Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Muzeum mapuje historii slivovice

  9:25
Na Vizovicku lidé vyráběli destiláty už v šestnáctém století, ale rozmach pálenek přinesla až nadúroda začátkem devatenáctého století. Jak dojde k tomu, že švestka skončí zkapalněná v lahvi, ukazuje muzeum Distillery Land vizovického Rudolfa Jelínka.

Jeho palírna patřila k nejvýznamnějším v kraji, dnes patrně v celé zemi.

Zlaté 19. století

Palírenství se na Vizovicku téměř výhradně pojilo s židovskými majiteli, což se později ukázalo pro mezinárodní úspěch slivovice z Vizovic jako klíčové. Mezi nejvýznamnější majitele palíren patřili Karel Singer (První Vizovická pálenice Karla Singra) a Zikmund Jelínek (otec Rudolfa Jelínka).

Díky židovskému původu Rudolfa Jelínka se ve Vizovicích od 30. let minulého století vyrábí košer slivovice. Výrobní prostředky i suroviny musí vyhovovat zásadám ortodoxní židovské víry.

V roce 1934 se Rudolfu Jelínkovi podařilo zahájit export košer produktů do Spojených států. Etikety jsou na košer slivovici lepeny ručně a na uzávěru je vosková pečeť, do které se zavěšuje Davidova hvězda. Na rozdíl od ostatních produktů má košer slivovice 50 procent alkoholu a nechává se vyzrát minimálně pět nebo deset let.
V roce 1894 byl založen Rolnický akciový závod ovocnářský ve Vizovicích, krátce RAZOV.

"Význam této původní firmy dokládá i to, že dala oficiální název zdejší dolní části Vizovic. Adresa naší společnosti je Razov 472, Vizovice," připomíná Pavel Dvořáček, šéf dnešní akciové společnosti Rudolf Jelínek.

Budova současného lihovaru Rudolf Jelínek je původním sídlem Razovu. "Proto je rok 1894 považován za rok založení naší společnosti," vysvětluje Dvořáček.

Pod Jelínkova křídla se Razov dostal až po několikáté změně majitele. V únoru roku 1921 se nad branou objevila cedule Zikmund Jelínek a synové, Rudolf a Vladimír. "Ani to neznamenalo definitivní vyřešení majetkových vztahů. O pět let později se podnikatelské cesty obou bratří rozdělily. Rudolf Jelínek propůjčil dalšímu podnikání na Razově své jméno, které se zachovalo až do současné doby," říká Dvořáček.

Jak se vlastně pálí ovoce

Základem výroby ovocných destilátů je čerstvé ovoce, kterého Rudolf Jelínek vykupuje ročně více než pět milionů kilogramů, většinou švestek. "To je množství, které lze přirovnat k pěti stům velkým železničním vagonům," říká Dvořáček.

Ovoce se částečně pomele, lépe potom kvasí. V kvasných nádržích se přírodní ovocný cukr postupně mění na alkohol. Ve správné chvíli, která je podle odborníků tím nejdůležitějším předpokladem dobré slivovice, se kvas přečerpá do destilačních kotlů a zahřeje. Z kvasu stoupající alkoholové páry se po ochlazení mění v kýžený destilát.
Rudolf Jelínek proti klasickým pálenicím destiluje natřikrát. Pálenka je tak čistší a kvalitnější. "Pro představu o nákladnosti výroby slivovice: ze sta kilogramů švestek se vyrobí asi 10 litrů padesátiprocentní slivovice," říká Dvořáček.

Kromě slivovice pálí u Jelínků destiláty i z netradičního ovoce, jako jsou například borůvky, maliny, ostružiny, hruška Williams či oskeruše, jeden z místních druhů ostružiny. Pro pivovar Starobrno ve Vizovicích vyrábí také pivní destilát z černého piva.

Vypálíme, co přinesete

Jelínek nepálí jen vlastní, ale funguje také jako pěstitelská pálenice pro drobné sadaře a ovocnáře. "Jako soukromá osoba si může každý z vlastního ovoce, kvasu, pro vlastní spotřebu vypálit nejvíce třicet litrů absolutního alkoholu, tedy například šedesát litrů padesátiprocentní slivovice," vysvětluje Dvořáček.

Od roku 2002, kdy u Jelínků zprovoznili nové destilační zařízení, se velmi rychle zájem o vypálení vlastního ovoce zvýšil. Je to pohodlnější než v klasických pálenicích. U Jelínků se nemusí ručně přelívat do kotlů, obstarají to čerpadla. Ani není potřeba nosit vlastní dřevo na otop, vyhřívání se provádí párou v dvouplášťových kotlích. "Proto nehrozí připálení kvasu," připomíná Dvořáček. U Jelínků zároveň zaručují, že nemůže dojít k promíchání zbytků kvasu z předešlého pálení.

Místní švestky nestačí

Když se neurodí švestky, Jelínek nekolabuje. I v dobách dobré úrody vykupuje švestky z celé jihovýchodní a střední Evropy - od Moldávie přes Balkán (Bosnu či Chorvatsko) po Maďarsko a Ukrajinu. Samozřejmě Slovensko, Česko a Polsko.
Aby společnost udržela krok s rostoucím prodejem slivovice, tedy i spotřebou švestek, v roce 2002 zakoupila 55 hektarů pozemků, na kterých zakládá vlastní sady.

Na podzim loňského roku u Jelínků vysadili šest tisíc stromků. "Všechny naše odrůdy jsou odolné vůči nemoci šarka, jsou vhodné pro mechanizovanou sklizeň a pěstujeme i rozdílné odrůdy tak, aby dozrávaly postupně," vysvětluje Dvořáček.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

České restaurace, bary a hospody se večer snažily na poslední chvíli nalákat hosty před druhým letošním uzavřením....

Máte u nás balíček, píše se v podvodných mailech s logem České pošty

Do mailových schránek přicházejí lidem zprávy, které vypadají jako od České pošty. S podnikem ale nemají nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státy se připravují na nejhorší. Ve velkém se zásobují potravinami

Kvůli koronavirové pandemii mnoho států změnilo způsob uvažování nad vlastními rezervami potravin a ve velkém se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Odložení EET je jeho faktickým koncem, shodují se odborníci. Krok vítají

Daňoví odborníci se shodují, že odklad elektronické evidence tržeb je pro podnikatele pomocí a přínosem. Zároveň jej...

Vyplatí se, či nevyplatí? Finance zveřejnily kalkulačku k paušální dani

Ve Sněmovně míří k závěrečnému hlasování zavedení paušální daně pro živnostníky s ročním příjmem do 800 tisíc korun....

Nářek nad vysokými provizemi zabral. Stravenkář sníží poplatek restaurací

Společnost Sodexo, která nabízí stravenky Gastro Pass, oznámila, že všem malým restauracím sníží poplatky na tři...

Pracovat z domova může každý třetí, tvrdí studie. Záleží však na odvětví

Práci z domova by mohla vykonávat až třetina českých pracovníků. V případě vysokoškolsky vzdělaných osob a těch, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...