: ČSÚ

Medián mezd stoupl na 34 993 korun, o proti stejnému období předchozího roku vzrostl o 6,5 procenta. U mužů dosáhla částky 37 530 korun, u žen byl 32 171 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 a 62 tisíci korun.

Nejvyšší průměrnou hrubou mzdu vydělávají zaměstnanci v Praze, a to 48 712 korun. Následuje Středočeský kraj s průměrnou mzdou 39 711 korun. Třetí je Jihomoravský kraj, kde průměrná mzda činila 39 274 korun.

Naopak Karlovarský kraj zůstává nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní, aktuálně je jediný pod hranicí 35 tisíc korun. S menším odstupem byl následován Pardubickým krajem (35 729 korun) a Zlínským, kde se průměrná mzda dostala na necelých 36 tisíc.

Ve všech krajích platí, že zaměstnanci si za své peníze letos koupí méně než před rokem. Kupní síla se ve všech krajích poklesla v rozmezí 8,9 procenta až 10,5 procenta.

Nejlépe vychází ze srovnání Moravskoslezský kraj, kde se reálná mzda snížila právě o 8,9 procenta díky vyššímu nominálnímu nárůstu průměrné mzdy, který zde jako jediný překonal hranici sedmi procent (7,1 procenta).

Jeden z největších poklesů mezd

Ve třetím kvartálu tohoto roku v Česku reálné mzdy klesly nejvýrazněji ze všech zemí OECD, ukázala analýza společnosti Cyrrus. „Aby reálná mzda neklesla, stálo by to 170 miliard korun. Pokud máte plný úvazek, zhruba 40 000 ročně vám bude chybět, abyste dohnali svou životní úroveň z roku 2021. Naše životní úroveň se tak vrací k roku 2018,“ vysvětlil Vít Hradil, analytik společnosti Cyrrus.

„Pokles reálných mezd je v České republice jeden z nejhlubších v rámci EU a spotřebitelská důvěra je i kvůli tomu v blízkosti nejnižších naměřených úrovní. S klesající kupní silou klesají i maloobchodní tržby, a zpomalování tak pociťuje celá ekonomika,“ uvedl Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

Zámiš také očekává, že ve druhé polovině příštího roku se dostaví ekonomické oživení, které bude zároveň podpořeno relativně vysokým růstem nominálních mezd. „Ty podle nás v rámci příštího roku porostou dvouciferným tempem, díky čemuž by se mělo podařit porazit inflaci a po přestávce se dostaví reálný růst. Na druhou stranu to může přispět k pomalejšímu ústupu inflace k dvouprocentnímu cíli, a tedy i delšímu období vyšších úrokových sazeb,“ doplnil.

Zrychlení nominální mzdové dynamiky na přelomu roku očekává Jaromír Gec, ekonom Komerční banky. „V prostředí napjatého trhu práce by se totiž do mzdových požadavků zejména v podnikatelské sféře měla promítat vysoká inflace, která v letošním roce způsobuje rekordní propad kupní síly mezd. V příštím roce by tak mzdy mohly růst dvouciferným tempem a reálně se již dále nesnižovat,“ vysvětlil Gec.

„I když pokračuje trend, kdy se lidem reálná výplata snižuje, nepozorujeme, že by si ve větší míře říkali o vyšší mzdy. Naopak, je vidět větší opatrnost jak při změně zaměstnání, tak i při žádostech o navýšení mzdy,“ Andrea Linhartová Palánová, expertka na řízení lidských zdrojů PwC Česká republika.

„Ještě nedávno totiž bylo právě získávání a udržení kvalifikovaných pracovníků hlavním problémem firem a ty do něj také patřičně investovaly. Nyní jsou ale často co do důležitosti, ale hlavně objemu nákladů, prioritou ceny energií nebo jiných vstupů. A podle nich se teď řídí směřování firem,“ doplnila Linhartová.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Státní podnik vyvinul vozidlo za 62 milionů, prodal jen 69 kusů

V soukromém firmě by to byl problém, ve státním podniku to nevadí. VOP CZ, firma Ministerstva obrany určená k výrobě a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závod o nejvyšší větrník se nevyplácí. Obří stavby se lámou a bortí

Případy pádů a přelomení větrných elektráren jsou ve světě čím dál častější. Důvodem je překotná snaha výrobců postavit...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Hledá se deset milionů. Českým restauracím hrozí ztráta michelinských hvězd

Zařadit českou restauraci do proslulého michelinského průvodce již nebude zadarmo. Společnost Michelin totiž po Česku...

Zlevnění hypoték povede ke zdražování bytů, předpokládají developeři

Očekávané zlevnění úrokových sazeb, které by v optimistickém případě mohlo nastat už ve druhé polovině tohoto roku, by...

V Česku přibývá vinic, vysazuje se hlavně Pálava, Tramín a Veltlínské

Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021. Nejčastěji jim do vinohradů přibyla...

Pavlovo vítězství pomůže vládě, vliv na ekonomiku bude malý, soudí analytici

Zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli zahraniční investoři vnímat jako garanta prozápadního ukotvení země. V domácí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...